За цената на нещата

Златарски корита, ръчни помпи, стелки и др.

За цената на нещата

Мнениеот jokko1 » Чет Фев 05, 2015 8:00 pm

Здравейте колеги най вече на тези които сега започват да се инересуват от това хоби.
Съвсем скоро ми се наложи да правя поредното корито и понеже упражнението беше с демонстративна цел си направих труда да запиша всички разходи по направата му.
На доста места по форумите се срещат оптимистични твърдения че човек може да си направи корито за 20-30лв. че и по малко е да да ама не. Абе като се замисля може ама и точно такова корито ще си има като за 20лв.
Та ето какво показва сметката.
Неръждавейка или алуминий 4 кг.по 8лв. 32лв.
Железарски операций по левче на удар има и по евтино но докато отида до там
трябва да изгоря бензин поне за 10лв.
Рязане поне з удара 3лв.
Згъване 6 удара 6лв.
Профилчета за закрепване на стелките 2 рязания и 4 сгъвания 6лв.
Стелки в конкретното корито 3 вида по 3 лв.средна цена 9лв.
Мрежа валцована 42лв. лист 2 квадрата може да се раздели на 9 парчета с ширина
30см. отива едно парче грубо сметнато 5лв.
Нитове и болтове в конкретния случай 3лв.
Сложете си и труд за напасване и сглобяване около 3 часа нека да го сметнем 1 час
по 5 лв. 15лв.

ОБЩО 79ЛВ.
Ето толкова излиза едно корито без претенций да е уникално но за сметка на това с достатъчно
приложения които ще спестят доста бъдещи разходи.
Самата изработка беше заснета и когато клипчето бъде готово ще видите как с едно корито може
да покриете почти всички начини за отработване на един участък.
Успех на всички които са решили сами да си правят необходимият инвентар.
И не забравяйте. Евтиното винаги излиза много по скъпо.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Re: За цената на нещата

Мнениеот shimbaka » Чет Фев 05, 2015 8:22 pm

:hiii: и това е ако си го направят сами няма такъв майстор който да ти обърне внимание за под 50 лв :bow:
Аватар
shimbaka

Мнениеот ivo13 » Чет Фев 05, 2015 9:15 pm

да бе ама кефа да си го направиш си е голям.може и по евтино да се направи ама няма да е такова качество .лошото е че доста колеги продават БОКЛУЦИ.и човек не знае на какво да се довери колкото и да чете човек не може да види и ние да обсъдим кое става и кое не.
иначе поздравления за темата :yep:
Аватар
ivo13

Images: 1

Мнениеот r.petkov » Чет Фев 05, 2015 9:43 pm

Малко цени и от мен – онзи ден носих материал да ми отрежат две табели от неръждавейка 2мм. – общо 3 сряза –10лв. , една резба на струг тръба ф40 –5лв. , един струйник на струг с мой материал –15лв. , за тръбогип , една огъвка на 180 гр. – 15лв. , заварки аргон , вече ми взима по малко –5лв на заварка ,че си правиме приказка по темата и му е интересно, знае за какво ги ползвам.Всичко това им го носиш на място и чакаш , или ходиш два пъти , разхода за гориво е отделно.Хромовата неръждавейка /по евтината / излиза 12лв.кг. с ддс , не може да разчиташ на вторичните защото обикновенно това което търсиш в момента го няма , тръбите са 16 –17 лв с ддс за кг. , режат ги на метър , едно коляно нер.2ц. –около 10лв. , всичките тези неща трябва да ги разкроиш , напаснеш и зглобиш правилно за да работят добре.В старият форум имаше обява от тираджия , мисля от Търновския регион – Купувам инжектор 2ц. до 30лв.....след като я прочетох мислех и аз да пусна една – търся транспорт от София до Търново с камион до 50лв.
Аватар
r.petkov

Мнениеот Ouzoman » Чет Фев 05, 2015 9:50 pm

Темата наистина е много поучителна.
Поздравления и от мен, Жорка!

Някак си западно ми звучи, в смисъл - правилно.
Аватар
Ouzoman

Images: 10

Мнениеот jokko1 » Чет Фев 05, 2015 10:23 pm

Вярно че последният израз го спрягат че бил Англичански е те тия хич не ги дишам ама тука са прави.На черното бело не можеш да кажеш.
Аватар
jokko1

Мнениеот choper » Пет Фев 06, 2015 5:26 am

:hiii: Здравейте! Напълно съм съгласен с повдигнатия въпрос , без инвестиция не става никъде, нито бизнес , нито хоби може да се започне. Аз смятам, че около 200 лева би било нормално за стартиране на инвестиционния процес при обучението. Имам предвид развитие на знания и умения . Може да греша. ама като само на видео съм виждал как стават нещата... '' Уесно немаа! Евтино пък хич! :yep: :bee: Софийската софра нещо.... ЪЪ? lllaq bbqbbq т
choper

Мнениеот КАЯ » Пет Фев 06, 2015 8:25 am

Напротив смятам, че тепърва прохождащ колега не е необходимо да се нахвърля веднага на скъпи неща. може това хоби да не го завладее, макар че, си е заразително. На първо време му е необходим улей от поцинкована ламарина, дори без просечена, леген и лопата. Не е необходимо да са от алуминий и неръждавейка. Ще има да изяде много пържоли с бира докато стигне 200 лв. Пък после според джоба и мерака. Варианти много.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот choper » Пет Фев 06, 2015 10:00 am

Току що гледах едно видео от форума, как едни грузинци промиват с нещо като тиган или касерола. Това ме навежда на мисълта, че със същия успех ще върши работа и тава за барбекю bbqbbq . Промиваш каквото промиваш , слагаш въглищата , палиш и печеш! a1a1a Разходите минимални, бира и пържолки дал господ! :yep: :bow: lllaq
choper

Мнениеот Ouzoman » Пет Фев 06, 2015 2:58 pm

Първото хубавото на поста на Жорката е че всичко е разписано по цени, а рядко човек по нашите географски ширини го прави това.
Второто хубаво е, че има повтаряемост, в смисъл следваш указанията и пак излиза същото корито на същата цена. А не както е прието у нас - влагаш каквото ти изпадне отнякъде.
На Искъра съм виждал корита от какво ли не... а пък за прави ъгли няма какво да говорим.

За Чопър - времето ни натисна малко, се кофти прогнози са през уикендите, но на първи нормални температури ще направим една спявка на терен.
Който иска да побачка, който иска да си пие, и така :yep:
Аватар
Ouzoman

Images: 10

Мнениеот Balkan » Пет Фев 06, 2015 5:31 pm

Темата е за цени , я ме ориентирайте .
Един плот за вибро маса на какви пари отива ???
За мен съм направил калкулацията но ми се иска да ви чуя мненията !
111
Аватар
Balkan

Images: 0

Мнениеот jordanovj » Пет Фев 06, 2015 6:00 pm

Ако е направен както трябва, над 500 лв минимум. Много по-евтин и не по-малко ефективен като съоръжение е виброшлюзът. Само дето не е с непрекъснато действие. но за любителска работа или малко производство няма значение.
jordanovj

Мнениеот jokko1 » Пет Фев 06, 2015 6:22 pm

Иво прав си за кефа сам да си направиш нещо заедно с кефа вървят в комплект и големите надежди които после биват заместени от големи разочарования.Не случайно тази тема я пуснах в раздела за начинаещи. Те колегите хал хабер си нямат от нещата въобще сами ще си направят работещо оборудване еле пък без да питат.Не ме питай колко дървета гризнах в началото от кофти направен инвентар.Ужким с колегите тогава където се вика в една дупка копаем а на края в мойта копанка символика.Ако не бех инат като муле да бех заебал и хоби и сичко.Аре после почвай ново корито то пък виждаш ли ще бъде направо гениално изпълнение и нали се сещаш отново на боклука.Колко материал и кинти отидоха на боклука не ми се спомня.
Коцето също е прав че може да си спретне човек каквото и да е корито.Например от стара луминисцентна лампа и една москвичова стелка и поне в началото да си бачка с него без да очаква чудеса.Да ама повечето колеги нямат търпение и много често впрегат каруцата преди коня.
Само миналата година на трима такива нетърпеливи мераклий съм им преправял несполучливи като замисъл драги.Икакво се получава?Материал и пари хвърлени а файда йок.
Затова пак ще се повторя четете, гледайте и най важното питайте.
Намислете какво искате да направите нарисувайте го качете картинките във форума и търпеливо изчакайте колкото се може повече мнения след което пак задайте новите си въпроси и така докато се оформи окончателният вариант.
И повярвайте един път грешно започнато много трудно се преправя!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот jokko1 » Пет Фев 06, 2015 6:43 pm

Balkan написа:Темата е за цени , я ме ориентирайте .
Един плот за вибро маса на какви пари отива ???
За мен съм направил калкулацията но ми се иска да ви чуя мненията !
111

Батинка плота си го тури на ... той ти е най малката грижа.Онова двойно скоростно движение ще ти скъса нервите докато го докараш.
Балкане абе ние пишеме за корита като правят колегите да внимават ти къде го зададе тоя въпрос ? Сега ще ги вкараш у висшия пилотаж и поредица безсънни нощи изпълнени с мечти.
Аватар
jokko1

Мнениеот Balkan » Пет Фев 06, 2015 7:42 pm

Е па нема лошо , мечтите са хубаво нещо .
Аватар
Balkan

Мнениеот КАЯ » Пет Фев 06, 2015 7:56 pm

Йорданов, знаеш, че има и вибро шлюзи с непрекъснато разтоварване, но там навлизаме във висшият пилотаж, както казва jokko1. Да не говорим, че се събира и доста концентрат, който трябва да се обработва по някакъв начин.
jokko1, не става въпрос за какво и да е корито. Просто не е необходимо на първо време да е от алуминий, или неръждавека. Скъпи са, а и неминуемо ще го преправят в последствие. Пък ако не им хареса занаята ще го пускат за продажба. Не малко съоръжения бяха пуснати за продажба и то не евтини.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот jokko1 » Пет Фев 06, 2015 9:45 pm

Коце приятелю в тая държава всички искат Мерцедеси да карат и с коритат па така.
Аватар
jokko1

Мнениеот КАЯ » Съб Фев 07, 2015 12:09 pm

jokko1 написа:Коце приятелю в тая държава всички искат Мерцедеси да карат и с коритат па така.

Всеки иска красиво и хубаво /девойче/, но взима това което е според джоба, ма и ние се учим да живеем на кредит като американците.
Та след отклонението от темата, за да не ни се налага да си купуваме мерцедеса няколко пъти, в съседната тема бях пуснал запитване дали си изчислявате улеите /съоръженията/, провокирано от изявления на Ицо /репата/, че по цели нощи изчислява своите. За Йорданов знам, че това е учил и работил, та ще го помоля известно време да се въздържа от коментари по темата и след като се посмее на глупостите които ще изпишем да каже къде бъркаме и как е наистина. За ръчен улей не е толкова съществено и може без никакви сметки, щото там водата никога не може да бъде много, евентуално може да не достига, но не така стоят нещата когато се ползва помпа или смукалка. Общо най-опростено въпроса е каква ширина улей да си направим при налична помпа, или каква помпа да си вземе при налично съоръжение. Разбира се при сметките трябва да се вземат пред вид и няколко други фактора.
Аватар
КАЯ

Мнениеот jokko1 » Съб Фев 07, 2015 3:22 pm

Темата нали е за цената на нещата.Ето и поредният пресен пример в темата за драгите на страница 10 колегата Тони Монтана си направил драга с конструкция да се работи изключитено на лопата а пък има идея да работи на смукалка.За смучене ще бъде ненужно висока а пък начина на подаване на водата направо ще побърка този който ще подава на лопата.Ако беше нарисувал какво е замислил да прави и го беше качил за коментар от колегите сигурен съм че конструкцията щеше да бъде друга.Най малкото Узото и Шимбака щяха да си кажат мнението защото със точно тази комбинация са брали доста ядове.
И сега какво се получава? Хвърлил човека пари и труд а трябва да почва от начало.
Е те това да не се случва ми беше идеята.
Изображение
Аватар
jokko1

Мнениеот r.petkov » Съб Фев 07, 2015 4:17 pm

jokko1 написа:Коце приятелю в тая държава всички искат Мерцедеси да карат и с коритат па така.

Още не е станал шофьор , купил си книжка и към емблемата с триъгълникът гледа , абе строши поне един трабант па тогава гледай към лукса , ама не, щял да се изложи с простоватото и изобщо не разбира , че се излага с простотията си , тази дето му е отвътре.Да лъснеш с комплект Гарет сред колеги дето мият с легени за чорапи , те да вадят по нещо а в твоя да виждаш една голяма нула...... ебати резила.
Аватар
r.petkov

Мнениеот Balkan » Нед Фев 08, 2015 1:27 am

Всяко обучение се развива от просто към сложно .
Различни етапи от база знания които да се преминат .
И със дървено корито се мие със успех .

/ Йорданов , на едно мнение сме за цифрите 111 /
Аватар
Balkan

Мнениеот КАЯ » Нед Фев 08, 2015 10:42 am

Не знам, но вероятно Балкан пита само за плота, а не за цялото съоръжение. Тогава цената ще е съвсем друга. Също зависи дали ще е гладка /бяхме пускали препратки за ПДФ на любителска направа на такава/ или набраздена. Колко голяма и каква производителност се търси и т.н. Та с други думи отговорът не е толкова еднозначен. Може и да надхвърли определената от вас цена, но може и много под нея да е. Да не забравяме че също доста различни са нещата когато си я правиш сам и когато поръчваш част от нея или цялата на друг. И кой ще е този "друг".
Аватар
КАЯ

Мнениеот Balkan » Нед Фев 08, 2015 12:20 pm

Е така съм писал Кая , само за плота .
Един колега преди време искаше да му правя , видя му се скъпо .
Излишно е човек да се хвърля на всички съоръжения за които чуе .
2-3 съоръжения са предостатъчно .
Важно е да имаш сигурността какво ще правиш със тях .
Аватар
Balkan

Мнениеот КАЯ » Нед Фев 08, 2015 2:34 pm

Скъпо му се вижда, щото вероятно смята само материалите и то не всички предполагам, а само каквото се сети. Не слага труд, доставка, малка печалба / всеки храни семейство/, амортизация на машини и още много друго. То и когато за себе си го правим не си слагаме труд и амортизации и като някой ни пита колко ни е излязло - казваме толкова колкото е материала, а и вероятно нещо сме имали и налично. Съответно човека си мисли, че ако ти го поръча пак ще е толкова.
Затова се получава разминаване между очакваното и действителното.
Аватар
КАЯ

Назад към Съоръжения и инструменти за начинаещи