Фасетиране

Re: Фасетиране

Мнениеот battedy » Вто Юни 19, 2018 10:59 am

217.jpg
217.jpg (96.71 KiB) Прегледано 1092 пъти
216.jpg
216.jpg (107.42 KiB) Прегледано 1092 пъти
Експериментите продължават,халцедон 7,7мм,пак го изкривих,ще трябва да се стегна и да помисля сериозно къде е причината gfddd .Иначе халцедончето извади цвят.
Поздрави
Тео
battedy

Мнениеот Navitaka » Вто Юни 19, 2018 8:45 pm

Здравей Тео,
това което правиш не е "ширпотреба"/масово производство и ако не усещаш себе си и материала че сте готови за работа, по-добре не започвай докато не "узреят" нещата.

Не очаквах че от стъкло (зеленото) може да се извади такава топла крастота за което мога да изкажа искреното си уважение.

Поздрави, жив и здрав!
Navitaka

Мнениеот ktamen » Вто Юни 19, 2018 11:06 pm

Много приятна за разглеждане тема с много готини камъчета. Продължавай все така да ни радваш :yep:
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот battedy » Сря Юни 20, 2018 4:58 pm

219.jpg
219.jpg (170.01 KiB) Прегледано 1072 пъти
218.jpg
218.jpg (157.61 KiB) Прегледано 1072 пъти
Чудя се аз къде са ми камъчетата,пък те руснаците ги взели да снимат рекламния клип на световното по футбол a1a1a
Ако сте забелязали де :shock:
Поздрави
Тео
battedy

Мнениеот battedy » Пет Юли 13, 2018 8:32 pm

Днес малко се позанимавах,нещата не вървяха но ми се случи нещо за което бях чел.При нагряване на спиртна лампа на камъчето и съществуваща пукнатина в него,каза прас и на две gfddd .Не ми стана гадно,защото това си е опит който се трупа с подобни инцеденти.
battedy

Мнениеот lazar68 » Съб Юли 14, 2018 7:50 pm

Тео, 111
Обясни малко тайни. Как например подбираш камъка, който ще фасетираш? През какви етапи преминаваш преди да постигнеш крайния резултат? Защо се използва нагряването на спиртната лампа?
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот battedy » Нед Юли 15, 2018 9:21 pm

Лазе,здравей приятелю,малко се смущавам да пиша защото аз съм хобист а не майстор,разберете ме правилно,а и не съм добър разказвач,но ще се опитам в общи линии да опиша процеса.Днес ще започна с избора на камък,рязане, направата на заготовка и лепенето му за стика,говоря за кварц,само този минерал съм обработвал.
Намирането на кристал в нашите условия е трудна но не и невъзможна мисия,говоря за чист като вода без облачета и дефекти като изключвам малки включвания като тъмни точици,аз още търся моя кристал.Купувам си монокристал като гледам по-голяма част от него да е като "вода".С тънък диамантен диск 1,2мм режа парче откъм върха на кристала като гледам габарита да е такъв че да може да се впише бъдещия завършен камък.Повърхноста на сряза използвам за базова повърхнина,именно там се залепва камъкът към стика,чието чело е също плоско.И идва въпроса с какво лепим :?: ,има специален клей направен от листни въшки,от същото се прави шел лак,но беше в саитове които не правеха доставки до България.И тъй като всичко трябва да е българско 56487 а ние сме алхимици,след три дни измислих моя клей.Основната съставка е борова смола но проблема е чее крехка и чуплива,трябваше да я направя по пластична,... и ще задържа втората съставка в тайна извстно време,а третата съставка е брашно, за фибри,и стана манджа пръстите да си оближеш :lol: Първите опити за лепене на камъка към стика бяха неуспешни,тогава се сетих че камъкът също трябва да е затоплен,приблизително 70-80 градуса кога го лепиш,е тогава Лазе камъкът се пръска,ако има пукнатина.Клея който ползвам не е върхът,но върши работа,моменти на отлепване на камъка съм имал и не са хич приятни,защото не ножеш да залепиш на точно същото място втори път.Отлепянето се случва най често когато правиш грубото оформяне на габарита,с груб диск-грит 100,получава се як удар и вибрации и какъчето ти профучава покрай главата.За днес стига че пресъхнах 111
battedy

Мнениеот lazar68 » Нед Юли 15, 2018 10:04 pm

Тео, :bow: !
Всяка информация е интересна. Във форума имаме Майстор, който се занимава с обработка на ахати. Виждал съм негов клип за изработка на кабошон :bow: .
Та, опитвал ли си да лепиш заготовката със смола за кабошони? Вероятно има разлика в двете лепила, но тъй като информацията по български сайтове и литература, свързана с обработката на скъпоценни камъни е мноооого оскъдна ( да не кажа - НИКАКВА), то вероятно повечето практика се постига по метода " Проба, грешка" .
Ако имаш желание, мога да те свържа с него. Градски сте ;) .
ПС: Не се притеснявай от факта, че за теб фасетирането е хоби. В този форум всички сме ЛЮБИТЕЛИ и точно това го прави интересен!
Онези, които знаят, обикновено мълчат като риби ( по нашите географски ширини) с малки изключения.
Аватар
lazar68

Мнениеот battedy » Пон Юли 16, 2018 7:51 am

Лазе ,то точно в това е проблема че няма никаква информация и трябва да се правим на магьосници,колегата най вероятно работи с купешко лепило но какво незнам и дали се лепи кабошон или друга форма няма значение.Стиковете при машинното обработване най често са от бронз,но може и дървено за ръчна обработка,така неси пилиш пръстите и лесно го въртиш.Горе не го написах ясно,при лепене се нагрява камъка,стика и лепилото зада може да се получи здрава спойка между тях.В клипове съм гледал че лепят и с епоксидна смола,но тогава чакаш един ден да втвърди,а разлепването става с киснене в ацетон.Аз работя само с натурални природни продукти-ЕКО :lol: .Ще пиша още много по темата но лека полеко.На мен ми трябваха месеци докато в главата ми се избистри целия процес стъпка по стъпка.
battedy

Мнениеот jokko1 » Чет Авг 16, 2018 4:54 pm

Лазаре айде малко да те подразня.Оня бижутера където си го виждал при мене вчера ми доведе за пациент един бижутерски каменар и по негови думи човека е доста добър.
Сега малко ще те накарам да се усмихнеш.Същият човек има два големи диска за рязане и е много вероятно да дойдат при нас.А дано.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот lazar68 » Пет Авг 17, 2018 12:15 am

jokko1 написа:Лазаре айде малко да те подразня.Оня бижутера където си го виждал при мене вчера ми доведе за пациент един бижутерски каменар и по негови думи човека е доста добър.
Сега малко ще те накарам да се усмихнеш.Същият човек има два големи диска за рязане и е много вероятно да дойдат при нас.А дано.

jhjhj
ЖорЕ, дръж връзка с човекО, че е ценен!
Аватар
lazar68

Мнениеот jokko1 » Пет Авг 17, 2018 6:49 pm

Колкото до лепилата има си истински.Били два вида за корунди и всички останали.Ако трябва ще питам от къде се купуват.
Аватар
jokko1

Мнениеот battedy » Нед Авг 19, 2018 5:07 pm

Здравей,Жоре!Питай човека,събирай инфо,че занаят нали знаеш....Днес разглеждах в един сайт за онлайн търговия,и попаднах на машинка като моята но без мотора,само колоната с главата-96долара,плюс 43долара доставка,бива ли е незнам,но в купувачите фигурираше и България :yep: ,не съм сам jhjhj .
Четох и една статия на майстор,който беше направил сигурно 20 варианта на фасетиране тип брилянт,като при всеки променяше ъглите на павильона и короната и в проценти покзваше излъчването на светлината,как се променя във всеки един случай,много професионално.Ще ги стигнем ама друг път :bow: .
battedy

Мнениеот jokko1 » Нед Авг 19, 2018 5:40 pm

Баттеди да питам ама като не знам какво? По скоро питай ти пък после аз ще се опитам да науча отговора. Поради някаква житейска случайност си имам бижутер в двора.От скоро се заиграва и с камъни така че в основни линий е в час.И пак случайно ако го питам нещо ще иска с готовност да ме светне.
Абе както е тръгнало ще излезе че живота е низ от случайности.
Аватар
jokko1

Мнениеот battedy » Нед Авг 19, 2018 6:24 pm

Така е,нищо случайно няма в този свят,убедил съм се хиляди пъти,затова действам вече само по интуиция.Примерно казва някой,-Да отидем утре еди къде си,ако го чуствам добре тръгвам,ако нещо ме смущава не тръгвам,най малкото че няма да се случи това за което сме тръгнали.
Да ти кажа честно на етап съм дето незнам какво да попитам.Първо трябва да почистя моя си двор,и когато съм наясно със себе си,и съм сигурен в себе си,да помоля майсторите за съвет.Тук един вид отговарям и на Navitaka,всяко бързане,неотделяне на нужното време за дадена операция,води до лош,крив резултат,Стопъти мери,един път режи,От бук-вретено.И най-вече:Бързата работа,срам за майстора.
111 вече сме извън работно време :lol:
battedy

Мнениеот jokko1 » Пон Авг 20, 2018 6:10 pm

Тука у тоя занаят е много верно това за меренето. Не искам да си представям дори какво е да работиш некое диамантче по големо па и по скъпо и по средата на работата да земе да се отлепи.Направо си е таковало таковата.
Аватар
jokko1

Мнениеот battedy » Вто Авг 21, 2018 8:50 am

jokko1 написа:Тука у тоя занаят е много верно това за меренето. Не искам да си представям дори какво е да работиш некое диамантче по големо па и по скъпо и по средата на работата да земе да се отлепи.Направо си е таковало таковата.

За диамантите да му мислят тези хора от видеото.
https://www.youtube.com/watch?v=l142A5t6g_Q
battedy

Мнениеот battedy » Вто Авг 21, 2018 8:57 am

И втора част.
https://www.youtube.com/watch?v=nFrEwgWisns

И да вметна,че навсякъде по света,обработката на диаманти е отделена от обработката на всички останали камъни,просто са две различни бири.
battedy

Мнениеот battedy » Вто Авг 21, 2018 5:52 pm

267.jpg
267.jpg (150.31 KiB) Прегледано 754 пъти
266.jpg
266.jpg (176.25 KiB) Прегледано 754 пъти
265.jpg
265.jpg (53.03 KiB) Прегледано 754 пъти
264.jpg
264.jpg (75.83 KiB) Прегледано 754 пъти
263.jpg
263.jpg (171.24 KiB) Прегледано 754 пъти
Днес малко си поиграх.
battedy

Мнениеот battedy » Съб Сеп 01, 2018 4:37 pm

271.jpg
271.jpg (219.89 KiB) Прегледано 689 пъти
270.jpg
270.jpg (439.54 KiB) Прегледано 689 пъти
269.jpg
269.jpg (132.42 KiB) Прегледано 689 пъти
268.jpg
268.jpg (208.37 KiB) Прегледано 689 пъти
На първи опит,камъчето не се получи та се наложи второ правене на павилиона,и крайния резултат.
battedy

Мнениеот Navitaka » Чет Сеп 06, 2018 2:05 pm

Браво Тео, това камъче изглежда страхотно. Като гледам и като изработка е доста сложно.
Поддържай темата жива и продължавай да ни радваш с работата си.
Поздрави, напред и нагоре!!!
Navitaka

Мнениеот battedy » Пет Сеп 07, 2018 3:32 pm

Navitaka,благодаря ти от все сърце!Неспирам да експериментирам и да изчиствам грешки в работата си и в машинката,определено вървя напред и нагоре като работа и вложения :lol:,и като постигнато има малко напредък :roll: .Много хубаво хоби,лошото е че трудно се почва заради пустото оборудване.
Пак съм разглобил машинката и съм подготвил части за доработка при стругаря.
Поздрави Тео
battedy

Предишна

Назад към Обработка на минерали