Цепки

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Цепки

Мнениеот ktamen » Съб Фев 28, 2015 9:40 am

Преди година намерих на една река намерих ето такова дъно. Стъпалата са приблизително през един метър и височина около 15см. В основата на всички има цепка около 2 - 3см широка и неизвестно колко дълбока. Пробвах с ръчна помпа и си излизат златинки, обаче не мога да бръкна навътре в цепката. Златото е ситно и люспесто. Реката не е от най-златоносните. От разсипите излиза 1 златинка от 2 легенчета. В тези цепки обаче сигурно има доста злато. Така и не мога да реша как ги пребъркам. Мисля някакви варианти за куки, отверки и смукалки, ама златинките на дъното на цепките не си представям как ще ги мръдна оттам.
Някакви идеи?
Прикачени файлове
дъно 2.JPG
дъно 2.JPG (12.71 KiB) Прегледано 2938 пъти
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Re: Цепки

Мнениеот indi68 » Съб Фев 28, 2015 9:54 am

:hiii: ,пробвай като вземеш маркуче около 10мм.широчина и около 2,5метра и със засмукване като внимаваш да не ти влезе материал в устата.Пробвал съм го и при мен работи,имам извадени златинки от дълбоки цепки където не може с помпа :yep:
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот lazar68 » Съб Фев 28, 2015 10:34 am

Камене,
опитай с тези гумените балони, за засмукване на секреция ( бебешките помпички) с подходящ накрайник. Тръбичка за помпа на аквариум например.Сещам се и за друг вариант, продават малки вакумни помпи за чистене на канализация. Отпред прикачаш дълга тръбичка и смучеш в дълбочина.
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот ktamen » Съб Фев 28, 2015 6:21 pm

Не ме разбрахте. Цепките не са толкова богати или поне не всички цепки. Материалът, който трябва да извадя е над кубик, предполагам, че от този кубик ще излязат между 10 и 100г злато. Такива бебешки маркучета не ми вършат работа. Те стават за малки и богати цепки. С подобни методи ще вадя по 0,1г на ден. Цепките са много и искам да ги преслушам всички. Трябва ми нещо по-производително.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот Ouzoman » Съб Фев 28, 2015 6:36 pm

"brute force" пробва ли?
кози крака, щанги, лостове и варии
Аватар
Ouzoman

Images: 10

Мнениеот ktamen » Съб Фев 28, 2015 6:51 pm

Не съм, ама скалата изглежда много здрава и "форса", който мога да и приложа, ще и се стори като нежна милувка. Ако не измисля нищо по-добро вероятно ще ида с малка смукалка с някаква посмачкана тръбичка и колкото извадя толкова.
Цепките са една след друга и смятам да започна от най-долната. Докато вървя нагоре долните ще се напълнят отново, ама с промит пясък. Затова после едва ли ще е рентабилно да се минават втори път. Затова и толкова дълго обмислям как да се пробвам.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот bplazarov » Съб Фев 28, 2015 7:08 pm

Направи един мини инжектор.Нещо от порядъка на Ф20мм и както казваш го заплескай да може да се бърка в цепките.При този размер сигурно ще работи с твоята ел. помпа.Материала не го пускай през драга, а го събирай в някакво бункерче (кофа) и след това на тромелчето.И аз съм обмислял накакъв съвсем мини вариант на инжектор с бункер точно за такива случаи.
Друг вариант е да се постели найлон след най-долната цепка, на който редиш едри камъни и го задигаш в долната част, за да може да задържа материал и с накой мощен струйник да ги издухаш от горе на долу.
Загубено злато може да се намери, загубено време – никога…
Аватар
bplazarov

Мнениеот lazar68 » Съб Фев 28, 2015 7:31 pm

Камене , една снимка на цепките качена във форума ще помогне за повече идеи :yep: .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот ktamen » Нед Мар 01, 2015 12:08 am

И аз си мисля, че ще е по-добре да събирам материала и да го пускам през тромела после. Ама работата ще е повече и не знам дали ще си струва.
За мощен струйник не се бях сетил. Ще го обмисля това.
Лазе, и аз си помислих за снимка или даже за клипче, но сега там трябва да има много и при това мътна вода и скоро едва ли ще мога да снимам. Аз сигурно чак лятото ще правя опити да ги работя цепките.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот ktamen » Пон Сеп 26, 2016 8:49 pm

Вчера ходихме с Бисерчо да видим дали някой не ги е преслушал, никой не ги е барнал. Лошото е, че и аз само се каня, а още нищо сериозно не съм направил. Първото легенче пусна двайсетина хубави златинки, ама другите цепки бяха доста по-постни.
Откакто съм с дискова херния ходя за втори път на терен, понаболява си, ама не е толкова страшно колкото си мислех преди няколко месеца. Дори изкъртих един 50 - 100кг камък и го обърнах без никакви последствия за кръста ми.
Май в едно легенче имаше и две платинки, ама още не съм ги прегледал старателно и не съм сигурен, бели, лъскави и тежки.

Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато