Ръчна помпа и други хитрини !

Златарски корита, ръчни помпи, стелки и др.

Ръчна помпа и други хитрини !

Мнениеот lazar68 » Вто Яну 28, 2014 5:31 pm

Ръчната помпа е неотменна част от оборудването необходимо на един златотърсач .
С нейна помощ се засмуква материал от руслото на реката зад камъни или след края на работния ден обработеното място се осмуква с нейна помощ , защото не рядко при копането дупката се запълва с вода ( слиза под речното ниво ) и тогава все някоя златинка пада от лопатата .
Ето и най-простия модел на ръчната помпа , който всеки може да си изработи в домашни условия срещу десетина , петнайсет лева .
Това е моята първа помпа :
pompa 015.jpg
pompa 015.jpg (156.78 KiB) Прегледано 8266 пъти

pompa 010.jpg
Бутало
pompa 010.jpg (160.84 KiB) Прегледано 8266 пъти

pompa 013.jpg
Самото бутало се изрязва от подметката на домашни чехли
pompa 013.jpg (159.65 KiB) Прегледано 8266 пъти

pompa 027.jpg
материал за буталото
pompa 027.jpg (121.78 KiB) Прегледано 8266 пъти

pompa 023.jpg
pompa 023.jpg (252.05 KiB) Прегледано 8266 пъти

Помпата си изработих преди повече от две години и до днес си работи перфектно 111 !
Аватар
lazar68

Images: 14

Re: Ръчна помпа и други хитрини !

Мнениеот yavor_penev » Вто Яну 28, 2014 5:44 pm

Зимно време, особено когато е много студено и всичко е замръзнало ръчната помпа е едно страхотно забавление. Освен че се работи доста добре в руслата и прилежащите части на реките, ръчната помпа те държи постоянно в движение и не позволява премръзвания дори и в много студени дни.
Hand pipe.JPG
Hand pipe.JPG (273.59 KiB) Прегледано 8258 пъти

а ето го и добивът от малка цепка в основната скала. Естествените капани са депа за отлагане на тежка фракция хубаво е периодично да се проверяват особено напролет след снеготопене или след обилни дъждове.
Copy of DSC05481.JPG
Copy of DSC05481.JPG (141.76 KiB) Прегледано 8258 пъти
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот lazar68 » Вто Яну 28, 2014 5:46 pm

Веднага добавям и едно изключително просто и ефикасно "устройство" ,което кръстих " ръчен инжектор " a1a1a
Идеята не е моя , а на наши колеги златотърсачи tfdff 111
Представлява пластмасова туба от прах за пране със залепен маркуч ( около 1 метър дължина )
Прекрасно приспособление за самостоятелна работа 111 .
Ето го :
IMG_9252.JPG
IMG_9252.JPG (161.9 KiB) Прегледано 8258 пъти

047.jpg
свраки , снимката е моя :)
047.jpg (207.16 KiB) Прегледано 8258 пъти

045.jpg
Преди да потопите тубата под водата ,маркуча се запушва с пръст :)
045.jpg (114.75 KiB) Прегледано 8258 пъти

IMG_20130810_113909.jpg
IMG_20130810_113909.jpg (209.31 KiB) Прегледано 8258 пъти
Аватар
lazar68

Мнениеот yavor_penev » Вто Яну 28, 2014 6:25 pm

Принцип на работа на помпата с входна и изходна клапи.
схема.JPG
схема.JPG (11.83 KiB) Прегледано 8249 пъти

позиция 1- вход на помпата
позиция 2 - всмукателен клапан
позиция 3 - бутало
позиция 4 - изпускателен клапан
позиция 5 - изход на помпата
При движение на 3 нагоре се извършва засмукване, клапа 2 инерционно /от подналягането в помпата/ се отваря и позволява тялото на помпата да се напълни с фракция, клапан 4 от подналягането е плътно затворен. Буталото 3 е в горно положение при натискане на 3 надолу под натиск клапан 2 се затваря а от полученото налягане в помпата а клапан 4 се отваря. Така всмуканата фракция напуска помпата. Посредством маркуч,монтиран на изхода на помпата, може да отведете фракцията до улей за промиване или кофа. Аз лично отвеждам засмуканото в кофа, на капака на която има клапи при засмукване в кофата тежката фракция остава по дъното на кофата а леката през клапите заминава в реката. Така мога да помпам цял ден без разтоварване стига да имам силите за това 111
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот Balkan » Сря Яну 29, 2014 7:53 am

Моята помпа
Прикачени файлове
100_1786.jpg
100_1786.jpg (108.81 KiB) Прегледано 8235 пъти
100_1785.jpg
100_1785.jpg (97.27 KiB) Прегледано 8235 пъти
Аватар
Balkan

Images: 0

Мнениеот lazar68 » Сря Яну 29, 2014 6:03 pm

Ръчната помпа в действие ( да напомня -направи си сам за ...14,50 лв.)
тежка фракция 001.jpg
тежка фракция 001.jpg (181.49 KiB) Прегледано 8218 пъти
Аватар
lazar68

Мнениеот jokko1 » Чет Яну 30, 2014 7:07 pm

lazar68 написа:Ръчната помпа в действие ( да напомня -направи си сам за ...14,50 лв.)
тежка фракция 001.jpg

Лазе ако требва да сменяш занаята ставай гумаджия и компресор нема да ти требва.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот lazar68 » Чет Яну 30, 2014 7:15 pm

jokko1 написа:
lazar68 написа:Ръчната помпа в действие ( да напомня -направи си сам за ...14,50 лв.)
тежка фракция 001.jpg

Лазе ако требва да сменяш занаята ставай гумаджия и компресор нема да ти требва.

a1a1a
Аватар
lazar68

Мнениеот Vlado73 » Сря Сеп 24, 2014 10:08 am

Здравейте колеги, моля за малко помощ. Ще ми се и аз да имам ръчна помпа, но нямам много условия за направата и пък тези които гледах за изпомпване на вода от яхти и лодки ми се струват доста скъпи (60 лв. и нагоре), а и по снимките не мога да преценя колко са големи а и дали са достатъчно стабилни за работа като нашата. Молбата ми е ако някой има условия и желание да ми направи такава, готов съм да си я заплатя. Смятам че усилията и времето което ще ми отнеме събирането на частите и самата направа ще е ми излезе прекалено скъпо. Благодаря предварително ! Ако някой има желание моля да ми пише на лични за да не занимаваме аудиторията .
Поздрави
Аватар
Vlado73

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 10:35 am

Vlado73 написа:Здравейте колеги, моля за малко помощ. Ще ми се и аз да имам ръчна помпа, но нямам много условия за направата и пък тези които гледах за изпомпване на вода от яхти и лодки ми се струват доста скъпи (60 лв. и нагоре), а и по снимките не мога да преценя колко са големи а и дали са достатъчно стабилни за работа като нашата. Молбата ми е ако някой има условия и желание да ми направи такава, готов съм да си я заплатя. Смятам че усилията и времето което ще ми отнеме събирането на частите и самата направа ще е ми излезе прекалено скъпо. Благодаря предварително ! Ако някой има желание моля да ми пише на лични за да не занимаваме аудиторията .
Поздрави

Владо , :hiii:
смятам , че ще бъде интересно и полезно за всички начинаещи или колеги с по-малко опит и затова ти отговарям тук .
Не се изискват нито специални условия , нито някакви майсторски умения за направата на една ръчна помпа . Съжалявам , че не стана въпрос на сбирката , за да ти покажа колко лесно и евтино можеш в домашни условия да си направиш сам помпичката ( беше ми в багажника gfddd ) .
Видях твоя улей , който беше пипнат доста майсторски ,което значи , че имаш всички познания за да се справиш сам .
Първите постове в тази тема са точно от моята първа и единствена ( работи перфектно и до днес ) помпа . Всички части могат да се закупят от всеки специализиран магазин за ВиК-а . За бутало може да използваш гумената подметка на домашни чехли ( има я на снимката ) . като парички ще ти излезе ( ако си я правиш сам ) 15 лв. заедно с лепилото за ПВЦ тръби . Опитай и ако не се справиш ми пиши , ще ти помогна :yep: . Питай , ако възникнат въпроси по сглобяването . За улеснение от тръбата / тялото на помпата си отрязваш парче десетина санта и го заостряш ( ръбчето на тръбата ) , за да се получи " замба" с която да си отрежеш буталото от чехъла . Успех и питай , а ние ще помагаме :yep: .
Като заключение , ръчната помпа си е абсолютно необходима при крайната обработка на мястото , като има колеги ,които я използват и като самостоятелно средство за вадене на златинки .
Владо , за да те улесня още , ще добавя търговското наименование на всяка част от моята помпа , за да знаеш какво търсиш в магазина : -
- преход мъжки 25Х 3/4
- металната гайка с която пристягам изрязаното от чехъл бутало към мъжкия преход е - капа 3/4 хром
- голямата тръба ( корпуса на помпата ) е - тръба PVC Ф 50 1,8 муфирана -1метър ( не е задължително да е муфирана , просто такава имаше , когато си купувах частите )
- малката тръба ( рамото на буталото ) -тръба PVC Ф 25 - 1метър
Трябва ти още едно коляно на 90 градуса Ф 25 PVC за дръжката на помпата , като може да бъде и на 45 градуса , също е удобно за работа .
Има всякакви варианти при сглобяването на една помпа , а това е само моя опит . :hiii:
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 11:18 am

В близост до теб се намира един от най-заредените складове за строителни материали ( Ташев - галвинг ) , ако там не намериш всичко необходимо ми пиши и ще те заведа ,когато имам свободно време до един магазин в Люлин ( срещу кооперативния пазар ) от който съм си взел всичките части .
ПС - ако Администрацията го счете за реклама - да трие след 24 ч . :yep:
Мъжкият преход има едни пластмасови "уши" , да не те притесняват изрязват се с макетно ножче ( на снимките ще го видиш във варианта ,който трябва да се получи . Когато стягаш буталото към мъжкия преход , сложи една шайба ( клингерит) между буталото и капата . Най-важното - буталото ( капата) не трябва да се подава извън корпуса в долна мъртва точка , за да можеш да засмукваш с помпата . Има и леко напасване на гуменото бутало с шкурка , за да върви плътно и в същото време леко в корпуса .
Последна промяна lazar68 на Сря Сеп 24, 2014 11:25 am, променена общо 1 път
Аватар
lazar68

Мнениеот Vlado73 » Сря Сеп 24, 2014 11:24 am

Благодаря Лазар за бързия и изчерпателен отговор. Май все пак ще се пробвам сам да си я напрявя. По-скоро ще опитам да си сглобя такава с 2 клапана която хем да смуче, хем да бута. А относно улея, благодаря, ама 2 месеца по корем се влачих докато го направя, а и добре че беше тъста да помага, че инак съвсем го бях закъсал. Нали знаеш и "И я моем и тато може, ама козата си иска пръч !" както е казал Иванчо. Инак все ще се справя някак, ще се ходи до магазина тия дни ! :chem:
Аватар
Vlado73

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 11:28 am

Vlado73 написа:Благодаря Лазар за бързия и изчерпателен отговор. Май все пак ще се пробвам сам да си я напрявя. По-скоро ще опитам да си сглобя такава с 2 клапана която хем да смуче, хем да бута. А относно улея, благодаря, ама 2 месеца по корем се влачих докато го направя, а и добре че беше тъста да помага, че инак съвсем го бях закъсал. Нали знаеш и "И я моем и тато може, ама козата си иска пръч !" както е казал Иванчо. Инак все ще се справя някак, ще се ходи до магазина тия дни ! :chem:

Ако се спреш на вариант с два клапана - Балкана е специалист :bow: и не вярвам да ти откаже малко помощ и съвет :hiii: .
Аватар
lazar68

Мнениеот Vlado73 » Сря Сеп 24, 2014 1:18 pm

Отидох до магазина и купих нужните неща. Лазар само още един- два въпроса ако може.
1.Това от горната страна на помпата дето фиксира буталото да не мърда вляво и дясно как се нарича ?
2.Долу стеснението как си го направил,частта която засмуква ?
Че ония пичове от обяснения от сорта (абе , нещо такова, дето прави така, или абе трябва ми нещо дето изглежда така) , не разбират инак като се изправих със списъчето на Лазар веднага събраха всичко. Благодаря отново , че инак мамата си трака, че от де ми разбира на мен главата от мъжки преходи, капи, тапи и т.н. като ме видя оня че не разбирам а и че не ми трябват части и тръби колкото да направя "Южен поток " примерно, рязко загуби интерес. Инак цената с лепилото до момента е 12 и 70 примерно!
Някой ако има идея как да си направя, или дали се продават клапанчета за направата на смукателно -нагнетателна помпичка да казва , благодаря, ще почерпя !!!
Аватар
Vlado73

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 1:51 pm

Vlado73 написа:Отидох до магазина и купих нужните неща. Лазар само още един- два въпроса ако може.
1.Това от горната страна на помпата дето фиксира буталото да не мърда вляво и дясно как се нарича ?
2.Долу стеснението как си го направил,частта която засмуква ?
Че ония пичове от обяснения от сорта (абе , нещо такова, дето прави така, или абе трябва ми нещо дето изглежда така) , не разбират инак като се изправих със списъчето на Лазар веднага събраха всичко. Благодаря отново , че инак мамата си трака, че от де ми разбира на мен главата от мъжки преходи, капи, тапи и т.н. като ме видя оня че не разбирам а и че не ми трябват части и тръби колкото да направя "Южен поток " примерно, рязко загуби интерес. Инак цената с лепилото до момента е 12 и 70 примерно!
Някой ако има идея как да си направя, или дали се продават клапанчета за направата на смукателно -нагнетателна помпичка да казва , благодаря, ще почерпя !!!

Владо ,
веднага давам пояснения - гумената тапа от горната страна я намерих случайно в един квартален магазин ( ще се отбия в близките два , три дена да ти взема една , ако още ги имат )
Стеснението съм го лепил допълнително към муфата на тръбата ( не си спомням името , ама беше някакъв преход има го на снимка jpg 015 ) и го правих с цел да могат да се слагат допълнителни накрайници за по-тесни цепки . Взимаш муфираната тръба и искаш преход Ф 50 към Ф25 , лепи се с пвц лепило.
Виждам ,че си решил да правиш помпата с двете клапи , е тогава си взел части ,които няма да ти влязат в употреба gfddd , ама нищо . Така и така си ги купил , направи си помпата ,която съм качил в първите постове ( първите снимки ) и поработи с нея , а ако решиш по нататък се свържи с колегите ,които са правили помпата с две клапи ( има различни части от моята ) . Успех с направата ,ако имаш въпроси - пишеш на лични . :hiii:
Аватар
lazar68

Мнениеот haplio » Сря Сеп 24, 2014 6:50 pm

Айде сега лични - нали затова е форум ;)
Аватар
haplio

Images: 2

Мнениеот Vlado73 » Сря Сеп 24, 2014 7:56 pm

Ето и от мен ръчно направено устройство за отделяне на магнетита от шприц и магнит от хард диск. Не е мое изобретение но върши работа.Дано да съм бил полезен. :hiii:
Прикачени файлове
photo 2.JPG
photo 2.JPG (130.46 KiB) Прегледано 7692 пъти
photo 1.JPG
photo 1.JPG (108.09 KiB) Прегледано 7692 пъти
Аватар
Vlado73

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 8:36 pm

haplio написа:Айде сега лични - нали затова е форум ;)

Създадох работа на Администрацията , за което се извинявам :bow: !
Чистете всичко ,което сметнете за необходимо и извън темата :yep: .
Аватар
lazar68

Мнениеот r.petkov » Сря Сеп 24, 2014 8:43 pm

Изображение Изображение Изображение Изображение

Здравейте , давам лично мнение по темата , понеже има интерес.Ръчна помпа не се лепи , цепи и вулканизира, тя трябва да бъде на зглобка , да се отваря лесно защото това понякога се налага . Трите елемента от ПВЦ съм ги виждал само в Практикер , има ги винаги и са под 10лв.Буталото от стомана ф6мм , завършва с две шайби с диаметър 3мм по малък от вътрешния диаметър на тръбата , първата шайба е заварена за буталото , втората е подвижна и само притиска уплътненията .Уплътнителите трябва да са от еластичен материал , аз за сега използвам от джапанки че нямам време да помисля за по добър , слагам по две за да е по дебело , като се поизноси натягаш гайката да раздуе и пак започва да работи , така докато може после слагаш нови.Ръчните помпи с клапи са безумие , не знам от къде е дошла тази мода , но който иска може да опита и с тях.
Аватар
r.petkov

Мнениеот indi68 » Сря Сеп 24, 2014 8:49 pm

lazar68 написа:
haplio написа:Айде сега лични - нали затова е форум ;)

Създадох работа на Администрацията , за което се извинявам :bow: !
Чистете всичко ,което сметнете за необходимо и извън темата :yep: .

Не мисля,темата е развита с доста подробности нужни на хората.Хапльо ще каже :yep:
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 9:49 pm

r.petkov написа:Изображение Изображение Изображение Изображение

Здравейте , давам лично мнение по темата , понеже има интерес.Ръчна помпа не се лепи , цепи и вулканизира, тя трябва да бъде на зглобка , да се отваря лесно защото това понякога се налага . Трите елемента от ПВЦ съм ги виждал само в Практикер , има ги винаги и са под 10лв.Буталото от стомана ф6мм , завършва с две шайби с диаметър 3мм по малък от вътрешния диаметър на тръбата , първата шайба е заварена за буталото , втората е подвижна и само притиска уплътненията .Уплътнителите трябва да са от еластичен материал , аз за сега използвам от джапанки че нямам време да помисля за по добър , слагам по две за да е по дебело , като се поизноси натягаш гайката да раздуе и пак започва да работи , така докато може после слагаш нови.Ръчните помпи с клапи са безумие , не знам от къде е дошла тази мода , но който иска може да опита и с тях.

Бачо , :hiii:
тази , която съм качил , също се разглобява цялата :yep: има залепване само на едно място и до ден днешен не е мръднало , нито се е налагал ремонт - лепи се рамото към мъжкия преходник ( и дръжката към коляното от 90 градуса ) всичко останало и най-вече самото бутало е разглобяемо и може да се заменя . Рамото от ПВЦ е много леко и помпа с дължина 90см. е по-лека от помпа с метално рамо на буталото :yep: .
Аватар
lazar68

Мнениеот ktamen » Сря Сеп 24, 2014 10:07 pm

Моята помпа е с бутало от гума, от вътрешна гума на трактор или нещо подобно. За да изрежа идеално кръгче си правих 50мм замба на струга. Гумата се притиска от две шайби правени на струг, едната е заварена. След няколко месеца нещо се прецака и буталото или изпускаше или много затягаше и не успях да го регулирам. Тогава пробвах с уплътнение от джапанки, помпата се оправи и заработи чудесно. Ама само за десетина засмуквания и взе да изпуска. В крайна сметка проблема се реши като смених тръбата, явно се беще износила и не съм успял да регулирам буталото заради различния диаметър на тръбата в горната и долната част.
Стъблото на буталото е от тръбичка ф10 с един милиметър дебела стена и много се съмнявам, че пластмасовото стъбло на Лазар е по-леко. Само, че моето стъбло е доста сложно за изработка, в двата края тръбичката е затапена с два 8мм болта без глави. Единия ми трябваше за самото бутало, а на другия съм навил пластмасово топче за дръжка.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 10:23 pm

Камене , :hiii:
не си падам по безмислени спорове ... за три години работа по дерета не съм имал проблем нито с буталото , нито с рамото . Изключително лесно се напасва и много лесно и бързо се изработва цялата помпа ( споделям винаги само това , което съм изпробвал лично ) , що се касае до тежеста на метално и пвц рамо много лесно се разрешава спора - при мен рамото е с дължина 900 мм , мериш метална тръба Ф10 с дебелина 1мм и същата дължина на везната и аз правя същото и резултата е готов ( не че няколко грама са от съществено значение , ама или пишем по същество или даваме нататък )
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Сря Сеп 24, 2014 10:56 pm

И понеже в спора се ражда истината ... в 23ч и 45 м на триста гроздова :lol: си направих експеримент .
Намерих ПВЦ ф25 с дължина 739мм ( имам го при резервите ) и го качих на електронна златарска везна - тежи точно 128,8 гр.
Взимаш едно ф10 ( тръба) стомана с дебелина на стената 1мм и същата дължина и го качваш на електронна везна , сверяваме резултата и на следващата сбирка по-тежкото черпи по една карнобатска гроздова hggggh .
Да не говорим , как се работи метал ( първа специалност шлосер - матричар , пеенето ми е втората ;) ) и пвц , ама това са подробности . :hiii:
Аватар
lazar68

Мнениеот ktamen » Сря Сеп 24, 2014 11:14 pm

Скоро няма да мога да я претегля, затова пък мога да я изчисля по всяко време и току що я сметнах - при дължина 739мм стоманена тръба с външен диаметър 10мм и вътрешен 8мм тежи 162,64г. Освен това в двата края има плътни болтове, които още увеличават тежестта. Значи губя спора. Имаш я гроздовата 111
И все пак като се надявам като се видим и помпата да е в мен и да я пробваш. И после да кажеш коя от двете е по-удобна и по-лесна за работа.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Следваща

Назад към Съоръжения и инструменти за начинаещи