За инжекторджийте

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Re: За инжекторджийте

Мнениеот ivo13 » Сря Мар 23, 2016 9:04 pm

някой няма ли клипче с моята драга че ще трябва да се бутне .искам да чуя повечко мнения :bow:
Аватар
ivo13

Images: 1

Мнениеот r.petkov » Чет Мар 24, 2016 11:49 pm

Инжекторите не са прости изделия както предполагат някои , има инжектори и .... подобия на такива, а кой с какъв ще работи си е негов личен избор.От всичките американски клипове които навремето съм гледал видях само два читави и те бяха самоделки а не фабрични , просто хората си разбираха от злато и си ги бяха направили по правилният начин.В зависимост от това кой как иска да работи – изправен или превит , се прави и съответната конфигурация на инжектора.Американските от хидрофорс са на 90гр. – те са за роби които работят клекнали , на колене , седнали на столче и други подобни , подходящи са за тези пози а и маркучите така лежат на дъното и не ги носиш , няма да коментирам възможностите им , ако някой работи с такъв нека сподели.Аз откакто съм хванал инж. с изключение на много малък период от време работя изправен , с удължител и инжекторите ми са направени за такъв вид работа без значение дали се работи в коритото или на сухо в надзаливните.Те са хибриди като захранване ,но имат много други преимущества пред стандартните изработки и са много по успешни за широкоспектърна работа през всичките сезони.Понеже има дискусия относно видовете захранване на инж. и манометъра от клипа ще дам лично мнение без да ангажирам никой.Работните отвори на напорните дюзи не са "заковани", те се изчисляват спрямо цолажа и налягането на входящата вода и могат да варират.Примерно за инж. 2ц. с централно захранване напорна дюза Ф12.7мм. при 2.3 атм. /бара/ налягане на водата , за същият с периферно захранване 0.8 мм. светъл отвор между конусите.Увеличиш ли тези размери , увеличаваш и входящото налягане като съответно вдигаш обороти , получаваш повече вода ,вдигаш денивелацията или дължината на транспортният маркуч , но няма да извадиш много повече материал.Манометърът от клипа на колегата показваше около 2бара ако е верен , може би трябваше да обясни с каква цел е поставен , дали да пробва здравината на маркуча или да покаже работно налягане.
Повечето клипове за инжектори са шарлатански , нищо съществено не показват , самият инж. е тръба с определена конфигурация, колкото и да ти го снима няма да видиш какво има в него , и с тази повърхностна работа с рехав материал едва ли може някой да се впечатли, всички знаем колко злато има там.Покажи драгата , какво влиза в нея , покажи дълбочина , покажи какво става като влезнеш в камъните , как се работи коренен нанос , как се работи зимно време на 1м. дълбочина.......
Аватар
r.petkov

Мнениеот r.petkov » Пон Май 02, 2016 6:12 pm

КАЯ написа:
ktamen написа:Ако направя клипче как пълня гаца на 6 метра ще ми станеш ли и на мен търговски агент?

Макар, че на никой не съм търговски агент, ако го направиш с такава помпа като на клипа специално за теб ще направя изключение.

Коце не гледаш добре , нямаше проблеми със скъсана гаца , на 30 секунда му задръсти транспортния маркуч , но колегата го прикри веднага като заби инжектора за да не се вижда , защото в такъв случай от него започва да излиза обилно вода.За да задръсти транспортен си има доста основателни причини , я който знае да ми подскаже какви са те за да сравниме мнения , изключвам височината на експеримента в случая защото това беше абсолютно търговски трик , на такава денивелация над водно огледало не може да работиш успешно по начина който се покава..Визирам и двата вида инжектори както е прието да ги наричат горен и долен / макар че инжектора си е едно тяло , зависи къде ще го монтираш по магистралата/и твърденията на някои ,че инж. тип хобот може да бъде по надежден от стандартния.Той може да бъде по практичен при определени обстоятелства и да се използва като" по малкото" зло но за по надежден не знам , за мен това си е чиста доза невежество.
Аватар
r.petkov

Мнениеот shimbaka » Пон Май 02, 2016 7:01 pm

tfdff Румба хубот палърджет или горен инжектор си и по добрия вариянт но той си остава само за работа в река долния с двата маркуча си е за предпочитане но до 3 цола нагоре е тегава работа :yep:
Аватар
shimbaka

Мнениеот r.petkov » Вто Май 03, 2016 9:31 pm

Па то и римляните са щадили робите и не са им давали да работят с повече от" 3 цола ", а ония са били яки .При нас 3 ц. с двата си е горна граница но пак е относително и зависи от ситуацията защото в много случаи 2 и 2,5 ц. си го бият като "маче у дирек".
Аватар
r.petkov

Мнениеот shimbaka » Сря Май 04, 2016 5:10 am

a1a1a a1a1a направо ти повярвах да знаеш 999721
Аватар
shimbaka

Мнениеот r.petkov » Сря Май 04, 2016 5:30 pm

Шимбаче , последния път с юнаците влезнахме в едно дере , ама такова чоглаво скоро не бях виждал , малко само да се завъртиш и некой клон веднага те подпира отзад и то баш там къде не требва.Та на такова място с трицолов нема да може и да се завъртиш , направо там ще си останеш , иначе хубав материал държи но не става за работа с голяма тояга , ако те вкарам там с трицоловия няма как да не ми поверваш.
Аватар
r.petkov

Мнениеот shimbaka » Сря Май 04, 2016 7:43 pm

:bow: има брадви за тази цел аз съм бутал дървета та храсти ще ме плашат като го видя златко и ставам неспасяем :yep:
Аватар
shimbaka

Мнениеот r.petkov » Чет Май 05, 2016 11:35 pm

Шимбаче с тия брадви и резачки направо ме прати на работа у горското. Бреговете високи метър , между тях пак горе долу толкова ,като влезна 50 –60 см. надолу и съм вътре у консервата, всички върби да изрежа си е се тая , няма да ми стане по лесно а и там златото е в коренния нанос където правилото е 30мин. разбиваш , 10 мин. дърпаш и дебели маркучи не ти трябват..Грешката ми беше че не взех малката помпа и инжектор , друг път като ходя на нови места ги нося , но сега се отплеснах , нещата щяха да са по добри от двуцоловата тояга , то докато я мъкнех и правех място Лазето с "пинчера" вече беше хвърлил половин кубик.За искъра или подобни става с по големите цолажи , но на такива места са напълно безполезни. И друго има – много колеги си мислят че са железни и докато гледат разни клипчета и снимки си мислят и сънуват за някакви големи купчини отработена баластра ама като я хванат тая хала във ръцете си и .....почват жално да гледат към тия дебели маркучи.Гледах клипа на колегите с понтоните на дунава което в сравнение с други терени си е детска работа ,даваха го 5 кубика на час с трицолов , само че не разбрах как го премериха ,при тази норма трябва за 1 мин. да пълнят 100л. бидон с баластра , може и да е вярно но не го видях , навремето това го правеха "факираМити" и "мистър Сенко" , но те умряха. И миналата година на събирането имаше две бригади с трицолови, да не съм им уроки и със здраве да ги ползват , но нещо не ме впечатлиха , работят по двама, за деня я хвърлят я не2 –3 кубика , може и на почивка да са били дошли но поне това се виждаше.
Последна промяна r.petkov на Нед Май 08, 2016 9:23 pm, променена общо 1 път
Аватар
r.petkov

Мнениеот God's Gold » Съб Май 07, 2016 7:36 am

Моето ново петаче, бих искал да попитам разбиращите за колко време ще напълни един варел 200 л от 2 метра дълбочина със нормален материал баластра със 10 см големина на камъка.

Иначе водичка ще му подава засега 3 цолова помпа защото ще се работи до 2, 3 метра дълбочина. ако се окаже че златко е по надълбоко ще дойде нейната сестра 4 цоловата на помощ.

Ако пробите излезнат както предполагам ( със пръдница да направиш боица ) се прави 10 цолов със две помпи тройки на газ и перуанският начин на работа е на лице за 10 лева на ден много музика.

Гледах клипа на колегите с понтоните на дунава
Бачо Румене ако това се однася за мен съм го казал горе долу.Иначе 3 цоловият го изоставих щото повече изхвърлях камъните със ръка като роб на кариера, 6 цоловият не е икономичен 2 помпи и пак камъни на ръка.

Изображение

Изображение
Нема лек за Рак и Мерак, всичко е възможно стига да искаш.
Facebook.com/marian.petrov.311
Skype marian.petrov1

Тел.България 00359 877 928 808
Тел.Чехия 00420 608 315 303
Аватар
God's Gold

Мнениеот shimbaka » Съб Май 07, 2016 4:34 pm

tfdff със здраве да го ползваш :yep:
Аватар
shimbaka

Мнениеот ktamen » Съб Май 07, 2016 7:35 pm

God's Gold написа: 10 цолов със две помпи тройки на газ

За 10 цолов инжектор ти трябва огромна помпа (по-голяма от перуанските), 2 тройки хич няма да ги усети.
Инжекторът на снимката изглежда добре. Със здраве да го ползваш и много килограми да извадиш с него :yep:
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lazar68 » Съб Май 07, 2016 8:34 pm

Бачо, 111
вярно е, че за конкретното дере малката, мобилна техника е по-добрия избор ... обаче, крайния резултат, беше в пъти по-добър при по-масивната техника и големия цолаж инжектор при теб .На клипа ясно се вижда колко работа си отметнал :bow: . Изобщо, ако нямах проблеми с кръста отдавна щях да съм избрал един трицолов инжектор, ама и на това съм доволен. По-добре да съм на реката, отколкото да се превивам в кревата, а златцето - колкото дойде . За сериозна работа си иска и сериозна техника, няма две мнения по въпроса.
И все пак, мястото на което ще се работи определя и техниката и размерите. Ако бяхме продължили още двайсетина, трийсет метра нагоре срещу течението, то с габаритна помпа и големи маркучи щеше да е още по-сложно, а такива дерета не са едно и две. Както бяхме за няколко часа, ако трябваше да се разчиства и джунглата наоколо, за да може да се стигне до дерето ... gfddd .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот God's Gold » Нед Май 08, 2016 9:24 pm

Като добросъвестен колега показвам без да се знае как ще работи 5 цоловият горен power jet със тройката на гас на по малко от средните обороти като се има на предвид че мъркуча не е 5 цолов.

Skype marian.petrov1

Аватар
God's Gold

Мнениеот lazar68 » Нед Май 08, 2016 9:39 pm

God's, :bow:
Нямате спирачка с Момчи . Като пуснете тая ламя в действие, снимайте един клип как изяждате Дунава :yep: .
Аватар
lazar68

Мнениеот ktamen » Нед Май 08, 2016 9:45 pm

God's Gold написа:Като добросъвестен колега показвам без да се знае как ще работи 5 цоловият горен power jet със тройката на гас на по малко от средните обороти като се има на предвид че мъркуча не е 5 цолов.

Комбинацията явно е отлична :yep: Взех да се притеснявам кво ще кажат утре в 15ч за нивото на Дунав в сантиметри 362776
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот God's Gold » Нед Май 08, 2016 10:01 pm

lazar68 написа:God's, :bow:
Нямате спирачка :yep: .

Ще се спра като достигна 10 , 12 цола във разумен разход на гориво.
a1a1a
Skype marian.petrov1

Аватар
God's Gold

Мнениеот lazar68 » Нед Май 08, 2016 10:12 pm

При тия цолажи ( 10/12) гледай да не попаднеш пред инжектора a1a1a . Че ти се стори, че анаконда те е изплюла :lol: .
Аватар
lazar68

Мнениеот God's Gold » Нед Май 08, 2016 10:26 pm

Незнам кое е по страшно , мерака или тръбата, ама нали сме двама ,пък има и приспосубление за намаляване на налегането.

Изображение

Изображение

Изображение
Skype marian.petrov1

Аватар
God's Gold

Мнениеот r.petkov » Нед Май 08, 2016 11:12 pm

lazar68 написа:Бачо, 111
вярно е, че за конкретното дере малката, мобилна техника е по-добрия избор ... обаче, крайния резултат, беше в пъти по-добър при по-масивната техника и големия цолаж инжектор при теб .На клипа ясно се вижда колко работа си отметнал :bow: . Изобщо, ако нямах проблеми с кръста отдавна щях да съм избрал един трицолов инжектор, ама и на това съм доволен. По-добре да съм на реката, отколкото да се превивам в кревата, а златцето - колкото дойде . За сериозна работа си иска и сериозна техника, няма две мнения по въпроса.
И все пак, мястото на което ще се работи определя и техниката и размерите. Ако бяхме продължили още двайсетина, трийсет метра нагоре срещу течението, то с габаритна помпа и големи маркучи щеше да е още по-сложно, а такива дерета не са едно и две. Както бяхме за няколко часа, ако трябваше да се разчиства и джунглата наоколо, за да може да се стигне до дерето ... gfddd .

Лазе , това имам впредвид когато казвам че 2ц. може да бие 3ц. като " маче у дирек ". За конкретното дере там където ровех беше работено , ако бях с малката помпа щях да се кача на 30 –40 м. по нагоре имаше доста по добро място.Не може с една техника да си навсякъде , мислиш ли че съм толкова тъп ,че да не мога да си направя 3ц. и да оръ с него , преценил съм че на местата на които работя той е безсмислен и 2ц. ми върши същата работа. Познавам се с колеги които са на 2.5ц. , работим на един терен и не могат да отработят повече материал , а те не са начинаещи и знаят какво правят .Причините за това могат да бъдат различни , една от тях е с какъв инжектор работиш /не като цолаж а като изработка/, в началото ползвах стандартния но отдавна го изхвърлих , този който ползвам сега е по удобен и производителен , гледам колеги с едната ръка държи инжектора/с една ръка се държи тоя инж. дето пикае/ , с другата бърка да му отпушва гърлото "перко Наумов", и такъв някой ден може да те учи и да ти развива теории за кубици , колко пъти докато работех ме видяхте да от пушвам инжектора. .Трицоловите за които си мечтаеш са подходящи за живи /планински/ реки или такива като Искър без дъно , където наносът е рехав до подложката и се работи лесно , влезнеш ли в големите камъни или в коренния нанос който в повечето случаи е като хоросан и си дотам с цолажа.На мътивир повечето колеги стигат до него и се отказват а то златото е в него , разбивал съм го със струйник с тръба ф16 на 10 мм. за да е по проходима и да минава по лесно между камъните , водата от налягането и триенето излиза от него леко затоплена и не е желателно да си слагаш там пръстите ,че може да ти свали маникюрите , предполагам разбираш за какво става дума.На такива места 3ц. е подходящ само за разкривка, да махнеш част от яловия нанос по лекия защото камъните пак на ръка ще ги вадиш и евентуално ако има някакво пресортирано злато , всичко останало си е в минус , ще презаредиш поне още един път , и ако не ти държат карачките още в ранния следобяд ще си "туш" и ще се криеш някъде на завет , а с по малката с един резервоар може спокойно да работиш и до тъмно.
Последна промяна r.petkov на Пон Май 09, 2016 1:07 am, променена общо 2 пъти
Аватар
r.petkov

Мнениеот lazar68 » Нед Май 08, 2016 11:38 pm

Бачо,
за теб е оправдано да инвестираш в техника, инжектори и помпи, защото се занимаваш мноо сериозно с тоя хитрец. Няма спор - всяко място си иска различен подход и съответно оборудване. Аз съм доволен и на това, което имам. Даже ми трябва още доста пот по деретата, за да му изкарам максимума от възможностите.
Аватар
lazar68

Мнениеот r.petkov » Нед Май 08, 2016 11:46 pm

God's Gold написа:Моето ново петаче, бих искал да попитам разбиращите за колко време ще напълни един варел 200 л от 2 метра дълбочина със нормален материал баластра със 10 см големина на камъка.

Иначе водичка ще му подава засега 3 цолова помпа защото ще се работи до 2, 3 метра дълбочина. ако се окаже че златко е по надълбоко ще дойде нейната сестра 4 цоловата на помощ.

Ако пробите излезнат както предполагам ( със пръдница да направиш боица ) се прави 10 цолов със две помпи тройки на газ и перуанският начин на работа е на лице за 10 лева на ден много музика.

Гледах клипа на колегите с понтоните на дунава
Бачо Румене ако това се однася за мен съм го казал горе долу.Иначе 3 цоловият го изоставих щото повече изхвърлях камъните със ръка като роб на кариера, 6 цоловият не е икономичен 2 помпи и пак камъни на ръка.

Изображение

Изображение

Златен , направо ме кефиш с това , че си упорит и не се отказваш , но с този занаят се приготви да бъдеш роб докато го практикуваш , няма да измислиш вечният двигател.Да ти е честито "петачето" и със здраве да го ползваш , с трицоловата мисля ще успееш да намокриш коритата , аз двуцоловия го вързах един път на едноцоловата помпа и си качва вода и материал , помислих си че съм открил "перпето мобиле" , добре че се усетих навреме ,че нещо не е наред иначе и досега щях да си карам така.Дебита на инж.се мери лесно и точно , взимаш един 100л. бидон , пълниш и засичаш време, ако бидона ти се вижда малък взимаш по голям.Критериите на теста са два – първо е работния със баластрата , след това е захранващия с чиста вода , правят се при едни и същи обороти на помпата.Захранващият тест също е от две части , първо мериш само постъпващата вода от помпата , след него също само чиста вода сумарно от помпата и инжектора , между двете измервания се получава определен коефицент/съотношение/ , няма да ти казвам при добрите инжектори какъв трябва да бъде и от какво зависи да се получи, направи теста и пиши да видиме какво показва.
Аватар
r.petkov

Мнениеот God's Gold » Пон Май 09, 2016 8:19 am

Обезателно ще го направя този тест, и на мен ми е интересно колко ще дърпа тръбата от различна дълбочина, но това ще го разбера другият месец като преправя драгата.
Skype marian.petrov1

Аватар
God's Gold

Мнениеот ktamen » Пон Май 09, 2016 8:33 am

Важно е на каква вода е изходът на инжектора спрямо нивото на водата. А дали смучеш от 20см или от 20м дълбочина няма никакво значение.
Като пробваш ще се убедиш.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот r.petkov » Пон Май 09, 2016 2:08 pm

God's Gold написа:Обезателно ще го направя този тест, и на мен ми е интересно колко ще дърпа тръбата от различна дълбочина, но това ще го разбера другият месец като преправя драгата.

Камен ти го е написал правилно , дълбочината почти не оказва влияние гравитацията започва да действа отрицателно от момента в който транспортния маркуч излезне от водата и колкото по високо качваш толкова повече затруднява работата.Ти си направи теста , може и без корито и по принцип това е правилният подход защото ако нещо не ти хареса после преработката на драгата може да ти се окаже излишна.На този цолаж и при това ситно злато пресевното трябва да ти е най голямата грижа , промивното ще го нагласиш по лесно на него не му трябват кой знае какви магии.
Аватар
r.petkov

ПредишнаСледваща

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато