Климатик с вода

Разни полезни измишльотини, незвързани с другите раздели

Климатик с вода

Мнениеот ktamen » Пет Юли 08, 2016 8:48 pm

През лятото в стаята ми на село обикновено е около 30 градуса, че и нагоре. До 28 е що годе търпимо, ама нагоре става ад. От години се каня да си направя някакво охлаждане и преди десетина дни най после се наканих. Засега е демо версия. В смисъл, бачка си много добре, ама няма никаква автоматика и радиаторът в стаята ми не изглежда особено добре. Затова и не съм го снимал, като го сменя с вътрешно тяло от климатик, тогава ще кача снимки.
Радиаторът, който използвам сега е от външната част на прозоречен климатик, всичките тръбички са вързани последователно, това е важно, защото топлообменът между водата и тръбичките много зависи от скоростта на водата. Сложил съм му вентилатор от кола, обаче го захранвам с компютърно захранване. И не с 12В, а с 3,3В, така е много по-тих и в стаята не става ветрилник.
Най-големият проблем беше как да кача вода от сондата, дълбока 17м до стаята ми на 5м височина. Помпата за поливане отпада като вариант, защото има твърде голям дебит и гори много ток. Помпа за толкова високо налягане и дебит около 50 грама в секунда не можах да намеря. Започнах да си правя бутална помпа, която би свършила отлична работа, ама жегата ме принуди да потърся по-бърз вариант, а и никак не ми се слизаше долу в шахтата. Всъщност сондажът е 100мм, като сме изкопали 8 метрова шахта, за да може да свалим помпата по-близо до водата. Буталната помпа също трябваше да е долу.
В момента помпата качва вода в цистерна от сондажа и поливаме от цистерната. Нивото в цистерната се поддържа автоматично. Водата в самата цистерна е по-топла от сондажа, като разликата зависи колко поливаме и преди колко време е работила помпата. От нивото на цистерната, до нивото на климатика е около 2,5 метра. Помпи за такава височина има много. Обаче като направих всичко и се сетих, че веднъж като се напълни системата водата ще тече и без помпа, заради сифонния ефект. И помпата така и не я сложих. Водата си тече и без помпа. Водата е с температура между 14 и 18 градуса, дебитът е около 30 грама в секунда. Дори при с 18 градуса вода, температурата в стаята ми не се качва над 26 градуса, което си е съвсем комфортна температура. Стаята е южна, без изолация около 18м2.
20160708-0002.jpeg
цистерната
20160708-0002.jpeg (275.62 KiB) Прегледано 2004 пъти

20160708-0003.jpeg
шахтата
20160708-0003.jpeg (272.46 KiB) Прегледано 2004 пъти

20160708-0012.jpeg
кранчето за пускане на водата
20160708-0012.jpeg (119.36 KiB) Прегледано 2004 пъти

20160708-0008.jpeg
вече стоплената вода, която се излива в градината
20160708-0008.jpeg (214.77 KiB) Прегледано 2004 пъти
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Re: Климатик с вода

Мнениеот hunter » Вто Авг 28, 2018 10:48 pm

Здрасти адаш, като видях темата ти, та се подсетих, че трябва да намеря подобна помпа с дебит около 50 грама на секунда. Правя охладител за казан. Та водата между двете тръби е със същия дебит.
Чудя се, дали няма д свърши работа някоя помпа за аквариум ...
Аватар
hunter

Images: 2

Мнениеот jokko1 » Чет Авг 30, 2018 3:07 pm

Бате Хънтъре не знам колко ти е голям казана та водата от чешмата да ти е голям разход.Моя казан е 120л. и водата където охлажда серпентината е една струйка колкото връзка за обувка.Докато изтече казана я има 200л. разход я не.Иначе има едни помпи на 12в. автомобилни въртят водата на парното от Рено 25 има и на нови Аудита ама няма да ти излезе сметката че струват една торба пари.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот Христо » Нед Сеп 02, 2018 11:17 am

помпа за течност за чистачки дали ще стане? Дебита е малък и е на 12 волта.

П.П. Иначе всеки обикновен климатик охлажда, а ако поливаме радиатора на външното тяло с вода може да си намалим съществено сметката за ток ;)
Христо

Мнениеот hunter » Нед Сеп 02, 2018 2:33 pm

jokko1 написа:Бате Хънтъре не знам колко ти е голям казана та водата от чешмата да ти е голям разход.Моя казан е 120л. и водата където охлажда серпентината е една струйка колкото връзка за обувка.Докато изтече казана я има 200л. разход я не.Иначе има едни помпи на 12в. автомобилни въртят водата на парното от Рено 25 има и на нови Аудита ама няма да ти излезе сметката че струват една торба пари.

Я па я , :yep: ми то наистина не ме бърка за 200-300 литра.
Мерси
Не ми беше минало през акъла, да не е циркулираща. Трябва да черпа. Ма то с тебе два пъти се уцелваме и то единия път на Искъра, а другия идвах, за една просечена до Г.Б.
Обаче ни веднъш на маса не сме се уцелвали. lllaq
Аватар
hunter

Images: 2

Мнениеот jokko1 » Вто Сеп 11, 2018 4:41 pm

Живи да сме . Не сме се пропуснали.
Аватар
jokko1

Мнениеот ktamen » Нед Сеп 23, 2018 10:09 am

Торбата с пари е 40лв, ката може да се намери и по-евтино.
Но и аз мисля, че помпата е излишно усложнение. Ако все пак решиш, че ти трябва ми пиши.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот jokko1 » Нед Сеп 30, 2018 3:51 pm

Аудито което имах в предвид е КЮ-7 . Трудно ми е да си представя че нещо в тази кола освен крушките за мигача струва 40лв. ама щом казваш може и така да е.
Аватар
jokko1

Мнениеот ktamen » Нед Сеп 30, 2018 5:04 pm

Такива помпи има в 100 различни марки и модели коли, много мерцедеси, бмвта, рена, транспортери и прочее. И ти си писал и за рено, не само за ауди. Аз съм купувал само веднъж и я платих 40лв от 124 май беше. Разбира се втора употреба, а не нова. И не всички 124ки имат такива помпи. Така или иначе имам още две такива помпи, едната с емблема на рено, а другата на фолксваген.
Имам доста такива помпи от автобуси, разбира се драстично по-мощни, щях да пускам обява да ги продавам, ама не знам кога ще се наканя. Те работят и на 12 волта, даже си правих малка драгичка да бачка с такава помпа.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Назад към Направи си сам