Тромел /барабанно сито/

Драга, тромел и друг вид техника за напреднали златотърсачи

Re: Тромел /барабанно сито/

Мнениеот ktamen » Пон Мар 17, 2014 8:03 pm

Repata написа:Ама виж,ти поиска да чуеш недостатъците.

А вместо това ти се отплесна в теоретични размишления, които нямат особено голяма връзка с тромелите.
Струва ми се тъпо подобно надприказване, просто се обади и да ми покажеш нагледно. Дотогава ми се вижда неуместно да пълним темата с излишни спорове кой е по-по-най. Имаш ми скайпа пиши ми там.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот r.petkov » Вто Мар 18, 2014 12:49 am

fiks написа:
DSC01028.JPG

DSC01029.JPG

DSC01030.JPG

DSC01031.JPG

DSC01032.JPG

Я гледайте тука , под барабана има една количка мате риал , ситото половината е задръстено. Ако ви вкарам в каналите в които работя до обед ще си монтирате само инсталацията , а като минеш 2м напред още толкова време ще я местиш иначе трябва да носиш материала до нея на ръка.Аз подавам на 5–6 сек. по една голяма лопата в най добрия случай ,при добър материал и съм сигурен че и дребно и едро е в драгата и там си остава , работя с вода 100л. в минута.Местя я за минута в която и да е посока.Камъни като футболни топки облечени в глина ако искам за нула време стават като къпани бебета защото като ги сложа под водопада и с една телена четка им разказвам играта.Не съм ограничен в действията си , защото нямам въртележка с ремъци и ролки , моторчета и кабели, абсолютно мобилна , последния път като бях само я згънах и цялата в колата за няма и пет минути заедно със стелки джобове и тн.– аз докато работя драга не чистя.А пък ако някой си мисли ,че през барабана може да изпере по добре чимовете значи много здраво е " изтрещял".
Аватар
r.petkov

Мнениеот ktamen » Вто Мар 18, 2014 8:17 pm

r.petkov написа:
Я гледайте тука , под барабана има една количка мате риал

Колкото и да гледам снимките на Фикс под барабана виждам само зелено легенче с един пръст пясък, ако бачка цял ден легенчето сигурно ще се напълни, ама цяла количка....... айде посмали малко.
Изображение
Част от дупките наистина наистина са запушени, но това по-никакъв начин не влияе на работата на тромела и не разбирам какво какво интересно си видял в коренчетата, че да пишеш за тях. В процеса на работа едни се отпушват, а други се запушват, а тромела си работи нормално.
Качвам и две клипчета да видиш, че местенето не е чак толкова трудно колкото ти се струва.
На клипчетата го местя заедно с 10кг шлих набит в миньорския мъх. Тромела на горната снимка се мести много по-лесно.

https://www.youtube.com/watch?v=AQtbndF-4SI
https://www.youtube.com/watch?v=ikvVryXS9-M
В поста ти май няма нищо вярно, което и не е изненадващо защото се опитваш да коментираш моя тромел без никога да си виждал как работи. Не знам как си успял да си изградиш такава представа за тромелите и тя до голяма степен е вярна за почти всички тромели по клипчетата, но не слагай и моите в същата категория без да си ги виждал никога.
Качвам и едно клипче на тромел, който наистина притежава изброените от теб недостатъци - падащия отдолу материал чудесно се вижда на 2м40с, местенето действително е сложно и затова му носят материала с кофи, ама аз нямам нищо общо с този, който го е правил и не искай от мен да коментирам чужди творения.
https://www.youtube.com/watch?v=-T70sutYz18
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот r.petkov » Вто Мар 18, 2014 9:50 pm

Това не си го показвал до сега , явно си крачка пред колегите ти , но снимките които визирах и не са от тромела ти дават доста ясна представа от пръв поглед за съответното съоръжение, може и фотото да заблуждава но там виждам промивно поне 2 м . което си е самата лудост. Прецених изхвърления материал спрямо задръстения барабан , и това че отвори с тоз размер в процеса на работа се отпушват и запушват ми звучи като това– тука има , тука нема.
Поканата ми е валидна и се отнася до всички тромели от нисък клас, включително и до Монтанската въртележка.
PS Такива тестове са необходими , може и дане е кубик и с половин става за да не се гърбиме толкова но мисля ,че това е минимума количество промит материал за една добра драга при нормален конгломерат / който иска може и да си я чисти през това време/ но грамажа да е същия – 5гр. , така по точно ще се пресметнат загубите.На мойта и имам доверие ,но все още " на тъмно " та ще ми бъде интересно какво ще покаже на светло в състезание с конкуренцията.
Последна промяна r.petkov на Вто Мар 18, 2014 10:15 pm, променена общо 1 път
Аватар
r.petkov

Мнениеот КАЯ » Вто Мар 18, 2014 9:59 pm

На следващата сбирка си донесете съоръженията и ще ги сравняваме. Ще бистрим предимства и недостатъци на това, или онова съоръжение.
По принцип всеки си харесва и хвали това с което работи.
Аз например не харесвам улей под 80 - 100 см независимо дали самостоятелен или сложен на драга, тромел или каквото и да е. Ширина според водата.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот ktamen » Вто Мар 18, 2014 10:22 pm

Промивното наистина е близо 2м, но 150 от тях се крепят на две болтчета без гайки, просто са пъхнати в дупките и се вадят за две секунди без инструменти. И без това в това удължение почти нищо не се хваща, той и Фикс писа, че я е забелязал тази подробност. Като се махне това тромела си остава на 3 крака и понеже няма миньорски мъх е много по-лек, а и по-удобен за носене. Всъщност точно с този тромел съм си правил проби вместо с легенче. Сложа го някъде и 5лопати оттук, 5 лопати оттам е като не ми хареса го хващам целия и го нося 10 - 20 метра по-нагоре в дерето. И така докато ми хареса някое петно, после слагам и удължението и започвам сериозна работа.
Размера на ситото съм го завишил достатъчно за да може да работи добре дори при голям процент задръстени дупки. Дори някоя златинка да не изпадне през задръстена дупка докато стигне до края на барабана ще трябва да прескочи още 1000 други дупки, което няма как да се случи. Първоначалния размер на тромела във Фикс беше по-голям, ама ми се стори излишно и го скъсих. Ето и снимка на парчето от барабана, което все още се подмята при мен.
Разбира се Кая е напълно прав, че сега просто се надприказваме, друго си е "око да види ръка да пипне" .
Прикачени файлове
18-03-14_2208.jpg
18-03-14_2208.jpg (56.68 KiB) Прегледано 4808 пъти
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот fiks » Вто Мар 18, 2014 10:37 pm

око да види ръка да пипне.всеки ще помисли така.което е нормално.лично за мен тромела е супер исе пренася много лесно както го е показал Камен
fiks

Мнениеот fiks » Вто Мар 18, 2014 10:39 pm

ktamen написа:Промивното наистина е близо 2м, но 150 от тях се крепят на две болтчета без гайки, просто са пъхнати в дупките и се вадят за две секунди без инструменти. И без това в това удължение почти нищо не се хваща, той и Фикс писа, че я е забелязал тази подробност. Като се махне това тромела си остава на 3 крака и понеже няма миньорски мъх е много по-лек, а и по-удобен за носене. Всъщност точно с този тромел съм си правил проби вместо с легенче. Сложа го някъде и 5лопати оттук, 5 лопати оттам е като не ми хареса го хващам целия и го нося 10 - 20 метра по-нагоре в дерето. И така докато ми хареса някое петно, после слагам и удължението и започвам сериозна работа.
Размера на ситото съм го завишил достатъчно за да може да работи добре дори при голям процент задръстени дупки. Дори някоя златинка да не изпадне през задръстена дупка докато стигне до края на барабана ще трябва да прескочи още 1000 други дупки, което няма как да се случи. Първоначалния размер на тромела във Фикс беше по-голям, ама ми се стори излишно и го скъсих. Ето и снимка на парчето от барабана, което все още се подмята при мен.
Разбира се Кая е напълно прав, че сега просто се надприказваме, друго си е "око да види ръка да пипне" .

аз ползвам пирончета:).всеки може да ми пише името ми Фикри няма проблм.стига стези никнейми
Последна промяна fiks на Вто Мар 18, 2014 10:53 pm, променена общо 1 път
fiks

Мнениеот КАЯ » Вто Мар 18, 2014 10:51 pm

Сега се замислих, че не само в този случай, а и преди съм забелязал да сравнявате, така да се каже, несравними неща. Сравнявате производителност на различни съоръжения, а тя зависи само от наличната вода /помпа/, а от нея и ширината на улея. По удачно е да се сравнява улавяне /ако има начин как обективно да го сравним при нашите условия/ и например добро измиване на материала. Това поне малко може да се разбере като се пробва отпадъка след съоръжението, т.е. баластрата след тромел или драга. Разбира се може да се пробва и пясъка след улея, за да се види какво се хваща, но там нещата не са толкова елементарни.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот fiks » Вто Мар 18, 2014 11:00 pm

не знам доколко забелязахте но на края на улея има леген за всеки случай .никое съоръжение не хваща на 100 %та
fiks

Мнениеот yavor_penev » Вто Мар 18, 2014 11:15 pm

По принципи бачо Румев е прав за сравняването от тук на там всичко е за оценка на съоражението но тип. Следваща сбирка Драга VS Тромел НО не по принципи на действие на видовете техника както плюсове и минуси на драга спрямо тромел. 1 кубик си е 1 кубик. Уточвяваме мястоо ... за ++++съм за драгата и за това се записвам в списък да заместя бачо Румен. Правим го Кога....? къде...? Узаки Видео... tfdff Нека заедно превърнем едно съревнование в поредната приятна сбирка на дере.
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот ktamen » Вто Мар 18, 2014 11:30 pm

КАЯ, прав си ама не съвсем ;)
Производителността много зависи от пресяването, а докато в тромела баластрата просто се изсипва при драгата се налага да се поразбърква допълнително с лопатата. Така при всяка лопата се спестяват по-няколко секунди и в крайна сметка при един и същ вложен труд преработения материал е повече. Освен това тромела дава възможност за по-ситно пресяване и оттам от един кубик баластра се получава по-малко пясък за промиване, за който е нужна и по-малко вода.
Все пак колкото и лек и удобен за пренасяне да е тромела драгата ще си остане по-лека и по-удобна.
А и производителността я смятаме най-вече дали нещо ще е рентабилно - тоест ако включим в сметката драстично по-високата цена на тромела по-голямата производителност може да не е достатъчна за да избие първоначалните разходи.
Яворе, с Румен не знам кога ще можем да се видим, но ти май доста пътуваш, ако имаш път насам ми звънни.
ПП Някои хващат по 300%, че и повече проценти, ти със тези скромни 100% изобщо не се класираш.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот Ouzoman » Вто Мар 18, 2014 11:41 pm

Аз по принцип не харесвам меренето на пишки, ако излезне от границата на шегата, но ще се изкажа.

Камен ме кефи много. Човек трябва да вярва в нещата си.
Подкрепям го и за това, че за метане с лопата сигурно тромела ще е по-добрия вариант.
Но това е борба срещу така наречените хайбанкери.

Срещу една комбинирана драга, тромел няма как да излезне, освен в синтетичен тест - кубик материал върху найлон.
Струйникът, който можеш да използваш при наличието на бензинова помпа, както и последващото премятане на материала през транспортния маркуч ще са доста по-ефективни от въртенето на бавни обороти през барабана на тромела...за каквато и да е глина.
Наличието на инжектор и обирането на подложката до блясък изобщо няма да ги коментирам.

Та тази разновидност на златодобива ми е интересна, както и ловът със лъкове или соколи.
Уважавам хората, които инвестират време и средства тя да напредва.

Последно в резюме, ако по-горе съм се изказал неясно: тромелите могат да съперничат на драгите единствено в първа заливна тераса.
Няма как да срутят материал от някоя надзаливна, нито пък да изсмучат руслото...
Аватар
Ouzoman

Images: 10

Мнениеот yavor_penev » Вто Мар 18, 2014 11:47 pm

Могат да съперничат.
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот ktamen » Сря Мар 19, 2014 12:01 am

Още веднъж:
Тромела е сито, той не прави нищо друго освен да пресява. И за пресяването е много по-добър от скарата или перфорираната ламарина или каквото там всеки си е сложил на драгата да отделя камъните от пясъка. Ако изобщо е сложил нещо щото Узо и Шимбака (пък и много други) май нямат никакво пресяване.
А вие не говорите за пресяването, а за това, което се случва след пресяването. Узо пък говори за преди пресяването.
Това, което твърдя аз и за което бих се хванал на всякакъв бас е, че ако баластрата трябва да се пресява до определен размер тромела е най-добрия и производителен начин.
Точно доброто пресяване обаче ми дава значително предимство, при копане за злато в реални условия и дори и промиващата ми част да не е най-добрата. А всъщност промиващата част не е проблем да се смени с каквато друга ми хареса повече.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот yavor_penev » Сря Мар 19, 2014 12:05 am

ktamen написа:Още веднъж:
Тромела е сито, той не прави нищо друго освен да пресява. И за пресяването е много по-добър от скарата или перфорираната ламарина или каквото там всеки си е сложил на драгата да отделя камъните от пясъка. Ако изобщо е сложил нещо щото Узо и Шимбака (пък и много други) май нямат никакво пресяване.
А вие не говорите за пресяването, а за това, което се случва след пресяването. Узо пък говори за преди пресяването.
Това, което твърдя аз и за което бих се хванал на всякакъв бас е, че ако баластрата трябва да се пресява до определен размер тромела е най-добрия и производителен начин.
Точно доброто пресяване обаче ми дава значително предимство, при копане за злато в реални условия и дори и промиващата ми част да не е най-добрата. А всъщност промиващата част не е проблем да се смени с каквато друга ми хареса повече.

В какво точно се изразява предимството и как това предимство се отразява на крайния резултат?
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот lazar68 » Сря Мар 19, 2014 12:13 am

Хора , този спор е излишен , поради простата причина , че говорим за любителски добив , а не за промишлен такъв . В крайна сметка за повечето от нас това е просто хоби , чиято цел е да си доставиш удоволствие на чист въздух . Един предпочита тромел , друг - драга , а трети работи само с инжектор , има колеги ,които с години работят само с улейче . Пийте си ракията и се радвайте на чистия въздух в дерето ... bbqbbq
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот yavor_penev » Сря Мар 19, 2014 12:24 am

lazar68 написа:Хора , този спор е излишен , поради простата причина , че говорим за любителски добив , а не за промишлен такъв . В крайна сметка за повечето от нас това е просто хоби , чиято цел е да си доставиш удоволствие на чист въздух . Един предпочита тромел , друг - драга , а трети работи само с инжектор , има колеги ,които с години работят само с улейче . Пийте си ракията и се радвайте на чистия въздух в дерето ... bbqbbq

:yep: :bow: :bow: :geg2: я за какво си махам драгата . няма бръмчене, няма железа, газове, бензини ....е точно го каза батко.апропо извинявам се ако съм обидил някого аз съм инженер телекомуникации...Лазе, самозабравих се !!! :hiii: :bow:
Улей, баки, сито,столче,лопата, ръчна пампа, леген и приятна компания...Какво му трябва на човек? :hiii: :jckpt:
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот ktamen » Сря Мар 19, 2014 12:43 am

Лазаре, ако някога си ходил за риба знаеш, че на всеки му се иска повече и по-едра риба. Дори да не я носи вкъщи, а да я пуска обратно в реката. Е каквото и да разправяш всеки от нас иска повече и по-едро злато независимо дали разчита на пари от златото.
Явка, ситния пясък се отнася от по-слаба вода, а по-слабата вода помага да се улови и по-ситно злато. Освен това по-ситното пресяване означава и по-малко материал за промиване - демек през един и същ улей с една и съща вода аз ще прекарам 0,3м3 пясък, но получен от 1,5кубика баластра, а ти ще прекараш пак 0,3м3 пясък, но получен от 1кубик баластра и ще го промиваш с по-силна вода заради по-едрите камъчета и ще изпуснеш повече златинки.
Конкретно този тромел дето го нося на клипчетата всъщност има съвсем други функции, и временно е в този вид. Първоначално беше за две фракции - една под 2мм и една от 2 да 7мм. Пресяване до 2мм е практически невъзможно без тромел, то и с тромел никак не е лесно.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот stoian » Сря Мар 19, 2014 10:33 am

ktamen написа:Лазаре, ако някога си ходил за риба знаеш, че на всеки му се иска повече и по-едра риба. Дори да не я носи вкъщи, а да я пуска обратно в реката. Е каквото и да разправяш всеки от нас иска повече и по-едро злато независимо дали разчита на пари от златото.
Явка, ситния пясък се отнася от по-слаба вода, а по-слабата вода помага да се улови и по-ситно злато. Освен това по-ситното пресяване означава и по-малко материал за промиване - демек през един и същ улей с една и съща вода аз ще прекарам 0,3м3 пясък, но получен от 1,5кубика баластра, а ти ще прекараш пак 0,3м3 пясък, но получен от 1кубик баластра и ще го промиваш с по-силна вода заради по-едрите камъчета и ще изпуснеш повече златинки.
Конкретно този тромел дето го нося на клипчетата всъщност има съвсем други функции, и временно е в този вид. Първоначално беше за две фракции - една под 2мм и една от 2 да 7мм. Пресяване до 2мм е практически невъзможно без тромел, то и с тромел никак не е лесно.

Там е истината , и чак тогава ще си проличи предимството на тромела .
Аватар
stoian

Мнениеот Kiril62 » Сря Мар 19, 2014 11:21 am

lazar68 написа:Хора , този спор е излишен , поради простата причина , че говорим за любителски добив , а не за промишлен такъв . В крайна сметка за повечето от нас това е просто хоби , чиято цел е да си доставиш удоволствие на чист въздух . Един предпочита тромел , друг - драга , а трети работи само с инжектор , има колеги ,които с години работят само с улейче . Пийте си ракията и се радвайте на чистия въздух в дерето ... bbqbbq

Лазаре,подкрепям те на 100 процента,това е просто едно хоби,който иска промишлен добив да ми пише на лични,ще му дам телефоните на почти всички багеристи които в момента работят в различни части на България да ходят да взимат уроци.Сега по темата,на мен също ми харесва едно малко тромелче поради точно това нещо,съчетанието две в едно.Вместо да пресявам всеки леген за улея с тромела в улея пада пресятия материал и на края имаш по малко работа.И пак не забравайте че говорим за хоби което се практикува когато човек има свободно време.
Kiril62

Мнениеот глигана » Сря Мар 19, 2014 6:32 pm

интересна дискусия се заформи tfdff научихме още нещо за нашето любимо хоби
Аватар
глигана

Мнениеот ktamen » Сря Мар 19, 2014 7:44 pm

КАЯ написа:Аз например не харесвам улей под 80 - 100 см независимо дали самостоятелен или сложен на драга, тромел или каквото и да е. Ширина според водата.

И аз не харесвам по-къси улеи. Ама сега трябва да измисля как ще е улея на новия тромел, ще ми се да е под барабана успоредно на оста му. Ама ще стане съвсем късичък. Затова пък тромела ще е по-компактен и ще влиза в голфа без разглобяване.
Вчера и онзи ден ходих на дере щото се надявах там да го измисля някакси как да стане, но и там не ми хрумна подходящ вариант gfddd И от 3 дни само го премятам насам натам и не мога да го измисля.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот фасът » Сря Мар 19, 2014 9:13 pm

КАЯ написа:
Аз например не харесвам улей под 80 - 100 см независимо дали самостоятелен или сложен на драга, тромел или каквото и да е. Ширина според водата.

тук съм малко в чуденка gfddd
не се ли определя дължината според водата и видовете капани и прегради.... ако водата е лежерна с миньорски мъх и пресечена ламарина от горе почти всичко се отлага на първите 20 най много 30см. независимо колко е широк улея а ако си набримчил помпата и водата се пеняви удължаваш улея хакваш едни прегради(трафарети) и си спокоен че по голямата част от ситнежа е хванат

КАЯ
ако бъркам в аматьорските си наблюдения не се притеснявай да ми натриеш носа a1a1a после ще имам повод да черпя 111
моем да копам моем и да не копам
Аватар
фасът

Мнениеот КАЯ » Сря Мар 19, 2014 10:16 pm

Количество на водата е това което преминава за единица време през даденото сечение на улея. От тук е ясно, че дължината няма нищо общо. С други думи зависи единствено от ширината и височината на потока.
Иначе излиза, че една река колкото е по-дълга толкова повече вода носи в морето на ден.
Аватар
КАЯ

ПредишнаСледваща

Назад към Съоръжения за добив на самородно злато