Идея за Бункерна Драга

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Идея за Бункерна Драга

Мнениеот bogi » Чет Фев 25, 2016 3:42 pm

Привет Колеги.Темата е пуснах в форума на Репата пускам я и тук.Малко видоизмених системата, но общо взето принципът е същият.Понеже драгата ми е с размери 130 на 40см, работя с 2 цола помпа и 3ц инжектор и се оказва че водата в шлюза ми е малко множко и при повече газ на помпата независимо от улавящата повърхност трафарети,валцовани и невалцовани ламарини ситното заминава (водата в шлюза минава 4 пръста).Тъй като не искам да променям нищо друго реших, че трябва да намеря начин да огранича водата без да губя материал и идеята се роди както е по-долу на скицата.Не съм сигурен дали ще заработи и за това питам като новобранец да не се набутвам с излишни пари и майстори, че работилница нямам.Това е един бункер, които ще събира материала от инжектора, в долната му част - клапан в синьото (ламарина подвижна нагоре и надолу) за да може да се регулира водата и подаването на материала, една преграда под наклон по средата на бункера евентуално да не вдига материала от дъното пък и ще доуспокоява водата.Излишната вода ще прелива от задната част на бункера, мислех да правя разни системи да отвеждат водата в предната част на драгата но се отказах, нека си прелива отзад.Ще се радвам да чуя вашите мнения и препоръки заслужава ли си да се прави подобна конструкция.
Прикачени файлове
new bunker.jpg
new bunker.jpg (189.77 KiB) Прегледано 3421 пъти
Изкуственият интелект е нищо на фона на естествената глупост !
Аватар
bogi

Re: Идея за Бункерна Драга

Мнениеот ktamen » Чет Фев 25, 2016 10:04 pm

Водата никога не е прекалено много!
Трябва да намалиш наклона, а не да изхвърляш "излишната" вода. Тогава пък сигурно ще почне да ти се задръства улея.
При всички случаи без ефективно пресяване, няма как да уловиш задоволителен процент от ситното злато.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lpafdm » Чет Фев 25, 2016 11:09 pm

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-6W8yMJZ7PE[/youtube]
Това е моята разработка от лятото...Сега правя по голям "бункер".... Някой коментира , че ще има загуби на т.н. микрон....не знам ... нарочно теглех "мътилка" а от преливника излиза бистра вода. Ще опитам с нов ....с някои подобрения, пък ще видим...
gfddd
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот ktamen » Пет Фев 26, 2016 12:22 am

lpafdm написа:
Това е моята разработка от лятото...Сега правя по голям "бункер".... Някой коментира , че ще има загуби на т.н. микрон....не знам ... нарочно теглех "мътилка" а от преливника излиза бистра вода. Ще опитам с нов ....с някои подобрения, пък ще видим...
gfddd

lpafdm написа:[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-6W8yMJZ7PE[/youtube]
gfddd

Следващия път махни буквичката s от линка.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот bogi » Пет Фев 26, 2016 1:48 am

lpafdm написа:[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-6W8yMJZ7PE[/youtube]
gfddd

Колега ти уби всичко детско в мен :yep: Мислех че откривам топлата вода, но явно някой се е сетил преди мен да експериментира - поздравления :bow: И аз основно за Дунав го мислих, с голем инжектор, слаб поток и да го подавам на валцована ламарина, при теб какви са изводите от теста ?
Аватар
bogi

Мнениеот bogi » Пет Фев 26, 2016 2:22 am

ktamen написа:Водата никога не е прекалено много!
Трябва да намалиш наклона, а не да изхвърляш "излишната" вода. Тогава пък сигурно ще почне да ти се задръства улея.
При всички случаи без ефективно пресяване, няма как да уловиш задоволителен процент от ситното злато.

Пресевно задължително на 5мм че даже бих опитал и на по-малко, но и при минимална денивелация на 40см ширина шлюз ако пусна всичката вода 80% от ситняка ще замине, говорим за 2 цола помпа и 3ц. инжектор на стабилни обороти множко ми идва водичката колега за това я мисля гимнастиката.
Аватар
bogi

Мнениеот lpafdm » Пет Фев 26, 2016 7:36 am

Това е скица на идеята ми
Без име.png
Без име.png (17.5 KiB) Прегледано 3361 пъти

Горният улей ще изнася излишната вода и едрите камъни в страни от драгата. Ситото ми е на 2,5мм. На Дунав никога не съм намирал златинка над 1 мм , само 1 тип игла от1,5мм/. Помпата ще бъде 3" с 78м воден стълб , 3"инжектор /старият засега/ и към помпата имам маркуч 1" на 10м с 1/2дюза за разбиване . Сега съм с 2" -хонда /koshin/на 28м воден стълб. В горния улей ще сложа някаква стелка просто за проба /за всеки случай, знае ли човек!?/.
Ако някой има идеи за подобряване .....да сподели. Ако някой мисли ,че е загуба на време да не пише a1a1a
Последна промяна lpafdm на Пет Фев 26, 2016 9:50 am, променена общо 1 път
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот ktamen » Пет Фев 26, 2016 8:29 am

bogi написа:
Пресевно задължително на 5мм че даже бих опитал и на по-малко,

Ако сега имаш някаква драга и смени само ситото с 5мм и пробвай да видиш какво се случва. По-точно виж какъв процент от пясъка ще мине през ситото и колко ще си замине заедно с камъните.
Силно се съмнявам, че резултатът ще ти хареса.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lpafdm » Пет Фев 26, 2016 8:49 am

ktamen написа:
bogi написа:
Пресевно задължително на 5мм че даже бих опитал и на по-малко,

Ако сега имаш някаква драга и смени само ситото с 5мм и пробвай да видиш какво се случва. По-точно виж какъв процент от пясъка ще мине през ситото и колко ще си замине заедно с камъните.
Силно се съмнявам, че резултатът ще ти хареса.

Много зависи от мястото на което се работи , на Дунав е чиста баластра и при над 5мм има много ялов материал , а при под 2,5 мм дупките на ситото се задръстват и иска чистене на 10.....15 минути.
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот bogi » Пет Фев 26, 2016 3:23 pm

Ktamen вероятно е прав, ще има известна част увличане, но все пак търсиме компромисен вариант - далече съм от мисълта за 100% успеваемост.
Аватар
bogi

Мнениеот bogi » Пет Фев 26, 2016 4:49 pm

lpafdm написа:Това е скица на идеята ми

gfddd Не можах да разбера от скицата как си ги замислил нещата колега много се усложни системата , как ще спреш камъните да не влизат в бункера и другото ако пуснеш водата така в предната част на бункера няма ли да вдига материала от дъното.
Аватар
bogi

Мнениеот nikmagi » Пет Фев 26, 2016 7:56 pm

lpafdm написа:.......................а при под 2,5 мм дупките на ситото се задръстват и иска чистене на 10.....15 минути.

Защо не си направиш ситото с пръчки? Ще го чистиш много по-лесно и бързо.
nikmagi

Мнениеот lpafdm » Пет Фев 26, 2016 8:23 pm

bogi написа:
lpafdm написа:Това е скица на идеята ми

gfddd Не можах да разбера от скицата как си ги замислил нещата колега много се усложни системата , как ще спреш камъните да не влизат в бункера и другото ако пуснеш водата така в предната част на бункера няма ли да вдига материала от дъното.

Не ме бива в обясняването... :)
Без име – Копие.png
Без име – Копие.png (39.34 KiB) Прегледано 3303 пъти

Водата влизаща в бункера и излизащата са в отделни потоци /не се смесват/ разделя ги тръбата която отвежда пресятият материал до дъното , след това докато излишната вода се издига се получава "гравитачно утаяване". За това бункера е по широк в горната си част , за да падне скоростта на водата . Ако има нещо питай . Може нещо и аз да не съм уцелил...
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот bogi » Пет Фев 26, 2016 9:30 pm

Мерси за подробното разяснение, сега зацепих вече jhjhj , но си мисля. че широката част на бункерчето може да изиграе лоша шега - там водата ще е в пъти повече от входящата и мисля, че ще направи обратен поток от тежеста си и налягането и стрелките ще станат надолу в случаят, което е добре и не е добре.В единият случай ще натиска материала към дъното но от друга страна ще връща постъпващият такъв.Така както си го замислил ще имаш загуба на вода още в пресевната част от, което следва, че няма да има налягане към постъпващият материал в бункера и ще работи на самотек - от пресевното ще се отича малко вода и материал но без налягане и от друга страна като е пълен бункера с вода... незнам самотека дали ще сработи щото от там същевременно и ще връща.Докато не се експериментира явно няма да разберем, но се радвам че имам съмишленник на идеята.Аз при възможност мисля първо да го пробвам по моят начин и да си го оставя да се отича в задната част, че иначе ми стават много улейте, нека и останалите колеги да се включат с коментари :yep: а че ще се пробва то е ясно.
Аз при мен така ги виждам нещата.Един основен мощен поток с червената линия, и няколко слаби вортекса в зелено.По вортексите дори и да се разпилее материал основният поток ще го увлече на второ четене, но знае ли човек дали са верни предположенията gfddd
Прикачени файлове
potok.jpg
potok.jpg (241.54 KiB) Прегледано 3289 пъти
Аватар
bogi

Мнениеот lpafdm » Пет Фев 26, 2016 10:19 pm

Виж на клипа... Първоначално излишната вода излизаше отпред. От долу има дупки през които излиза точно определено количество/през шлюз/ вода и пресят материал, и нивото в улея е винаги едно и също независимо от това колко влиза отгоре. Просто излишната вода си заминава. Не бях изчислил отвора за излишната и затова пробих и отзад още един... gfddd .
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот lpafdm » Пет Фев 26, 2016 10:52 pm

bogi написа:Мерси за подробното разяснение, сега зацепих вече jhjhj , но си мисля. че широката част на бункерчето може да изиграе лоша шега - там водата ще е в пъти повече от входящата и мисля, че ще направи обратен поток от тежеста си и налягането и стрелките ще станат надолу в случаят, което е добре и не е добре.В единият случай ще натиска материала към дъното но от друга страна ще връща постъпващият такъв.Така както си го замислил ще имаш загуба на вода още в пресевната част от, което следва, че няма да има налягане към постъпващият материал в бункера и ще работи на самотек - от пресевното ще се отича малко вода и материал но без налягане и от друга страна като е пълен бункера с вода... незнам самотека дали ще сработи щото от там същевременно и ще връща.Докато не се експериментира явно няма да разберем, но се радвам че имам съмишленник на идеята.Аз при възможност мисля първо да го пробвам по моят начин и да си го оставя да се отича в задната част, че иначе ми стават много улейте, нека и останалите колеги да се включат с коментари :yep: а че ще се пробва то е ясно.
Аз при мен така ги виждам нещата.Един основен мощен поток с червената линия, и няколко слаби вортекса в зелено.По вортексите дори и да се разпилее материал основният поток ще го увлече на второ четене, но знае ли човек дали са верни предположенията gfddd

Нарочно съм обърнал водата и излишният материал да изтичат към улея за промиване , горният улей го въртя наляво-надясно като натрупа камъни, защото много бързо ми запълва мястото от където тегля , с отработен материал и трябва да го изривам втори път , или да удължавам маркучите....а излишната вода помага при транспорта на камъните....
А това е принципа на всяка шахта за утаяване..
ььь.jpg
ььь.jpg (52.19 KiB) Прегледано 3284 пъти

Нивото в бункера е винаги между двете червени линии. Ако е по малко , значи че инжектора е задръстен , ако е повече значи отвора за излишната вода е малък :D
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот lpafdm » Пет Фев 26, 2016 11:14 pm

DSC_0033.jpg
DSC_0033.jpg (1.16 MiB) Прегледано 3279 пъти

Не знам дали може да се прецени за какво количество камънак става въпрос. Тук се вижда идеята за горният улей, сега само го правя по дълъг за да изхвърля по далеко....
Нивото на водата е винаги еднакво 5мм +-1
Прикачени файлове
DSC_0026.jpg
DSC_0026.jpg (794.5 KiB) Прегледано 3279 пъти
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот bogi » Пет Фев 26, 2016 11:52 pm

tfdff Евала колега.Потъвам в размисли и страсти, че ми стана каша в главата !
Аватар
bogi

Мнениеот jokko1 » Съб Фев 27, 2016 9:18 pm

При вас на Дунава поне е ясно гониме дребното едро нема.Ама какво да правиме останалите където хем ситното се опитваме да хванем ама и едрото не ни е за изпускане.Как да прежалиш парченце 2-5 -10гр.например и да го пишеш в графа неизбежни загуби.Направо сърцето ми се къса.
Та интересно ми е дали има някой който е мислил или правил съоръжение с 2-3 различни сепараций и съответно различни потоци за тяхното промиване.
Освен Шимбака за друг не съм чул.
Ако има не е чесно да си траете не бъдете егоисти.
Споделете та и аз да има от къде да открадна някоя идея че ми се въртят и на мене едни 3 цола в главата.И така ми се въртят че като се събудя нощем лежим и мислим,лежим и мислим и кога се уловим.Я само си лежим па не мислим.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот bogi » Пон Фев 29, 2016 2:33 pm

И аз пак така мислим като тебе по нощите и като решим че съм го измислил кога се уловим накрая се нещо не е доизмислено и не става gfddd ама те сега си гледам изобретението и си мислим - така или иначе имам излишна вода, ако удължим пресевното още и го разделим на 2 части,едната над бункера на 5мм и от границата на бункера навън на 10мм и да земем да напраим една конусовидна кутия на гърба на бункерчето да ми събира преливащата вода и материала до 10мм от втората част на пресевното ще стане още едно мини бункерче и под него можем да сложим още един улей да мие и по едрото само, че ще трябва да му се даде по-голям наклон, незнам дали ще има много смисъл от целата гимнастика ама за подсигуряване може и да помогне.Нарисувах някакъв примерен вариант само за да онагледи идеята, които ще затрупа драгата с камънаци gfddd
Прикачени файлове
2.jpg
2.jpg (275.91 KiB) Прегледано 3207 пъти
Аватар
bogi

Мнениеот jokko1 » Пон Фев 29, 2016 7:38 pm

Боби в тая последната картинка има леб.Даже като го мислиш измисли го този вторият бункер и коритото за едрото да могат да се слагат и махат от цялата конструкция. Когато си работиш на Дунава само на ситно допълнителните неща си остават в къщи .Ползваш ги само когато ходиш в райони с смесено злато.
Притеснява ме само този синият клапан тип бленда дали при по кален и богат на пясък материал няма да задръства и да пълни бункера повече от колкото трябва.
Другият колега от Видин с това сложното име трябва само това малкото улейче за едрите камъни да го смени с по широко и дълго корито в което да си сложи дебел миньорски мъх и едра просечена невалцована и е готов.Ако иска може и малко прагове да си сложи стига да не му пречат на чистенето като цяло.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот bogi » Пон Фев 29, 2016 9:03 pm

:yep: Така някак си ще бъде, фунията ще се закачва за бункера и ще си носи и пресевното.Ще го пусна малко по ниско за да може да се подпъхва под това над бункера, ама първо трябва в някой слънчев ден да направя бункерчето и да тествам.Така на скицата изглежда доста обемисто, че не съм го нарисувал като хората, но на практика ще е друго.Дали ще задръства само тестовете ще покажат, все пак няма да му спра всичката вода (ама поне половината :lol: ) и другото което ме притеснява е дали няма да има загуби на материал с отливащата се вода.Ако ми качва част от материала в преливника без допълнителното корито няма да мина и ще бъде за постоянно, но пък ако заработи добре тогава 999721
Аватар
bogi

Мнениеот КАЯ » Пон Фев 29, 2016 9:27 pm

Ако ще работиш на места където ситното е почти изцяло от наличното /като Дунава/ от цялата тази усложненост едва ли има нужда. При места където едрото е над 90% също няма нужда от усложнения.Едвам там където нещата са на кантар за ситно -едро може да се мисли за разделяне на два потока и промиване на две различни фракции.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот bogi » Сря Мар 02, 2016 2:18 pm

Пфу нарисувах го много разкечено, несъразмерно и големо(това по-никакъв начин няма да изглежда така но тук ще сработи формулата дадена от колегата по-горе за шахтата за което му благодаря само ще направя една фуния под пресевното да събира и води материала и водата на точното място) и това ще ми е краиният вариант.Идеята влезна след като разгледах новата драгичка на Джоко ( колега извинявай, пооткраднах част от твоята конструкция 56487 :D ) така или иначе драгата ми в момента е с 10мм пресевно нагласена и няма да е барам, просто ще и направя по дълги крака и ще я вдигна по-високо а бункера ще го сложа в предната част и ще поставя сепаратор на 5мм и после на долният улей на бавна вода да ми мие останалият песок за по-сигурно, отгоре и да изхвърчи некой ситняк долу ще го сцепи a1a1a
е сега некой ако каже, че нема да стане отивам да си земем едно шише твърдо гориво и ще си махнем главата lllaq 999721 gfddd
Джоко нали питаше некой мислил ли го е с 2-3 сепараций на различни шлюзове - е те аз го измислих :bow: може да се напрай и с 3 улея един под друг и 2 бункерчета едно в ляво едно в дясно и да си го пуснеш на 10мм на 5мм и накрая на 2мм и да си пускаш колко вода си искаш мислим че ще има много добър процент извлечение 111
По същата система може да се пробва и мини концентратор за домашни условия.Акъл море, ма глава шамандура :D
Прикачени файлове
asd.jpg
asd.jpg (47.25 KiB) Прегледано 3142 пъти
Последна промяна bogi на Сря Мар 02, 2016 7:04 pm, променена общо 6 пъти
Аватар
bogi

Мнениеот bogi » Сря Мар 02, 2016 2:58 pm

КАЯ написа:Ако ще работиш на места където ситното е почти изцяло от наличното /като Дунава/ от цялата тази усложненост едва ли има нужда. При места където едрото е над 90% също няма нужда от усложнения.Едвам там където нещата са на кантар за ситно -едро може да се мисли за разделяне на два потока и промиване на две различни фракции.

Много съм зелен още нямам достатъчно опит и пустата несигурност не ми дава мира - как да знам кво ще изкочи, едро ли ще е, дребно ли - с трафарети ли на валцована ли, въпроси хиляди по форумите много различни мнения аз тепърва прохождам и всичко е на проба грешка за това стигнах до положението да мислим за бункерчето.В момента драгата е с невалцована ламарина,мин.мъх 10мм и трафарети и ми бачка много добре на по-едро злато, за Дунав и ситно не става (проверено) но с бункера ще стане.Имам готов улей направен с валцована ламарина и стелки Welcome и мисля да го сложа след бункера зора е единствено да намалим водата, че иначе ще изхвърчи и дребното и гимнастиката се обезмисля.Даже си мисля че бих могъл долният улей да го ползвам и за преконцентриране.Накрая материала от всичките стелки обратно в бункера, помпата на малки обороти и ще го прекарам на долният улей с валцованата ламарина че миньорският мъх с трафаретите ми държи много материал и магнетит но пък е ефективен.
Аватар
bogi

Следваща

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато