И това е злато...

Видео на подвизите по реките

И това е злато...

Мнениеот lazar68 » Нед Юли 01, 2018 10:23 pm

Когато златото е толкова плоско и леко, че плува като прахоляк:
Шишето и златото са на ЖорЕ. Аз само документирах видяното. При такива размери и форма в реални условия, не знам каква любителска техника би се справила със задачата да улови "лекия хитрец".

IMG_20180626_121601.jpg
IMG_20180626_121601.jpg (297.09 KiB) Прегледано 880 пъти

IMG_20180626_121815.jpg
IMG_20180626_121815.jpg (313.89 KiB) Прегледано 880 пъти

IMG_20180626_121817_1.jpg
IMG_20180626_121817_1.jpg (309.76 KiB) Прегледано 880 пъти

IMG_20180626_121422.jpg
IMG_20180626_121422.jpg (206.79 KiB) Прегледано 880 пъти
Аватар
lazar68

Images: 14

Re: И това е злато...

Мнениеот jokko1 » Пон Юли 02, 2018 7:20 pm

А да видиме на това златце кой ще му е майстора.Ще го нося на някой от съборите и дано някой покаже как се хваща и как после се мие.
Поочти съм сигурен че златото ще си замине но това въобще не ме бърка.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот haplio » Пон Юли 02, 2018 9:02 pm

Браво Жоре!
Ефектите са страшни.

Имаше едно такова шампанско едно време, но това си е по добро :)
Аватар
haplio

Images: 2

Мнениеот Христо » Пон Юли 02, 2018 10:44 pm

Lazar68 да ти се намира веро и помпа за аквариумни рибки? Може и без помпа.
Христо

Мнениеот daneto00 » Вто Юли 03, 2018 5:07 am

Евала Жорка,ще ни светнеш как става.При мене така плува електроното злато
С някой грам да се подпрем килограмите да съберем
Аватар
daneto00

Мнениеот Христо » Вто Юли 03, 2018 9:11 am

Браво. Виждам че имаш успехи с не ”най-тежкото„ злато. :yep:
Христо

Мнениеот daneto00 » Вто Юли 03, 2018 9:26 am

Христо написа:Lazar68 да ти се намира веро и помпа за аквариумни рибки? Може и без помпа.

Верото добре ама помпата как става с нея
С някой грам да се подпрем килограмите да съберем
Аватар
daneto00

Мнениеот Ouzoman » Вто Юли 03, 2018 9:53 am

Привет на Лазето и Жорката :)

И евала за видеото 111
Това нашенско злато ли е или от кулинарното?
Има едно го продават за торти и шампанско на баровците, предварително изтънено и нарязано на прахоляк.

Мисълта ми е, да не е като небет шекера в темата за камъните a1a1a
Аватар
Ouzoman

Images: 10

Мнениеот lazar68 » Вто Юли 03, 2018 10:25 am

Данчо, 111
Личи си кой е пил шампанско с варак 999721 .
Темата е провокация.
Христо, виждал съм веро и даже понякога го използвам за ... чинии ;) .
На всеки, който е хващал лопата е ясно, че в естествени условия на дерето, няма как да се сблъскаш с толкова плоско злато с дебелина от порядъка на няколко микрона и същевременно с видима площ от порядъка на милиметър. И най-ситното, микронно злато притежава само една от двете величини.
Въпросът на Жорката преследва други цели. Не става въпрос даже за извличане на микронно злато от концентрат. Въпросът е как се улавя микрон със сходни параметри от любителска техника на дерето? А специално това от шишето е още по-трудно.
Аватар
lazar68

Мнениеот Христо » Вто Юли 03, 2018 10:58 am

Може ли да пробваш.
Изливаш 20-30 мл. Веро в шишето. Разклащаш леко, така че верото да се разтвори, но да няма балончета.
Изчакваш 10 минути. След това затваряш шишето и започваш яко разклащане (15мин минимум).
Отваряш шишето (на обратно)и внимателно изсипваш водата,като пазиш пяната.
Изчакваш (доста) докато спадне пяната и събираш. Процедурата може да се повтори няколко пъти, до пълното отпадане на пясъка и намаляване на водата.
999721
Флотация с подръчни материали.
Христо

Мнениеот jokko1 » Вто Юли 03, 2018 6:59 pm

Флотацията е сравнително ясна.Най вероятно ще стане. Скоро ме светнаха и за един друг много прост гяволък та ще рисковам да си прецакам тази красота като го пробвам.
Както написа и Лазар идеята е как се вади подобно злато от реката ако го има. Щото много приказки са изприказвани ама поне аз нищо конкретно като техника нито съм видял нито съм чул.На приказки всичко е възможно.Точно и за това написах че съм готов да го дам на някой да ни покаже въпреки че съм почти сигурен какво ще стане.
Узаки прав си такова злато от реката поне според мене няма как да бъде извадено.Ама на маса и пред клавиатурата няма нищо не възможно.
Поздрави.
Аватар
jokko1

Мнениеот santana85 » Вто Юли 03, 2018 7:26 pm

И да има точно такова злато в реката,едва ли някой го е виждал,камо ли хващал!
Физичните му свойства и характеристики не са въобще като на срещаното самородно злато,.дори и микрона се хваща ,а е по малък и ситен!
Такова с площ но без тегло,което си плува безразборно,...само може да се предполага че го има до известна степен в реките,..но за намиране дори не си и помислям!
като миризма е,..усещаш я,..но не я виждаш,..или просто казано такова илюзорно злато едва ли е интерес за някой!
Както казва Г-н Петков Р.,....нека си изясним първо какво искаме,..как ще го постигнем,..пък после е лесно!
Аз лично такова злато не искам,защото няма да го хвана,..пък и после,..какво да го правя,..на коктейл ли? да го химча ли,щото не се топи!
Жорка,на теб за какво ти е?
santana85

Мнениеот jokko1 » Вто Юли 03, 2018 9:59 pm

Банда както има сребърна вода- светена вода.Така има и златна вода.Прочетох тук таме нещо не знам дали е верно но нищо не ми пречи да си пробвам.Та точно за това го ползвам.
Отливам си от шишето във водата която пия и после си доливам и .Ну сдавай с начале.
Ако нема полза нема и вреда.
Аватар
jokko1

Мнениеот Ouzoman » Сря Юли 04, 2018 1:10 am

Аз имам сума ти подаръци, от авери, които са по чужбината...
Обикновено стандарта е 20 мл шишенце, с по-големи парцали от на Жорката, ама пак толко тънки, че и намачкани да им се придава обем.

Надписа най-често включва думата 'genuine'.
Примерно 'Genuine Gold Flakes'.
В превод: автентични златни люспи.

от златотърсача: Майк, Джордж и т.н.

Правят туризъм хората, а туризъм без сувенири не може :yep:
Аватар
Ouzoman

Images: 10

Мнениеот Христо » Сря Юли 04, 2018 1:22 am

Има още три метода за извличане освен флотацията, но този е най-прост за използване.
Другите са доста по-ефективни, но изискват доста по-добра подготовка.
Христо

Мнениеот jokko1 » Сря Юли 04, 2018 10:12 pm

Христо тази домашна флотация ще свърши работа ама ми се вижда лекинко сложна.Какво ще кажеш ако заменим стъкленото шише с пластмасово такова.Джуркаш,джуркаш и после стискаш шишето над некво друго съдче докато излезе пенята. После пак джуркаш и пак стискаш и те така докато свърши златото.Това злато от клипа най вероятно ще излезе всичкото но при речно такова истинският микрон ще си остане не изваден.Този микрон ще си остане не изваден и при съвсем официална флотация ама това е друга тема.
Дано моята идея с пластмасовото шише ти свърши работа.Тогава ще имаш и голяма икономия на ток от помпичката за рибки и процеса ще бъде изключително енергийно ефективен.
Поздрави.
Аватар
jokko1

Мнениеот jordanovj » Чет Юли 05, 2018 6:34 am

За да стане т.н. "истинска флотация" трябват поне две неща - пенообразувател и активатор/вещество, което прави повърхностните свойства на златото такива, че да се лепи на мехурчетата, като при реални условия е нужно присъствието на известно количество сулфиди, обикновено пирит/. Верото е пенообразувател, но на практика сваля повърхностните напрежения и когато златото плува поради тях, малко веро го събаря. Класически пенообраувател за флотация е боровото масло, а активатор е ксантогенатът. Сега има разработени много по-модерни вещества за флотация на злато. Флотира злато под 200 /дори под 100/ мкм. По-едрото се улавя гравитационно.
jordanovj

Мнениеот bornoec » Чет Юли 05, 2018 11:14 am

Христо написа:Има още три метода за извличане освен флотацията

Моля, разбуни тази масонска мистика и ги сподели само поименно, че ми стана много интересно. И аз се сещам за някои, но да почерпя инфо и от теб.
Аватар
bornoec

Мнениеот battedy » Пет Юли 06, 2018 7:03 am

Вчера взех проби от новообразувалите се наноси,от последната голяма вода.В калта и в коренчетата нищо но след едно храстче се беше образувала пясъчна бабуна,много фин пясък,с много фин магнетит.От една лопата промита на стелка ленен плат,хванах десетина златинки,много ситни.Та въпросът ми е малко по едричките къде би трябвало да се утаят,отгоре,отстрани или след бабуната.Вие сте с голям опит и вероятно ви се е случвало.Като спадне водата ще ровя,но ми се щеше да съм по подготвен gfddd .
battedy

Мнениеот jokko1 » Пет Юли 06, 2018 5:35 pm

Баттеди ситен пясък ситно злато те така си вървят.
Виж на Бачо Румен в темата за леката техника.В един от клиповете снима през водата как върви материала по дъното и обяснява направо цветно къде и как водата работи и къде е най вероятно да има. Но не пропускай израза НАЙ ВЕРОЯТНО.Един път Кольо с който ходиме заедно да копаме намери една златинка 0.8 гр. в една кал все едно направена от брашно и то в горните 5-10см.Още се чудим какво правеше баш там.
Аватар
jokko1

Мнениеот lazar68 » Пет Юли 06, 2018 10:42 pm

battedy написа:Вчера взех проби от новообразувалите се наноси,от последната голяма вода.В калта и в коренчетата нищо но след едно храстче се беше образувала пясъчна бабуна,много фин пясък,с много фин магнетит.От една лопата промита на стелка ленен плат,хванах десетина златинки,много ситни.Та въпросът ми е малко по едричките къде би трябвало да се утаят,отгоре,отстрани или след бабуната.Вие сте с голям опит и вероятно ви се е случвало.Като спадне водата ще ровя,но ми се щеше да съм по подготвен gfddd .

Тео, 111
като отидеш другия път на дерето на което правиш пробите, снимай терена. Не че ще е много достоверна информация от снимки, но криво-ляво може да те ориентираме къде БИ могло да се крие онова хитрото.
ЖорЕ ти е написал много точно - при сортиране на ситни пясъци не търси едрото. Друг е въпроса дали на конкретното дере има изобщо нещо по-едро. Тук на помощ идват пробите. Аз бих обиколил по-голям периметър от дерето. Не се застоявай на едно място. Търси го. Ако имаш колебание дали си на точните места - снимки.
Изобщо ситното е доста по-трудно за колеги, които правят първи стъпки на дерето. Не се ограничавай с проби само от повърхностен слой 10-20см. Слизай от всяка точка за проба във вертикал. Търси го при струпване на големи камъни, вътрешни завои ( понякога и външен завой може да те изненада приятно :) ), търси задължително при разширение на дерето, там където водата забавя своя ход. Прави руслови проби задължително, търси го в заливните тераси. Всяка проба е информация. Преглеждай шлиха не само за злато, Изобщо гледай внимателно в легена. На първите си проби изхвърлих циркони... Гранатите също са ориентир, както и рутила, пирони, сачми. Всичко това върви като част от тежката фракция, като няма две еднакви дерета по разбираеми причини. Направи снимки и на първите ти златинки от това дере, ама хубави снимки. Вида и формата на златинките също е много ценна информация. В повечето случаи има сериозно разминаване между теория и практика, ама от клавиатурата на компа мога да ти помогна само с това. Истината е с лопата в ръка на терен.
ПС - ако решиш да правиш снимки, не снимай само коритото, снимай и склоновете. На много места дерето се захранва точно от склона. Много е изписано и много сме изписали самите ние, ама пусто не става само с четене gfddd , иска си здраво бачкане и много практика. Занаят е това и то занаят за работливи, здрави физически и МИСЛЕЩИ хора. И има един последен и най-важен фактор - късмет му викат. Ама късметът спохожда само упоритите. Ти си упорит, това е сигурно. Останалото се учи. От Пловдив има доста опитни колеги, ама отдавна не съм виждал или чувал някой от тях, за да те свържа. Преди години правиха запои в Тракия, ама дали се събират все още ...? Най-бързо се учи с опитен колега на дерето. Ако имаш такава възможност, не я пропускай! От Асеновград също имаме колеги, както и от Пазарджик. За съжаление в началото бяхме много по-задружни и ЗАЕДНО. Сега сме орел, рак и щука... gfddd . Такава ни е всичката работа и затова сме на опашката. И покрай златото най-бързо ще разбереш КОЙ, КОЙ Е! Това на мен ми беше по-важно и ценно от самото злато.
Аватар
lazar68

Мнениеот stoian » Съб Юли 07, 2018 11:44 am

lazar68 написа:От Пловдив има доста опитни колеги, ама отдавна не съм виждал или чувал някой от тях, за да те свържа. Преди години правиха запои в Тракия, ама дали се събират все още ...?

Привет от Пловдив
Все още сме на линия и се събираме след уговорка по телефона .
За жалост времето притиска всички и позагубихме връзка с колегите / някои се отказаха , други са по чужбина а трети просто не им стига времето от работа /.
Колегата ако иска да звънне няма да откажем помощ .
Телефона ми трябва някъде да го има но пак ще го напиша 0899806838 Стоян / не са желателни късни позвънявания /.
Аватар
stoian

Мнениеот lazar68 » Съб Юли 07, 2018 1:22 pm

Стояне, благодаря за включването! Наздраве на Пловдивската Дружина! hggggh
Предполагам, че Тео ще се свърже с теб.
Поздрави!
Аватар
lazar68

Мнениеот battedy » Съб Юли 07, 2018 2:27 pm