Mоторни свредели в помощ на златопромивачите

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Mоторни свредели в помощ на златопромивачите

Мнениеот znahara » Вто Мар 22, 2016 7:13 pm

Колеги, отварям нова тема в помощ при откриване на речното злато. От моторните свредели по нашите магазини има много модели. Има ли някой специалист да дискутираме по различните модели. BLUE BIRD HO 35, STIHL BT 130, MAKITA BBA 520, MORT AUG 500, ECHO EA 410, HITACHI DA 200 E и др. Кое ще е най подходящо в изследване на златоносните пластове 1 - 1,5 м дълбочина, като се вземат разнородните чакъли до подложката. Мисля, че с тези модели ще е по практично за правене на проби по сухи дерета и стари наноси. Давайте мнения. Znahara
Аватар
znahara

Images: 0

Re: Mоторни свредели в помощ на златопромивачите

Мнениеот bornoec » Вто Мар 22, 2016 7:25 pm

Като цяло идеята е добра, но ако златото е в гравелити и дребнокъсови чакъли до към 3-4 см големина, в седименти с по-голяма големина няма шанс. Лятото работех с бензинов чук със същите габарити като на мотобур-а и чесно да ти кажа откачи ми ръцете. Използвах го известно време и преминах на утвърдения метод с лопатата.
Ето снимка на чука-
ham.jpg
ham.jpg (40.73 KiB) Прегледано 3296 пъти
Последна промяна bornoec на Вто Мар 22, 2016 8:11 pm, променена общо 1 път
Аватар
bornoec

Мнениеот znahara » Вто Мар 22, 2016 8:03 pm

Колега, съгласен съм, че методът е трудоемък, с тези вибрации, не пак ще е от помощ от дадени дупки да извадиш със свредела материала и да го промиеш, вместо да копаш и копаш до забрава. В стари тераси или сухи дерета засичам с багетите съдържания на злато, но трудно може да се стигне до подложката или до златоносния пласт, а със свредела материала ти излиза и е готов за промиване. Все пак мерси за мнението, нали сме за това да обменяме опит и информация.https://mail.google.com/mail/u/3/#inbox това ми направи силно впечатление.
Аватар
znahara

Мнениеот keymaker » Сря Мар 23, 2016 6:44 am

Имам свредел ама от старата школа , допълнение към резачка урал . В някои моменти става ,ама в повечето не е оправдано и невъзможно ползването му. Проблема идва когато срещне по едър камък ,или се заклинва във винта и измества в страни ,или опираш и до там. Успешно съм го ползвал в стар нанос ,но се губи реалната представа в кой слой е добрият материал ,понеже докато вади материала той се обърква и реално е почти невъзможно да се разбере на 30 или на 90 см. дълбочина е нашето място. По идейна е системата тип сонда ,където материала не се изхвърля ,а остава в ''тръба'' ,така реално нямаме размесване на пластовете и можем да уточним с доста голяма точност на каква дълбочина е рентабилния слой.
Професионално Озеленяване
Поливни системи Rain Bird
Ремонт на градинска техника (МГССТ)
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот znahara » Сря Мар 23, 2016 8:25 am

Колеги, да коментираме, най новият вариант на моторен свредел STIHL BT 130 Тези допълнителни екстри като блокировката при заклинване, за обратно въртене, антивибрационната рама и др.http://www.kol-bg.com/%D0%B3%D1%80%D0%B ... e-1668.htm
Аватар
znahara

Мнениеот keymaker » Сря Мар 23, 2016 10:31 am

Блокировката е много полезна екстра , все пак сме отишли да вършим работа ,а не да се въртим на машината като на лунапарк(на урала се въртях ,че малко бавно спира).Относно ползването на блокировката за въртене назад е доста безмислено ,но може да се определи като екстра , дори и без да е задействана спирачката(блокировката) въртенето назад не е проблем ,защото на 99.9% от тези машини редуктора е червячен и с много голямо предавателно число (около 50:1) и е необходима много голяма сила ,зада задвижим първичния вал чрез вторичния ( в конкретния случай да завъртим двигателя като въртим бургията). Антивибрационната система най-вероятно е доста подобрена ,но и тя не е новост. От голямо значение е как е изградена антивибрационната система ,дали са ползвани гумени тампони или метални пружини ,и двете имат предимства и недостатъци и съответната цена. Като голям + на марковите машини от висок клас е надеждността,икономичността и големия ресурс на двигателите.
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот znahara » Сря Мар 23, 2016 11:37 am

keymaker написа:Блокировката е много полезна екстра , все пак сме отишли да вършим работа ,а не да се въртим на машината като на лунапарк(на урала се въртях ,че малко бавно спира).Относно ползването на блокировката за въртене назад е доста безмислено ,но може да се определи като екстра , дори и без да е задействана спирачката(блокировката) въртенето назад не е проблем ,защото на 99.9% от тези машини редуктора е червячен и с много голямо предавателно число (около 50:1) и е необходима много голяма сила ,зада задвижим първичния вал чрез вторичния ( в конкретния случай да завъртим двигателя като въртим бургията). Антивибрационната система най-вероятно е доста подобрена ,но и тя не е новост. От голямо значение е как е изградена антивибрационната система ,дали са ползвани гумени тампони или метални пружини ,и двете имат предимства и недостатъци и съответната цена. Като голям + на марковите машини от висок клас е надеждността,икономичността и големия ресурс на двигателите.

Колега, немец я прави Sfihl.На него се доверявам. Мисля, че с подобна машинка могат да се направят много и бързи проби на неудобни места за кратко време, а след това идва ред на драгата. На ръка се копае докато си млад и здрав, а след това трябват екстри..........които за съжаление струват пари. На 37 години промивах на язовир Огняново по 15 - 20 кубика материал на ден . Сега съм на 66.
Аватар
znahara

Мнениеот keymaker » Сря Мар 23, 2016 12:09 pm

Малко ще те полея със студена водичка. Немец я е правил преди доста години ,сега едни нови немци подобряват златните стари творения с нови материали и разбира се вкарват нововъведения( по прецизни стари неща) , жалкото е ,че новите немци са старите ни окупатори. Като пример мога да дам няколко супер професионални и скъпи машини от порядъка на 1-2 мил.€ ,и най странното е ,че в техническата документация има само производни и подобни на :Мюмюн,хасан и разни такива ,представени като инженери и директори,а немец е собственика ма фирмата ама не е много сигурно. Голяма част да не казвам всички машини( и водещите марки) се правят в работилницата на света(китай),с по добър качествен контрол. Във фирмата в която работя от тук изпращаме неща за франция ,германия и други заможни европейски страни с надпис "Made in за където пътува'' ,а тук разни неуки инженери и шлосер-монтьори се опитват да се докажат.
Горенаписаното не цели да те откаже или да наклони везните в една или друга посока ,а по скоро е следствие от глобализацията и пазарната икономика.
Аз също съм собственик на доста машини с марката щил ,но ми прави впечатление ,че машините произведени и ползвани преди повече от 30г. работят по добре от произведените преди 5-7г. На повечето части на водещите фирми даже си пише ,че са произведени в китай.
И всепак на тези марки още може да се разчита за разлика от китайчетата правени в незнайно кой гараж и сглобявани от децата в часовете по трудово.

Избрал си машина от водещ производител и със сигурност ще ти върши работа! Ако имаш съмнения дали е подходяща такава машина има и един вариант доста по щадящ джоба , вземи една под наем ,пробвай и ако ти допадне скачай.
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот znahara » Чет Мар 24, 2016 12:27 pm

keymaker написа:Малко ще те полея със студена водичка. Немец я е правил преди доста години ,сега едни нови немци подобряват златните стари творения с нови материали и разбира се вкарват нововъведения( по прецизни стари неща) , жалкото е ,че новите немци са старите ни окупатори. Като пример мога да дам няколко супер професионални и скъпи машини от порядъка на 1-2 мил.€ ,и най странното е ,че в техническата документация има само производни и подобни на :Мюмюн,хасан и разни такива ,представени като инженери и директори,а немец е собственика ма фирмата ама не е много сигурно. Голяма част да не казвам всички машини( и водещите марки) се правят в работилницата на света(китай),с по добър качествен контрол. Във фирмата в която работя от тук изпращаме неща за франция ,германия и други заможни европейски страни с надпис "Made in за където пътува'' ,а тук разни неуки инженери и шлосер-монтьори се опитват да се докажат.
Горенаписаното не цели да те откаже или да наклони везните в една или друга посока ,а по скоро е следствие от глобализацията и пазарната икономика.
Аз също съм собственик на доста машини с марката щил ,но ми прави впечатление ,че машините произведени и ползвани преди повече от 30г. работят по добре от произведените преди 5-7г. На повечето части на водещите фирми даже си пише ,че са произведени в китай.
И всепак на тези марки още може да се разчита за разлика от китайчетата правени в незнайно кой гараж и сглобявани от децата в часовете по трудово.
Колега, идеята под наем е добра. Аз мисля,че машинката за глини ще е добра. Мерси!

Избрал си машина от водещ производител и със сигурност ще ти върши работа! Ако имаш съмнения дали е подходяща такава машина има и един вариант доста по щадящ джоба , вземи една под наем ,пробвай и ако ти допадне скачай.
Аватар
znahara

Мнениеот znahara » Чет Мар 24, 2016 4:00 pm

Знам,че тази машинка не може да работи в едри чакъли и камъни, но ще помага идеално да махне горния слой от треволяци и глина. Не съм сигурен как ще работи в раздробена кварцова жила. За там търся облекчение на труда, за бързи проби. Помагайте с още мнения. Истината ще се роди някъде по средата. Може би трябва да взема под наем , за да съм сигурен дали ще ми върши работа.
Аватар
znahara

Мнениеот r.petkov » Пет Мар 25, 2016 4:54 pm

Аз като ми кажат че е произведено в германия , италия , франция и подобни направо ги подминавам , от прословутото немско качество е останало само споменът от миналите години.Вярно , имам един агрегат бош2000 в, купих го през 1983г. от кувейт когато бях на работа там , разпродадоха на търг служебните защото ги смениха с 400в японски за по добра икономия.За това немско качество от тези времена съм съгласен , в момента нещата стоят по съвсем друг начин.Моторните свредели са много добро средство за бързи проби , особенно в наноси подходящи за това.Преди пет години две момчета въртяха на ръка с такъв на Ярлово и направиха и успешни дупки при положение че наносът там е доста едър , но на ръка е изморително и въпреки че двама едновременно въртяха ставаше доста бавно.Ако правиш проби на метър дълбочина с лопата ще извадиш кубици материал за няколко проби, скоро един колега изкара един кубик материал за цял ден зад една скала в надзаливната за да разбере накрая че там няма нищо , но просто това е начина на всеки се е случвало.С моторната бургия за минути си готов , даже ако вадиш разделно и по внимателно може сравнително добре да определиш и пластовете , но това не е толкова важно , намериш ли петното после при отработването пластовете лесно ще ги хванеш.
Аватар
r.petkov

Мнениеот znahara » Съб Мар 26, 2016 9:51 am

r.petkov написа:Аз като ми кажат че е произведено в германия , италия , франция и подобни направо ги подминавам , от прословутото немско качество е останало само споменът от миналите години.Вярно , имам един агрегат бош2000 в, купих го през 1983г. от кувейт когато бях на работа там , разпродадоха на търг служебните защото ги смениха с 400в японски за по добра икономия.За това немско качество от тези времена съм съгласен , в момента нещата стоят по съвсем друг начин.Моторните свредели са много добро средство за бързи проби , особенно в наноси подходящи за това.Преди пет години две момчета въртяха на ръка с такъв на Ярлово и направиха и успешни дупки при положение че наносът там е доста едър , но на ръка е изморително и въпреки че двама едновременно въртяха ставаше доста бавно.Ако правиш проби на метър дълбочина с лопата ще извадиш кубици материал за няколко проби, скоро един колега изкара един кубик материал за цял ден зад една скала в надзаливната за да разбере накрая че там няма нищо , но просто това е начина на всеки се е случвало.С моторната бургия за минути си готов , даже ако вадиш разделно и по внимателно може сравнително добре да определиш и пластовете , но това не е толкова важно , намериш ли петното после при отработването пластовете лесно ще ги хванеш.

Колега, в Хасково продават модел, който е много евтин - китайски. В пъти по евтин от немският. Заслужава ли си заради по евтиното, човек да остане без ръце с тези вибрации. Идеята ми за Sthil е дали ще работи в раздробен кварц и дебели глини над подложката за проби. Изключвам работа в едри чакъли и камъни. Давай консултации. Дали да взема под наем ( наема е жесток , за 2 месеца наем = на покупка ) ?
Аватар
znahara

Мнениеот keymaker » Съб Мар 26, 2016 10:29 am

Вибрациите при щил и китайчето са почти еднакви или с пренебрежимо малка разлика. Проблема е в двигателите и редуктора , всичко е на късмет. Имам тример (моторна коса) раидер на 7г. и смея да кажа ,че съм попаднал на добра машина освен консумативи друго не се е налагало да купувам.
Аз лично подхождам по следния начин когато не съм сигурен в ползите от една машина: купувам китайче и работя ,ако се окаже ,че има полза или се отваря работа за него ,карам докато не стане за ремонт и купувам нещо истинско. После оправям китаеца и отива на пазара. Не веднъж съм я играл тая схема и за мен се е доказала като ефективна и щадяща джоба, но аз с машините си изкарвам хляба. А свредела го ползвам малко и затова не съм налетял на марков ,а си карам с двигателя на урал и присадка.
znahara ако искаш ще вземем някой ден моят свредел и ще пробваш кое как и дали има почва при теб.
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот znahara » Съб Мар 26, 2016 2:51 pm

keymaker написа:Вибрациите при щил и китайчето са почти еднакви или с пренебрежимо малка разлика. Проблема е в двигателите и редуктора , всичко е на късмет. Имам тример (моторна коса) раидер на 7г. и смея да кажа ,че съм попаднал на добра машина освен консумативи друго не се е налагало да купувам.
Аз лично подхождам по следния начин когато не съм сигурен в ползите от една машина: купувам китайче и работя ,ако се окаже ,че има полза или се отваря работа за него ,карам докато не стане за ремонт и купувам нещо истинско. После оправям китаеца и отива на пазара. Не веднъж съм я играл тая схема и за мен се е доказала като ефективна и щадяща джоба, но аз с машините си изкарвам хляба. А свредела го ползвам малко и затова не съм налетял на марков ,а си карам с двигателя на урал и присадка.
znahara ако искаш ще вземем някой ден моят свредел и ще пробваш кое как и дали има почва при теб.

О.К. :yep:
Аватар
znahara

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 27, 2016 10:37 pm

Знахаря, 111
още десет килограма оборудване ако трябва да се носи по чукарите, не знам дали ще те улесни особено ( мое мнение ). Гледах клипове, да , става сравнително бързо в почва, ама ако трябва да дупчиш сбит, речен нанос пълен с камъни ми се струва, че бая зор ще пада . Като добавиш и вибрациите и непрекъснатия натиск и навеждане ... При проблеми с кръста ( дори и леки) не си струва мъкненето и инвестицията според мен . Ти си знаеш най-добре и за по-бързи проби може би и да има някакъв смисъл, ама в никакъв случай не разчитай, че ще ти пощади кръста примерно . Доколкото разбрах, търсиш по-щадящи методи за работа. Е, този с моторен свредел ( 10-12 кг) не ми изглежда такъв. Ако се сдобиеш и го изпробваш в реални условия, сподели личен опит :bow: .
Аватар
lazar68

Images: 14

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато