моята нова драга

Златарски корита, ръчни помпи, стелки и др.

Re: моята нова драга

Мнениеот DOXATA » Съб Окт 25, 2014 8:49 am

За съжаление плана е тази неделя да сме 100-тина км на изток-югоизток от София на kmgyu
Това което можеш сам да си вземеш,никой друг няма да ти го даде !!!
DOXATA

Мнениеот DOXATA » Пон Окт 27, 2014 10:44 am

В неделя времето беше с нас и успяхме да поработим с новата драга.Според мен е доста качествено изработена и изпипана в детайли.Не е от най-мобилните,но и целта при изработването не беше тази. :D Стига да има кой да хвърля материал с лопатата,има капацитет да изработи голям обем.Ето и първите тестове на драгата на лопата,а инжектора го чакаме с нетъпение. :)

Shimbaka честит имен ден на патерици.Просто вчера нямах нет. :)Успех на всички !!! hggggh
DOXATA

Мнениеот Vlado73 » Пон Окт 27, 2014 11:38 am

Ламята Спаска в действие !!! :fssl: Браво на дружината hggggh !!! Въпреки студа, снега и несгодите на вчерашния ден успяхме да се съберем и да я подкараме успешно ! По-късно ще видим и резултата !!!
Аватар
Vlado73

Мнениеот DOXATA » Пон Окт 27, 2014 12:10 pm

Ето това е крайният резултат за около 4 часа работа с прекъсвания:

:bow: jhjhj jhjhj jhjhj
DOXATA

Мнениеот indi68 » Пон Окт 27, 2014 5:59 pm

:hiii:
Браво,браво и от мен :yep: Дружината в действие jhjhj
Има ли желание,има и топли дрехи,стига температурата да е над 4-5гр.и да не е замръзнало около реката.
На първо четене Ламята ми се вижда малка висока,но на живо може да не е така.Това не е проблем,може спокойно да я свалите с крачетата по на ниско.За лопата се е екстра kmgyu
Кефа е много по-голям когато си направите сами съоръженията,нали? :yep:
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот shimbaka » Пон Окт 27, 2014 7:42 pm

tfdff tfdff номер 1 сте направо не ударихте у земята пишман златарите и благодарско за пожеланието :yep:
Аватар
shimbaka

Мнениеот Vlado73 » Пон Окт 27, 2014 8:46 pm

Евала Илиянка, видиш ли то малко акъл трябва ама на време, ако се бяхме сетили по-ранко нямаше да дигаме толкова лопатите !!! :yep: :yep: :yep: Другия път краката до земята !!! Мерси Шимбак и на теб за хубавите думи, чакаме сега смукалката да видим как бачка. А на лопата и от 4те страни по един да застане, пак ще може да поеме !!! Наздраве на всички пиющи !!! 111 hggggh :glddg:
Аватар
Vlado73

Мнениеот lazar68 » Пон Окт 27, 2014 10:37 pm

Евала Банда jhjhj !
Поздравления за хубавата драгичка и добива :yep: !
За да не ви задръства смукателя, слагате от пластмасовите с по-големите дупки , бухвате го в един леген да не смуче от дъното пясъци и забравяте за задръстването .
111
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот Vlado73 » Пон Окт 27, 2014 10:52 pm

Благодаря Лазар за съвета , но ако обърнеш внимание на клипа , тая рекичка дето е на 1/3 от Владайска, сега беше колкото Искъра, с кирката затискахме смукателя и пак го влачеше, а пък шума и боклуци бол !
Аватар
Vlado73

Мнениеот lazar68 » Пон Окт 27, 2014 10:58 pm

Владо , :hiii:
като го сложите в легена имате възможност да го притиснете с камъни и в легена и около смукателя и около легена и няма мърдане :yep: , а и шумата няма да ви тормози толкова .
Важното е , че направихте първите копки с новата драга , а всичко друго се изчиства в движение . Пожелавам Ви да Ви позлати :yep: !
Аватар
lazar68

Мнениеот DOXATA » Вто Окт 28, 2014 6:39 am

Благодаря на всички за добрите думи и пожелания. 111 Благодаря и за съвета на Lazar68 ,наистина имахме затруднения с доста често запушване на смукателя.Идеята беше да се направи един по-голям от филтър на камион и да се постави върху този ,но не остана време.Какво ще кажете за това изпълнение. :yep:
Пожелавам успех на всички !!! hggggh
jhjhj
DOXATA

Мнениеот nezemnio » Нед Мар 22, 2015 4:18 pm

IMG_20150322_150949 - Копие.jpg
IMG_20150322_150949 - Копие.jpg (1.38 MiB) Прегледано 3760 пъти
:hiii: Днес сглобих улея си дали ще е ефективна за инжектор 3 цола размери 1 м на 45 см и допалнителен улеи размер 55см на 45 см чакам мнения :Д:Д :dggy:
Прикачени файлове
IMG_20150322_151253.jpg
IMG_20150322_151253.jpg (1.4 MiB) Прегледано 3760 пъти
IMG_20150322_151144.jpg
IMG_20150322_151144.jpg (1.37 MiB) Прегледано 3760 пъти
IMG_20150322_151134.jpg
IMG_20150322_151134.jpg (1.02 MiB) Прегледано 3760 пъти
nezemnio

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 5:45 pm

Неземния , :hiii:
не искам да те отчайвам , ама с това което си сътворил не очаквай чудеса gfddd .
Отпадъците от щанцованата ламарина директно ги предавай за скрап , а винкела или (ламаринен профил ) , който си праснал за трафарети , можеш да използваш за други цели :) .
Започвай цялата система отначало , ако искаш да му видиш цвета в стелките . И два метра дължина да пуснеш коритото и петдесет санта да го направиш широко , ще изпуснеш деведесет процента от златко обратно в реката gfddd с подобни хрумвания .
За драгите е писано , снимано и обяснено , толкова , колкото за нито едно любителско съоръжение . Преди да хванеш тенекиите , чети , гледай, питай и пак питай и още веднъж питай ...
Седни и си изясни всички подробности и параметри на съоръжението , което ще правиш . После ( даже преди това ) си изясни къде , на какъв обект/кти ще работиш . С каква помпа ще захранваш цялата система , ще работиш ли с инжектор или само с лопата ще мяташ ? Имаш много работа преди да пуснеш драгичката на реката . Ако искаш си направи експеримент, и това дето си го снимал го закарай на реката и после пиши какво си намерил в стелките.
Както ми каза Стемла преди няколко години - " Лазе, вземаш един леген и една лопата и ПЪРВАТА година само се учиш да го намираш ..."
А аз добавям - цял живот се учиш да го намираш . Има си определени стъпки , етапи , които ако пропуснеш и драга на самосвал да качиш , ще ти останат само разходи .
Питай , мисли и действай ! :hiii:
PS: И най-перфектното съоръжение да си направиш или да си купиш най-лъскавото и прехвалено , само ще му се радваш , ако не си в час с първите стъпки на реката - 1. Места на които се концентрира /натрупва златото по реката и работа само с леген ,лопата и ръчна помпа 2. Работа с улей , най-елементарен улей с москвичова стелка и огледало от трамвайна стелка без просечени , валцовани , щанцовани и всякакви ламарини и трафарети върху стелката . Настройка на улея в реката 3. Ето тук идва " Моята първа драга " . Малка , компактна драгичка , която да можеш да носиш с двете си ръце на всяко забутано дере . 4. Включваш и инжектор , ама не правен от теб - има си Майстори признати от всички нас ! 4. Ако ти излязат сметките от всички останали етапи изброени досега , мислиш за по-голямо съоръжение . И преди всичко си задаваш въпроса - КЪДЕ ДА НАМЕРЯ ЗЛАТЦЕТО ??? Този въпрос е основата и ако знаеш отговора , можеш да си напълниш шишенцето с минимални разходи ! Пожелавам ти успех :jckpt: !
Аватар
lazar68

Мнениеот nezemnio » Нед Мар 22, 2015 6:34 pm

:hiii: Защо мислиш че ще изпускам златото. какво не му е наред ? досега бях с това корито(на снимката я няма мрежата) бачках 2 пати с него и не изпускаше нито една златинка . но мисля да се зафана доста сериозно с хобито.
Прикачени файлове
IMG_20150219_173150.jpg
IMG_20150219_173150.jpg (909.24 KiB) Прегледано 3737 пъти
nezemnio

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 6:47 pm

Не знам дали иЗпускаш златото , защото не знам дали изобщо си направил опит да работиш с това , което си сътворил . Няколко поста над твоя, Доксата и Владо са снимали драга , с която не би иЗпуснал основната част от жълтура . Разгледай и прочети внимателно , има и клипове , както и тема viewtopic.php?f=9&t=77 в която са показани работещи съоръжения , от които можеш да черпиш идеи наготово :yep:
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 6:52 pm

nezemnio написа::hiii: Защо мислиш че ще изпускам златото. какво не му е наред ? досега бях с това корито(на снимката я няма мрежата) бачках 2 пати с него и не изпускаше нито една златинка ...

Как прецени , че не си иЗпуснал нито една златинка и защо мислиш , че това , което си ползвал за улей , автоматично ( че и с малко "подобрения") ще заработи под три цолова помпа ???
От колко време си на реката ?
Приемното и размера на решетката, изобщо няма да ги коментирам .
Аватар
lazar68

Мнениеот nezemnio » Нед Мар 22, 2015 7:05 pm

Нов съм явно на теб не ти харесва ок мерси за мнението :Д:Д:
nezemnio

Мнениеот ktamen » Нед Мар 22, 2015 7:18 pm

Лазар общо взето е обяснил какво трябва да промениш. Като я пробваш вероятно и сам ще се убедиш, че щанцования отпадък заедно с праговете не е за тази работа. Иначе и така ще хваща златинки, но и много ще изпуска.
Сложи си просечена, праговете ако държиш да са от ламаринени винкелчета ги направи несиметрични - профила да е подобен на зъби от трион, като водата идва от полегатата страна на зъбите. Приемното като направиш оросяването и пробваш всичко на реката сам ще си прецениш какво да му променяш за да ти е по-удобно.
Ако работиш на лопата основната част от златото ще се хване в москвичовата стелка.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 7:40 pm

nezemnio написа:Нов съм явно на теб не ти харесва ок мерси за мнението :Д:Д:

Nezemnio ,
това дали си нов или си десет пъти по-знаещ от мен в случая няма значение . Искам да ти помогна , за да си спестиш една част от несполучливите проби и да постигнеш най-доброто с минимум разходи . Важното е на теб да ти хареса това , което правиш и да си доволен от направеното :yep: .
Опитах да ти обясня , че има готови идеи от хора , които знаят не десет , а десет ПЪТИ по десет повече от мен и теб взети заедно и да ползваш техния опит .
Още веднъж - Успех !
Прегледай и тази тема от първата страница .
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 10:49 pm

Добре , нека започнем с приемното ( горната част на драгата ) .
Качвам снимка на моята първа драгичка , която не беше съвършена , но си вършеше работа на мен любителя .
Качвам я, за да ти онагледя един основен пропуск при теб , забележи какво съм отбелязал с червено , без този "детайл" губиш една трета от промивната част на драгата , защото всичкия материал ще започне да пада върху промивното още от най-високата част на решетката и почти по средата на твоето промивно корито , следователно , автоматично губиш първата стелка ( при теб москвичовата ) .
Драга 005.jpg
Драга 005.jpg (140.47 KiB) Прегледано 3708 пъти

Драга 006.jpg
Драга 006.jpg (183.77 KiB) Прегледано 3708 пъти
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 11:06 pm

Сега добре виж какво държа в ръката си на първата снимка - нарича се " джоб " , ще видиш на следващата снимка къде му е мястото , а неговата функция е да задържа всичко по-едро което ще изкопаеш , както и да успокои "водопадния" ефект на водата от приемното . Не се прави както аз съм го направил , защото си има и там чалъми . На третата снимка качвам РАБОТЕЩИ джобове на бачо Румен , за да ти стане ясно как да го направиш :
IMG_2607.jpg
IMG_2607.jpg (231.83 KiB) Прегледано 3703 пъти

Драга 010.jpg
Драга 010.jpg (184.99 KiB) Прегледано 3703 пъти

DSC03356.jpg
DSC03356.jpg (74.52 KiB) Прегледано 3703 пъти
Последна промяна lazar68 на Нед Мар 22, 2015 11:14 pm, променена общо 1 път
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Нед Мар 22, 2015 11:11 pm

И една гореща препоръка , когато нещо не ти е ясно ( а е нормално да не ти е ясно ) , просто ПИТАЙ и не си мисли , че можеш да измислиш работещо съоръжение сам и без опит . Колегите знаят МНОГО . ама мнооого повече от мен и ще ти помогнат с удоволствие :yep: !
Аватар
lazar68

Мнениеот КАЯ » Нед Мар 22, 2015 11:44 pm

Прав си Лазаре, че доста неща са обсъждани подробно във форума, но новака често остава объркан от толкова много мнения, понякога противоречащи се. Пък и както във всеки друг форум по-лесно е да се пита, затова винаги се старая да отговарям, а не да пращам да се чете. Подобно е и последното обсъждане на смукалките, макар, че в съседната тема предназначена за тях в първите постове някъде сме обсъждали точно тях. И там бях дал същите неща които повторих и тук. Така че добре си почнал да обясняваш подробно, ще е полезно и за други.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот lazar68 » Пон Мар 23, 2015 12:02 am

Коце , :hiii:
така е , всичко написано от теб е вярно , ама си спомни колко пъти съм питал и теб и всички ,които знаят повече от мен , за да си изясня картинката ПРЕДИ да натворя каквото и да било . След което се започват пробите и само на реката с лопатата се ражда истината , след доста проби се изясняват всички пропуски и доработки . Проблемът е другаде , всички( почти всички :) ) искат да изкопаят много и бързо злато и изобщо не си правят труда да погледнат , прочетат и попитат. Когато някой им каже , че ще им продаде "космическа совалка " която сама вади златото от реката и хората се юрват , като си мислят , че ще си избият парите за има , няма два месеца . Затова не спирам да пиша и пак ще го напиша - има ЕТАПИ и първият от тях е - ДА СЕ НАУЧА ДА ТЪРСЯ ЗЛАТОТО ПО РЕКАТА САМО С ЛЕГЕН :!: - другото са розови "сериали" ( който го разбрал , го разбрал , който не е -да го е ) .
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Пон Мар 23, 2015 1:02 am

И последна тема за размисъл ...
Защо всички много знаещи и много разбиращи се пуснаха да произвеждат и да ПРОДАВАТ съоръжения за добиване на златце ???
Та няма ли да е по-изгодно сами да си вадят златото от реката :?: , все пак говорим за злато , за ЗЛАТО :shock: . Отговорите оставям на тези ,които си мислят , че с гърбене на реката ( в България) се става богат. Единици са тези , които го постигат и те не са случайни :!: :!: :!: Не тръгвайте с "големите кошници " , за да си спестите разочарования .
Колкото повече време минава , толкова ми става по-ясно , че моето място е при минералите a1a1a .
Аватар
lazar68

ПредишнаСледваща

Назад към Съоръжения и инструменти за начинаещи