Шлюз с дълбоко запълнение

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Шлюз с дълбоко запълнение

Мнениеот jokko1 » Нед Яну 28, 2018 9:23 pm

Баровци много сте се удремали та реших малко да ви поразсъня.
Миналата година така стана че нямаше как да ходя по реките и взех че си продадох драгата на едни готини мераклий което само по себеси беше добро решение.Лошото е че сега си нямам драга и ще се наложи да си правя.Не че не мога да си копирам старата която си беше барната от всякъде.Това е драгата която някой колеги видяха на събора на Копринка.
Но от едно време на сам в главата ми бръмчи една муха и не че тая муха ми е единствената ама тая някак дразнещо бръмчи и все го чувам като дълбоко запълнение,дълбоко запълнение и те така до побъркване.
Та въпроса ми е.Някой има ли повече информация,картинки ,клипове пояснения .Явно имам голяма дупка в знанията по темата а мухата не знам защо ама не ме оставя на мира.
Ще бъда благодарен на всеки който ми светне поне малко лампата.
Поздрави.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Re: Шлюз с дълбоко запълнение

Мнениеот nikmagi » Пон Яну 29, 2018 5:21 pm

jokko1 написа:....... и все го чувам като дълбоко запълнение,дълбоко запълнение и те така до побъркване..........

За злато ли става дума или за ракия?
nikmagi

Мнениеот jokko1 » Пон Яну 29, 2018 10:04 pm

За злато става дума.
Другото запълнение към днешна дата е преобладаващо с вино.
И да не забравя.
А наздраве на всички!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот nikmagi » Вто Яну 30, 2018 9:17 pm

jokko1 написа:Баровци много сте се удремали та реших малко да ви поразсъня..........Поздрави.

jokko1, все си мисля, че без вибрация няма да стане.
nikmagi

Мнениеот jokko1 » Сря Яну 31, 2018 6:46 pm

Ники идея си немам за какво става дума.Интересно че за това нещо не се сещам да съм виждал информация.Ти си учена глава а май и от чужди езици нещо вдеваш та ако си срещал някъде нещо прати го да попрочета каквото и да е.
Онзи ден ми се обади бат Данчо Йорданов да е жив и здав и до колкото можа по телефона се опита да ми обясни това онова но ми се иска да понауча колкото се може повече.
Направило ми е впечатление през годините че оная муха в главата почне ли да бръмчи настоятелно не е напразно.Не я знам муха ли е мушъц ли е как усеща мамка му но фане ли да ме тормози и се от некой храст че изскочи некой заек.
Поздрави.И наздраве.
Аватар
jokko1

Мнениеот nikmagi » Сря Яну 31, 2018 8:37 pm

jokko1 написа:................Ти си учена глава а май и от чужди езици нещо вдеваш..............

Хмм, учена глава - добре де, ще почерпя. Чужди езици - хмм само малко руски и "френски устен". a1a1a

Предполагам, че си чел тази статия на която ще приложа първата страница. Ако не си я чел, ще ти я изпратя цялата.

"Върху морфометрията и извлекаемостта на речното злато.
Васил Атанасов Атанас Атанасов

Васил Атанасов е роден през 1933 г. в с. Лисец, Ловешко. През 1951 г. завършил с отличен успех Народна мъжка гимназия „Христо Кърпачев“ (Ловеч). Завършва специалност геология в Минно-геоложкия университет. Работил по специалността си в Бургаски медни мини и Западна Африка. Преподавател и доцент в Минно-геоложкия университет/приживе/. Над 50 год. събирал образци от минерали и минерални суровини. Откривател е на новия минерал, сребърно-меден живачен сулфид, който е признат в целия свят.
Породени от тази статия на покойния вече доцент направихме ето този филм където пясъка играе ролята на филтър и задържа златинките които са 19 пъти по тежки от водата и 7 пъти са по тежки от всичкия материал в речното корито.Лесен и удобен начин за извличане на разсипното злато от коритото на реката."
nikmagi

Мнениеот jokko1 » Сря Яну 31, 2018 9:03 pm

Точно това го знам почти на изуст.Лошото е че на нищо друго не съм попадал.
Искаше ми се да намеря още по въпроса да обмисля всичко прочетено и да разбера дали ще ми върши работа.
Ако не намеря друга информация почти сигурно е че това ще влезе в новата ми драгичка.
Аватар
jokko1

Мнениеот nikmagi » Чет Фев 01, 2018 7:35 pm

jokko1 написа:Точно това го знам почти на изуст............

Така си и знаех.

Нали говорим за шлюз без никаква стелка? Грубо казано като корито. Ако е за същото то аз отдавна си мисля същото, даже ми е залегнала в главата конкретна конструкция, ама без вибрация не го виждам. Тук трябва да се намеси и Камен да подскаже някой тарикатски механизъм за тръскане на коритото.
Наздраве!
nikmagi

Мнениеот jokko1 » Чет Фев 01, 2018 9:35 pm

Ники в описанието на Атанасов има и чертежи там се вижда че струйките падаща емулсия си пробиват път почти до дъното на постелята така че златинка попаднала толкова на дълбоко не виждам как ще излезе обратно на горе.С двойна сила това важи за плоското злато което всъщност се оказва и най проблемно.Дори след тоя участък да мине нещо много ситно или микрон нищо не пречи коритото да продължава с постановката на Репата от стелка и валцована мрежа.Другата полза за която ме светна Данчо Йорданов е че тази постеля образно наречена обира в много голяма степен магнетита и ако обема се направи подвижен и се разтоварва по често другата част със стелката остава сравнително чиста от магнетит което само по себеси е много добре.
Имам една идейка и за перфорацията която изпълнена както си мисля ще обира всичко по едро още преди да е попаднало от долу в постелята.
Върти ми се в главата идея и как веднага след хоризонталната част да деля преминаващата вода на две което ще ми даде възможнос с малка като габарити драга да работя примерно с инжектор от 2.5цола ако се наложи.
Лошото е че с компютъра продължавам да съм на вие та не мога и две картинки да нарисувам и да ги кача.
Мухата продължава да бръмчи!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот r.petkov » Чет Фев 01, 2018 11:38 pm

Жоре , в златарството има много мухи и всичките бръмчът по различен начин коя от коя по благозвучно. Но ако ги захранваш само със "сух хлебец " файда нема да видиш от нито една.Проста мушица ама на мед да кацне.......
Аватар
r.petkov

Мнениеот jokko1 » Съб Фев 03, 2018 7:27 pm

Ещо стана сега?
Е толкова ли па никой не знае каква е тая гад която ме интересува. Ще трябва да търсим някой Масон тия ужким знаят всички тайни неща.
Аватар
jokko1

Мнениеот slitak » Нед Фев 04, 2018 2:53 pm

Зачекна темата за
nikmagi написа:Имам една идейка и за перфорацията която изпълнена както си мисля ще обира всичко по едро още преди да е попаднало от долу в постелята
и не издържах :yep:

В ламарината с пробити отвори за да се образуват струи се поставят тръбички които стърчат няколко мм над основната повърхност за да улавят"Едрото".Разбира се тежката фракция веднага го запълва но това пречи на златко да върви нататък.

В моята схема съм предвидил две пясъчни възглавници но една над друга.В първата има преливна тръба към втората и има отвор с кран за отвеждане на тежката фракция навън.Под нея се поставя втора ламарина с пробити отвори за да се образуват струи и пак се отвежда тежката фракция...
Можеш да опиташ и с трета пясъчна възглавница...
На изхода вече във велкоме с валцованата няма да има магнетит а само боя tfdff
Всичко се прави в корита от пресно млеко и не струва нищо но стигнах до проби на реката и..... :oops:

Патента Атанасов е много добър и производителен при баластиери ама кой да чете...
Не е наложен масово защото не са предвидени настройки на конструкцията и след първите опити казват не става...всички очакват големи буци и то много jhjhj

Със събраната тежка фракция и баба може да се оправи a1a1a
slitak

Мнениеот jokko1 » Нед Фев 04, 2018 5:34 pm

На ламарината с отворите няма да слагам тръбички защото аз съм изключително мързелив и гледам да не си давам зор когато е възможно.
Мисля че много по лесно ще стане от барабан от пералня машина.Виждал съм по скрапа такива барабани с рехава перфорация а пък дупките от външната страна така или иначе са като пресечени конуси и стърчат поне 2мм.Мисля си че в разстоянията между отворите всичко по едро ще си заспива трайно.Промивайки от време на време съдържанието от тази повърхност ще дава ясна представа какво се работи в момента и има ли смисъл да се продължава на това място.Ако мястото пуска изключително и само ситно злато тази проверка става излишна.
Разбира се че тази постеля ще дава доста повече шлих за промиване на края но като се има в предвид че в нея не би трябвало да има нищо едро едно обикновено пресяване през сито ще редуцира шлиха до символично количество.
Колега ако можеш да правиш някакви картинки на компютъра ще ти бъда благодарен да нарисуваш постановката с дете или трите повърхности и дренажните отвори за които обясняваш.
Тази тема за която тука си пишем се появи доста отдавна в един от форумите и на мен ми е много интересно защо никой до сега не я разчопли.Още тогава ми се видя интересно но като никой не и обърна внимание реших че аз нещо бъркам .
Е дойде време да опитам.
Аватар
jokko1

Мнениеот nikmagi » Нед Фев 04, 2018 8:29 pm

slitak написа:Зачекна темата за
nikmagi написа:Имам една идейка и за перфорацията която изпълнена както си мисля ще обира всичко по едро още преди да е попаднало от долу в постелята
и не издържах :yep:..........

slitak, подсети ме това къде съм го писал, че ми стана интересно. Най-вероятно съм си мислел да сека отворите със зъмба срещу гумена подложка. Резултатът е същия както при барабаните на пералните, както каза и jokko1. Така бях направил някога отворите на първото ми корито.
Доколкото знам методът на Атанасов е за ситна люспа. Едрата ......???????
nikmagi

Мнениеот jokko1 » Нед Фев 04, 2018 8:50 pm

Едра,едра е колко па да е едра?
Ако е по едра от дупките ще си остане върху тенекията ако мине през дупките ще си я търсиш от долу в шлиха.
Аватар
jokko1

Мнениеот Navitaka » Вто Фев 06, 2018 3:50 pm

Здравей jokko1,
По мое мнение си струва да се работи по този тип драга (въпреки голямото количество шлих). Постановката на геолог Атанасов (мир на праха му) според мен е най-оптимална като, простота и ефективност, всичко друго усложнява излишно драгата. За по-едрото злато, можеш под пресевното в началото на нивелираното решето да сложиш кутия като на бачо Румен и веднага след кутията, стелка с просечена невалцована с наклон и дължина около 30см. Ще трябва да обмислиш добре размера на отворите на решетото, разтоянието м/у отворите и тяхното разположение. Предполагам си гледал клипа " Улей тип душ" в YouTube на Кирил, забележи как са разположени отворите, количеството вода, движението на пулпа (вода/материал) и размера на решетото. Мисля че е излишно да го споменам, ама да си кажа, преди да започнеш изработката на драгата, уточни дебита на инжектора с който ще бачкаш, при 2,5 цола инжектор може де изненадаш от размерите на драгата, които ще се получат.
Да уточня, не съм правил такава драга, но тази идея и мен ме човърка от близо 3 години.
Жив и здрав и успех.
Navitaka

Мнениеот r.petkov » Вто Фев 06, 2018 5:42 pm

Във много допълнения свързани със промивните модули има логика , проблемът е така да ги съчетаеш ,че да не се усложнява излишно съоръжението а също и да не си усложняваш излишно живота..Мое лично мнение е ,че утайниците не са рентабилни за малки цолажи и любителски златодобив като нашият.Кръглата перфорация по малко задръства ,но и по слабо пропуска , при нея важи правилото "каквото господ дал" , а при утайниците не може да прекаляваш с перфорацията защото ще си изгубят ефекта.Тази система при по силна вода практически губи смисълът си и не може да разчиташ само на нея ако нямаш последващи други по надеждни капани.Ако наноса има много магнетит нещата също се усложняват. На първата ми драга двураменна и по голяма ,за 2.5 ц. инж. преди години в горното корито имах система за събиране грубо на магнетита за райони в които преобладава в по голями количества .Посмъртно не можеш да отделиш само магнетита или друга подобна тежка фракция , в него влиза и определено количество злато. Тази секция се почистваше за няколко секунди по всяко време без да спирам работа и помпата , за деня съм събирал по една кофа 20л. магнетит знаеш ,че вътре има злато а за да разбереш колко е трябва да го измиеш което е равносилно на самоубийство.Има злато което по никакъв начин не може да го свалиш в дълбочина на течаща вода , в утайника това по може да се случи ако успееш да го вкараш вътре и си с добра настройка , не съм практикувал с подобна система и изказвам само предположения , моят начин на промиване е коренно различен.Успех
Аватар
r.petkov

Мнениеот jokko1 » Вто Фев 06, 2018 8:47 pm

Навитака след кутията на Бачо Румен ако е направена както трябва едро не трябва да има.При мойта постановка кутията както и ти си предложил ще бъде преди перфорацията.Колкото за големия инжектор аз самия не си падам по такива и не мисля да работя с по голям от 1.5 цола.
Където написах 2.5 уточних.Ако се наложи.Просто ми се върти една идейка в главата но пък ако излезе нещо ще мога да си спретна и драга за голям цолаж но със скромни размери.
За сега ще почакам още малко дали ще се появи още някаква информацийка па после.АТАКА.
Аватар
jokko1

Мнениеот jokko1 » Вто Фев 06, 2018 9:04 pm

Бачо идеята ми е след така наречения утайник да си има нормално корито с постановката на Репата в което обаче магнетита да е намален до минимум за да пречи по малко.Понеже в утайника както го нарече би трябвало да има само много ситно злато магнетита въобще не мисля да го мия на леген.Просто пресявам през ситно сито примерно1.5мм. и това което остане над ситото обратно в реката.Разбирам че понякога с тоя магнетит може да замине и някоя и друга люспа но това не ми е проблем.
Ще пробвам па ако нищо не стане ще го пиша научно изследователска дейност та да не ми е много тъпо.
Аватар
jokko1

Мнениеот slitak » Вто Фев 06, 2018 9:19 pm

Да си призная и аз съм на Вие с компютъра :oops:
Затова и грешно копирах името на никмаги с мнението на жоко1 :bow:
Темата е интересна и тепърва ще се включат още знаещи.
И аз обичам готовите неща но ... слагам тръбичка с резба зада : регулирам височината над ламарината
да концентрира струята
да не се завихря
Автора е указал минималното разстояние между отворите и тяхното разположение и диаметър
Относно конструкцията съм съгласен че трябва поне скица и тогава да се обяснява .
Ще я снимам скицата с телефона ама после трябва да се моля на дъщерята да я качи/ще ми падне фасона/
Четете внимателно описанието на патента и ще видите че посочва някакви препоръчителни стойностти/размери до които е стигнал експериментално следователно трябва да се предвижда реглаж в конструкцията за да се нагоди към условията/материала.
Преди време се опитах да разчопкам темата в друг форум ама нямаше интерес.
slitak

Мнениеот Navitaka » Сря Фев 07, 2018 9:43 am

Здравей jokko1, за кутията съм съгласен на 100%. Предложих стелка с невалцована по една причина, според мен важна, при преминаване на пулпа през мрежата, турбуленцията премива материала допълнително, като размива глинестата съставка прикрепена към някой видове злато, пример: коренно("ръбесто"). Виждал съм драга на колега от Варнеско май беше, който беше сложил в приемното след "огледалото" под по-голям ъгъл невалцована около 10см. преди пресевното с тази цел, а шлюза по постановка на Репата. Вярно при тази постановка на колегата от Варна, приемното става много голямо, но пък имаше ефект, затова предложих невалцованата да е преди решетото/перфорацията след кутията под пресевното. Сам знаеш при "облечен/обмазан" материал се увеличава площа с намаляване на общото тегло, т.е става по-подвижен.
Напълно съм съгласен с бачо Румен, ефективноста на този тип драга става по-голяма с увеличаване съответно и на размера.
За отворите споменах в първия си пост, трябва да са добре обмислени и съобразени. Около мястото на падане на струята в долното корито/утайника трябва да се осигури зона на гасене/успокояване, т.е. другите струи не трябва да нарушават тази зона. Такава зона може да се осигури чрез направа кутийки в утайника, под отворите на решетото, това решение предполага увеличаване (разумно) броя на отворите. Дълбокото запълнение предполага дебела пясъчна възглавница около 20-25мм. ( по мое мнение), и в този случай струята трябва да е с необходимата сила да пробие възглавницата, да удари в дъното, потока да промени посоката си и съответно да бъде погасена силата му в зоната на успокояване.

Според мен, шлюз(какъвто и тип да е) след утайника е излишен.

Можеш да направиш малка опитна постановка и да си изясниш нещата.

Сори за дългия пост.
Navitaka

Мнениеот jokko1 » Сря Фев 07, 2018 5:52 pm

Навитака за да стане ясно нещо което искаме да обясним без картинка няма как постовете да бъдат кратки.Така че благодарско за дългият пост.
Колкото до просечената турболенция ще има в изобилие.
Турболенция в инжектора в маркучите в кутията в джоба и после просечена не валцована както се казва бол.Горната част на драгата ще бъде същата като тази където правих на Лазар а пък той не знам защо я кръсти Джоко1.Лазар беше качвал снимки огледай я и ще видш турболенция в изобилие още на горния етаж.Поради същата причина си мисля че до долния етаж едро не би трябвало да се промъкне но дори и да има при перфорация с издадени на горе отвори ще заспи върху перфорацията завинаги.
Поздрави.
Аватар
jokko1

Мнениеот Navitaka » Сря Фев 07, 2018 9:11 pm

Здравей jokko1, изгледах клиповте драгата ти е супер, и да ако оставиш горното приемно (независимо дали работиш на инжектор или лопата) така, невалцована след нея пресевно и под пресевното успокоителна кутия тип " Бачо Румен" преди перфорацията, постановката става работима, иначе камъни с по-голям размер от перфорацията ще запушват отворите. Ако се гони като максимум плоското злато, си мисля че материала трябва да е много добре измит. Не бях се сетил за предложената от теб постановка и мисля че е по-читав вариант от това върху което аз съм мислил.
Поздрави и на теб и не се отказвай от драгата, аз работя върху друго съоражение и за това до сега не съм я почнал този тип драга, ама и на нея (да е живот и здраве) ще и дойде времето.
Navitaka

Мнениеот lazar68 » Сря Фев 07, 2018 10:17 pm

Банда, темата е мноо интересна, ама оперните певци като мен имат нужда от някаква схема, снимка, клип, та да вдяна една десета от това, което сте писали. И понеже в каменарската секция обявих, че с камъните приключих, то идва ред на златото a1a1a. ЖорЕ, с каквото не си се захванал, то не е станало! Смело и безотговорно и само напред!
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот jokko1 » Чет Фев 08, 2018 8:58 pm

Щом оперните певци имат нужда от схема то пияници като мен имат все по належаща нужда от оперни певци които да ги светнат как става тоя гяволък със схемите.
Навитака ситото на горния етаж ще бъде по ситно и с квадратни отвори от колкото дупките на перфорацията и не би трябвало да има проблем.Ако все пак има предстоят промени,промени,промени.........
Ако за разлика от мен можеш да качваш разни картинки дрсни някаква .Мже да има нещо за кражба та после да спим спокойно.
Аватар
jokko1

Следваща

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато