Идея за Бункерна Драга

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Re: Идея за Бункерна Драга

Мнениеот КАЯ » Сря Мар 02, 2016 8:40 pm

Не съм казал, че няма да стане, а че в повечето случаи не си заслужава. Някъде бяхме почнали да обсъждаме подобни конструкции. Има такива и американски. При добре направена проба ще си наясно какво ще излиза и тогава може да работиш с най-удачното за момента.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот bogi » Чет Мар 03, 2016 3:10 am

КАЯ написа:Не съм казал, че няма да стане, а че в повечето случаи не си заслужава. Някъде бяхме почнали да обсъждаме подобни конструкции. Има такива и американски. При добре направена проба ще си наясно какво ще излиза и тогава може да работиш с най-удачното за момента.

Не, не колега - абсолютно това, което написах евентулно, че някой може да каже, че няма да стане по никакъв начин не е насочено към твоят коментар - ако така изглежда се извинявам.Чета ги форумите отдавна,че даже и ги препрочитам, че не помня всичко от раз - без да взимам отношение щото няма какво да кажа поради недостатъчният ми опит и не бих се позволил да опонирам на никого.Зная, че си прав и би могло и по-лесният начин да стане без излишни екзебиций, но понеже съм "новобранец" и не съм все още сигурен кое,къде,защо и кога е възможно да допусна грешки дори и да викам Еврика - открих топлата вода.Тук и там има хора със завиден опит на, които мога само да бъда благодарен, че участват в темите и споделят,дават насоки - такива като теб и мога само благородно да им завиждам за знанията.Всеки един коментар - критика или похвала е много по-полезен от безмълвието !!!
Изкуственият интелект е нищо на фона на естествената глупост !
Аватар
bogi

Мнениеот lpafdm » Чет Мар 03, 2016 8:23 am

jokko1 написа:Боби в тая последната картинка има леб.Даже като го мислиш измисли го този вторият бункер и коритото за едрото да могат да се слагат и махат от цялата конструкция. Когато си работиш на Дунава само на ситно допълнителните неща си остават в къщи .Ползваш ги само когато ходиш в райони с смесено злато.
Притеснява ме само този синият клапан тип бленда дали при по кален и богат на пясък материал няма да задръства и да пълни бункера повече от колкото трябва.
Другият колега от Видин с това сложното име трябва само това малкото улейче за едрите камъни да го смени с по широко и дълго корито в което да си сложи дебел миньорски мъх и едра просечена невалцована и е готов.Ако иска може и малко прагове да си сложи стига да не му пречат на чистенето като цяло.

И аз отначало мислех за 2 бункера , но всичко с размери над 2,5мм / най-вече олово от въдици / е толкова тежко че и обикновени прагчета ще го задържат. Проблема е, че иска наклон и по този начин скъсявам разстоянието на , което горният улей ще отвежда камъните . Разгледах твоята драга tfdff и ми хареса идеята за джоба . Ако е близо до пресевното мисля , че водата ще може да го чисти и при не много голям наклон или скорост на водата/става въпрос за моя случай/. Някой работил с джобове да сподели мнение :!: :?: :!:
..........Радвам се , че няма коментари от сорта "Те такова животно нема"............... :yep: :bow:
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот lpafdm » Чет Мар 03, 2016 8:30 am

Имам в предвид нещо подобно

Естествено ще трябва решетка за да не могат камъни с по големи размери да задръстват....
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот jokko1 » Чет Мар 03, 2016 8:13 pm

Колеги ще ме вкарате у беля.Тая драга не е моя тя е на Лазо аз само я правя за него.Даже в момента нямам и драга защото тази мойта старата от клиповете за Княжевската бригада замина при един мераклия от Цалапица.Въртят ми се едни мисли за друга конструкция насочена изключително към ситно и пластинчато злато ама не посмях Лазо да го пиша летец изпитател.Затова заложих на класиката с няколко закачки в нея.
Боби от тая последната картинка нищо не можах да вдена ама явно толкова си ми е можането.Ще очаквам следващите.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот bogi » Чет Мар 03, 2016 9:13 pm

То и на мен ми е трудно да си разгадая картинката gfddd че така съм е нарисувал мани - мани.С две думи бункера ще го сложа пред драгата на върха на улея от там дето излиза промитият материал и водата само че ще вдигна драгичката по високо, на бункера отгоре му правим класификатор... незнам на възможно по ситно ще го пробвам на 2,5мм с пръчки и всичко което излезе от драгата ще мине през бункера и тогава на още един улей да го допромие на бавна вода даже ще си улесня работата по-този начин,основният материал ще е задържан в драгата за бункера ще остане това което е пропуснато отгоре и след като мине на още едно пресеване и махнем и камъняците ще остане малко материал за допромиване и те там вече ще му спрем водичката ако има микрон да остане във вторият улей, е ще ми се съберат малко повече стелки за пране ама въпросът е да е ефективно и да намалим загубите при ситното с 2 цола помпа и 40см шлюзче :D
Аватар
bogi

Мнениеот bogi » Пет Мар 04, 2016 2:51 pm

Колеги може ли някой да ми каже каква е максималната височина на която мога да дигна изхода на транспортият маркуч.Помпата е 2 цола китайка по документи пише напор 30метра инжектора хвърля на око приблизително на около 20-25 метра над средни обороти.
Аватар
bogi

Мнениеот ktamen » Пет Мар 04, 2016 3:19 pm

Няма фиксирано число, колкото е по-ниско изхода на маркуча, толкова по-силно ще смуче. Всеки сантиметър е от значение.
С Людмил сте градски, явно ти харесва неговата драга, иди с него един ден да му помагаш. Така ще го разпиташ подробно кое за какво е и защо не го е направил иначе. И после ще ти е много по-лесно да си прецениш ти какво искаш да направиш.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот bogi » Пет Мар 04, 2016 3:45 pm

При колегата нещата са замислени по друг начин аз реших, че искам да я оставя комбинирана да мие 2 различни по едрина фракций на различни принципи(с турболентен и ламинарен поток) на отделни шлюзове и да има възможност да се регулира водата за по-дребната фракция.За това питам за височина на маркуча евентуално да почнем да мислим за размери на разширителният съд дали ще бъде плитък и широк или по-висок за сметка на ширината.
Аватар
bogi

Мнениеот bogi » Пет Мар 04, 2016 4:35 pm

Измислих как да го тествам :D отивам на Дунава с помпата,инжектора и един колец, забивам го в земята и ще го разграфя на по 20см връзвам маркуча за него на различни височини и почвам да смучем и то ще си покаже докъде му е силата - ще му оставя известен аванс и така ще ги мислим другите работи.Ако удържи на 1-1,20м ще ми свърши работа.
Аватар
bogi

Мнениеот ktamen » Пет Мар 04, 2016 6:18 pm

Вече те посъветвах да пробваш как ще става самото пресяване и дали ще ти хареса, май още не си пробвал.
Минусите от качването на материал на такава височина ще са повече от плюсовете на двете фракции.
Отдавна се каня да си направя тромел за смукалка, ако все пак някога го направя, той би се справил отлично с двойно пресяване, и материалът ще се качва на не повече от 30 - 40см. Всъщност, ако ще работя на Дунав, по-едрата фракция директно ще заминава заедно с камъните.
Обаче много задачки ми се натрупаха и не знам кога ще му дойде реда gfddd
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот КАЯ » Пет Мар 04, 2016 8:16 pm

С тромела пресяването на няколко фракции се реализира по-лесно.
bogi написа:2 различни по едрина фракций на различни принципи(с турболентен и ламинарен поток)

Те това тръгва от Репата. Чист ламинарен има само при идеално гладка повърхност, малък наклон, бавен и плитък поток. Има ли дори и валцована решетка отгоре не може да се говори за такъв режим. Винаги ще има турболенция, колкото и малка да е.
bogi написа:Колеги може ли някой да ми каже каква е максималната височина на която мога да дигна изхода на транспортият маркуч.

Това само опита може да подскаже. Зависи от доста фактора. Колкото по-високо го вдигаш толкова по-малко материал ще прекараш при равни други условия.
Общо взето универсално съоръжение няма. Що не ползваш принципа, който прилага jokko1, т.е. възможност за модификация и преобразуване на съоръжението спрямо условията на работа и разсипа.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот bogi » Съб Мар 05, 2016 12:42 pm

Принципа при драгичката на Джоко също много ми харесва и ще работи перфектно до цол и половина помпа обаче ако се сложи 2 цола помпа нещата главно ще се изменят а моята е 2 цола.При цол и половина дебита на макс е 300л/м ако приемем че помпата ще работи над средни обороти+водата от инжектора и материала то толкова ще преминат през драгата.На 40см ширина на шлюза ще му е перфектно и ще си мие дори и ситно класифициран материал без проблем.Но при 2 цола помпа и 3 цола инжектор на стабилни обороти ми блъска материал и вода 500-600л/м нивото в шлюза е двойно и се оказва, че ширината ми е малка за такъв дебит, затова съм с невалцована ламарина и трафарети и разчитам единственно турболенцията да си свърши работата колкото може обаче изпуска микрона и затова искам да го направя така, няма как да пусна същият дебит вода на класифициран материал от 5-2,5мм на същата ширина щото всичко пак ще отхвърчи и няма да има време да се утай.Може и да не са ми верни размишленията но гледам да работя с това, което имам и да го оползотворя максимално пълноценно.Че има начини има, ако мина на цол и половина ще стане,но той ще ми е неефективен за Дунав,мога да сложа още едно корито и да увелича ширината при което ще трябва да преправям основно приемното и от тук ще доидат още болежки, затова гледам да си го направя това бункерче като допълнение да го ползвам където се налага без да преправям драгата основно, така наистина ще се получат и доста минуси като основно визирам, че ще се наложи да дам още газ на помпата заради по високата денивелация(още вода,разход на гориво и амортизация) другото е че с допълнението няма как да я вкарам драгата във водата, ще трябва да и осигуря сухо място щото долният шлюз ще падне много ниско има и още неща за които трябва да се помисли, първо ще го пробвам по аматьорският начин с подръчни материали(тенеке за сирене :D ) за да видя какво ще се получи и тогава ще преценя дали си заслужава да дам поръчка за изработка на бункера.В последствие ми влязоха още няколко идей за експерименти без да качвам много повече височина от сегашната, ако се напъна още малко ще го доизмисля как да запазя настоящата денивелация за сметка на по-сложна конструкция в пресевната част и бункера като такъв ще отпадне.
Аватар
bogi

Мнениеот znahara » Сря Мар 09, 2016 5:33 pm

От Znahara
Колеги не измисляйте топлата вода, тя отдавна е сред нас. Ще ви дам малко информация. Изследванията са направени в шлюз до 3 метра : при пресят материал под 4мм, едрото злато с големина 0,25 - 1 мм се хваща в първия метър - 100%; с големина от 0,1 - 0,25 мм - 70%; с големина под 0,1мм под 60 %.
При пресят материал под 16мм, златото с големина 1 -2 мм се хваща в първия метър 80%, до 2 -рия метър - 100%; при златинки от 0,25 - 1мм - до 3 -тия метър - 80% ; при златинки от 0,1 - 0,25мм - до 3 -тия метър - 50-60%; при златинки под 0,1мм - до 2 - рия метътр - 10- 15%. Желателно е почистване на шлюза по често до 5 часа работа. Аз го чистя на всеки час, това ми гарантира по малки загуби, а и ме насочва по бързо към по продуктивни райони. Диаграмите показват колко много дребно злато се губи. След 2 -рия мътър на шлюза златото под 0,1мм вече го няма. Ако работиме с по дребно сито, едрите златинки ги губиме. Трябват финни изчисления, които водещите фирми за направа на такива инсталации за направили с богат опит. Просто трябва да се копират . Моята инсталация доста колеги са я копирали. Работя с драга на KEEN с помпа 2" и инжектор 2,5" с кран . Освен това иска се много опит да се прецени обстановката за работа. Има много нестандартни решения. Много колеги промиват до истинската подложка, а златото да е в горния слой. Хвърлят много труд напразно. Други се хвърлят във водата, а там няма нищо. Златото е в старите наноси, понякога далече от коритото на реката. Някога реката е текла в друго русло и на различна височина от това , което виждаме в момента. Златото е пръснато неравномерно и трябва понякога да си истински факир да го добиеш.
Ето и една диаграма за силата на водата. При скорост 5м/мин - движи бавна и финна глина; при 10м/мин - повдига финни песъчинки; при 15м/мин - финни пясъци; при 35м/мин - движи 25 мм чакъл; при 60м/мин - движи 50 мм чакъл; при 90м/мин - движи 100мм чкъл и камъни; при 125м/мин - движи 200мм камъни; при 200м/мин движи 500мм камъни. Тази тблица е подходяща да се знае, при големи наводнения, до къде може да се пренесе златото. Много колеги , които са работели есента, на пролет не могат да си познаят обектите и се отчайват. Ако се направят груби изчисления, пак можете да си хванете златото. То обича да се крие, но движението не му е голямо, особено ако е в пясъчно - каменнист район или е в цепките. Работил съм след голямо наводнение и златото ми беше преместено само с няколко метра, но трябваше да се прехвърли доста пуст материал докато го намеря. Успех! :yep:
Аватар
znahara

Images: 0

Мнениеот bogi » Сря Мар 09, 2016 6:33 pm

Колега аз само да питам тези данни за шлюза от 3 метра - при какви условия са диагностицирани.При какъв дебит вода(за по лесна преценка - цолаж на помпата ?) и ширина на улея, какви улавящи покрития,наклон градуси на метър, колко тежък материал(рутил,магнетит,гранати в %) и най-вече от коя година са (визирам че техниката се развива постоянно).
Лично мнение !!! Според мен е безмисленно да се разпъват дълги шлюзове по няколко метра, без да се сваля класификацията на материала и да се контролира водата при различната едрина на субстанцията.При 10мм пресевно и постоянна сила на водата и на 5 метра шлюз да го пусна пак ще даде големи загуби при ситното и микрона.Гледам колегите слагат допълнителни улей към драгите за контрола, работят с 10мм класификатор или директно от инжектора в шлюза и в контролата няма почти нищо и те са доволни само, че не е баш точно така.При една проба в отпадъчният материал се добива горчивата истина - а тя е че микрона си е там щото едрият тежък материал го е завлякъл извън драгата и отделно дебита вода е спомогнал за хубавите загуби!
Аватар
bogi

Мнениеот bogi » Чет Мар 10, 2016 2:18 am

Само да допълня.Не съм маниак на микрон, дори изобщо не съм му и фен и го ненавиждам, но един път "Господ" ми е сложил златинките в драгата отделно физическият труд... що да ги върна в естествената им среда.Наясно съм, че няма универсална машина и, че "Козата си сака пръч" според условията, но никъде не видях, някой да е мислил и предложил вариант за драга с контрол на водата при поетапна класификация на материала от едро към ситно и мисля, че за по-добър успех в тази насока трябва да се разработват и доусъвършенстват съоръженията.
Аватар
bogi

Мнениеот jokko1 » Чет Мар 10, 2016 5:45 pm

Боги да се усъвършенстват е добре ама първо трябва да се мислят.Та от мислене ми е пламнала главата.От доста време питам колеги колко см. висока вода има в едно корито да кажем 40см.широко при работа с 3 цолов инжектор.Нека приемем че коритото е хоризонтално или с много малък наклон.Питам ама явно никой не си е правил труда да премери а за да го премеря трябва да си направя такова корито и такъв инжектор и да пробвам след което коритото да си остане на склад и да мине в графа научно изследователска дейност.
Другото което се чудя на какво разстояние по дължина на същото това корито при гладко дъно и турболенция само от материала който преминава от 3 цоловия инжектор още преди да е класифициран златото ще падне на дъното и ще почне да се движи по него? Въобще не слагам в сметките финото злато него ще го мисля допълнително.
Аватар
jokko1

Мнениеот bogi » Чет Мар 10, 2016 6:36 pm

Е нема бате аз сбърках с избора за корито затова берем ядове сега и се мъчим да напрайм космическа совалка gfddd.Мойте изводи са такива - При 2 цола помпа и 3цола инжектор 40см корито е прекаленно тясно и непродуктивно, сега зависи колко газ дадеш на помпата ама тоо 3 цоловия змей дето смуче иска жега.. на тия помпи от 2цола им дават 3000 оборота на макс при мен работи на около 2400-2500 нема да ти казвам кво ми се случва с 40см коритце(водата е около 7-8см на прага на преливане), ако решиш да праиш нещо за тия параметри го мисли поне като 2x30см или 2x35см. 40см за цол и половина помпа е перфектно ама при 2 цола нещата стават трагични и си трябва сериозна площ за да не ти е дебел потока и да има смисъл от цялата история иначе само си префъргаш кубиците с минимален добив.Някой колеги може и да не са съгласни и да бумкат тройката на 40см но за мен лично не става.Най-лесно ще се ориентираш според инжектора, ако ти смуче добре и си доволен от средни обороти може и да компенсираш с ширината, но ако прецениш като мен че средните обороти са недостатъчни и искаш да даваш газ прави нещо възможно по широко 60-70см или дай да измислиме как да намалиме водата без загуби на материал и да си бачкаме с 3 цола на 40см и за мен ще е по-добре да не носим излишни ламарини и да разпъвам метри.
Аватар
bogi

Мнениеот jokko1 » Чет Мар 10, 2016 8:03 pm

Понеже съм скаран с компютрите по принцип и нещата не мога да ги нарисувам за сега са ми само в главата.Поради тази причина не си ме разбрал правилно.Всичката тази вода за която говориш ще бъде разпределена в 2 или дори 3 корита по 40см. разположени едно над друго с минимално разстояние между тях така че да не става прекалено високо със различно пресяване и различна дебелина на водата.
Тези 7-8 см. вода при какъв наклон на коритото ти бяха когато си работил?
Аватар
jokko1

Мнениеот bogi » Чет Мар 10, 2016 8:19 pm

Наклона го докарвам стандартно между 6 и 10 см на метър според зависи как ми отмива материала на прага на задръстване.Аз и друго се замислих ако приемем мерката на перуанците за вярна техните драги са 2 метра широки и работят с 6 цола.Ако разделим 2м на 6ц. идва около 33см ширина на цол така,че за 2 цола ще доиде нещо между 60-70см.
Аватар
bogi

Мнениеот ktamen » Чет Мар 10, 2016 8:26 pm

6цола е 9 пъти повече от 2 цола.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот bogi » Чет Мар 10, 2016 8:36 pm

Или ти си в грешка или аз съм се объркал, но не виждам как 6 цола е 9 пъти повече от 2 !!!
Прикачени файлове
tablica.png
tablica.png (16.04 KiB) Прегледано 1885 пъти
Аватар
bogi

Мнениеот nikmagi » Чет Мар 10, 2016 8:58 pm

bogi написа:Или ти си в грешка или аз съм се объркал, но не виждам как 6 цола е 9 пъти повече от 2 !!!

bogi, Камен не бърка. Понеже говорите за вода, Камен ти казва разликата в дебита, а ти смяташ линейни размери.
nikmagi

Мнениеот ktamen » Чет Мар 10, 2016 9:01 pm

Ако в две тръби тече вода с една и съща скорост и едната има диаметър 2 цола, а другата 6 цола, значи през дебелата тръба минава 9 (девет) пъти повече вода.
Никмаги ме изпревари.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот bogi » Чет Мар 10, 2016 9:06 pm

:yep: gfddd Да така вече съм съгласен аз за цолажа само мислех, ми сигурно не е правилно да приравнявам площа към 1 цол щото дебита не нараства линейно, но при всички случай за 2цола помпа 40см корито поне на мен ми е много тясно.
Аватар
bogi

ПредишнаСледваща

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато