Да запазим Природата чиста

Да запазим Природата чиста

Мнениеот indi68 » Пон Сеп 08, 2014 9:30 pm

Здравейте начинаещи,напреднали,професионалисти и всички които ходят по реките с цел златопромиване,риболов,разпускане,отдих и др.Писнало ми е като излизам да виждам всевъзможни боклуци разхвърляни навсякъде,пликчета,скъсани ръкавици,счупени легени хвъллени в храстите,парчета от маркучи,пликчета от захранка,чашки от кафе и безалкохолни и мн.други.Кажете ми,че не мога да разбера толкова ли е трудно,всеки който е донесъл нещо,използвал го е и то вече не МУ е нужно,да не ГО прибере и изхвърли на подходящото място?Нима и в къщи сте такива?Явно за повечето е трудна и непосилна задача.За това призовавам всички с повече усилия на волята/ако може/да се стремим да опазим Майката природа чиста.Благодаря.ЗАМИСЛЕТЕ СЕ :yep:
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Re: Да запазим Природата чиста

Мнениеот lazar68 » Пон Сеп 08, 2014 11:09 pm

Инди ,
подкрепям те с двете ръце , че съм се нагледал на отвратителни картинки gfddd , ама не мисля , че можем да променим нрава на по-голямата част от хората .
За да стигнеш до идеята да пазиш извън твоята къща , трябва доста книжки да си изчел , а за нашего брата това е невъзможна мисия ( четенето ) . Виж , от едене и пиене всеки разбира.
Хората по света не са по-съвестни от българите( с малки изключения ) , ама си има механизми , които бързо ги карат да се научат .
Ако в Германия се изплюеш на улицата и те забележат полицаите - отнасяш глоба , ако в Швейцария оставиш кучето си да се из.ка на улицата и не почистиш след него - майко мила c058 , ако в Брюксел си проснеш изпраните гащи на терасата ( твоята тераса ) ,комшиите звънят и ... в Япония да хвърлиш опаковка или дори фас на улицата - срам и позор , та ако държавата не си е на мястото , то не очаквай , че бай ти Ганя ще прояви съвест . И така , поколение след поколение , хората си изграждат навици и започват да ПАЗЯТ и да изискват и другите ганьовци да играят по правилата . Инди , ти говориш за реките , а те над главата ми от етажите над мен си хвърлят бутилките и си тупат боклуците , без да им пука , че и други хора съществуват освен техните пърдялници . Същото е и с паркирането и с буйните нощни разпивки ... абе не сме хора , ама ще се научим по трудния начин или ще си изчезнем , както се случва през последните двайсет и няколко години . Нашата преводачка в Япония ми каза така : " Ние първо работим за Императора , после за Държавата и накрая за себе си , а вие работите само за себе си и никога за Държавата , е вие никога няма да успеете ..." Млъкнах и се направих , че не съм я чул :oops: .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот vrabcho1974 » Съб Мар 14, 2015 6:15 pm

ходя на Резовска река за риба и въпреки че е със специален режим на движение и граничните правят изключение на познати всеки път се връщам освен със риба и със един или два чувала боклуци от рибарите по мръсни няма :yep:
Прикачени файлове
11290_852438154794855_8483117482954609556_n.jpg
11290_852438154794855_8483117482954609556_n.jpg (93.14 KiB) Прегледано 6888 пъти
vrabcho1974

Images: 1

Мнениеот ivo13 » Съб Мар 14, 2015 7:16 pm

абе свине сме си хората gfddd
Аватар
ivo13

Мнениеот pscorpions » Съб Мар 14, 2015 10:39 pm

При мен това не може да се случи. Преди години ходехме редовно по язовирите. От откриването на риболова - което беше цяла традиция, до края на октомври. В най-лошия случай най-малко от четвъртък вечер до неделя, а за откриването и не само тогава за 7-10 дена. След нас на язовира личи че е имало хора, по отъпканата трева, скоро ползваното огнище и изкопаната вадичка за изтичане на водата за миене на съдове. Фас не се вижда, да не говорим за друг боклук. Бивака ни е бил от една до 7-8 палатки, от три до тридесет човека. Всичко което гори се изгаря в огъня, отпадъци от приготвяне на храна се изхвърля в изкопана дупка, която накрая се затрупва, а негоримото - стъкло и метал - в колата у дома за сметището. С деца от две годинки нагоре, до възрастни на 50-60 години. Всичко се унищожава или прибира. Вярно е, че тогава нямаше толкова пластмаса, найлони, торбички, но пак имаше какво да се изхвърли. Сега ходим по рядко, но традицията продължава.Така че е до възпитание.
Аватар
pscorpions

Мнениеот indi68 » Съб Мар 14, 2015 11:25 pm

Браво Скорпионче tfdff tfdff tfdff
Дано твоя пост трогне повече хора и си вземат поука :yep:
Аватар
indi68

Мнениеот КАЯ » Нед Мар 15, 2015 9:11 am

Наистина до възпитание. Ни също като ходим за риба почиствам на около, като горим това което може останалото с нас до близкото село в кофата, но понеже там кофите са им собственост се носи до София.
Та веднъж на един риболов с запознахме с младо семейство българи с хлапе в пред училищна възраст. Живеещи в Германия и дошли хлапето да види България.прибра си то боклуците в торбичка и ги повлече към колата. Понеже бяха горими му предложих да ги изгоря с нашите като си тръгваме. Остана крайно възмутено понеже така се цапала природата. Много неудобно се почувствах.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот vrabcho1974 » Нед Мар 15, 2015 9:11 am

На Велека под моста хората направиха беседка със барбекю намазали пейките със грес а един " Рибар " запалил на 5 метра огън от барбекюто че му било по близо до въдиците а за тревичката нему пука . лодкарите полагат такива усилия там да им е хубаво та райграси и оградки въжета ама нали сме българи паркират колите по градинките .
vrabcho1974

Мнениеот daneto00 » Нед Мар 15, 2015 9:25 am

На Велека съм ходил много пъти но преди доста време,беше сравнително чисто.Вярно е ,че хората с лодките около моста полагат доста грижи.Както казах по този район не съм ходил скоро,природата е уникална.В близост беше и Силистар,когато ходих аз на плаж бяхме три черти коли,сега чувам за три четри хиляди,дори гората била отсечена за паркинг(платен разбирасе),на човек по природа му е заложено да се самоунищожи.
С някой грам да се подпрем килограмите да съберем
Аватар
daneto00

Мнениеот hunter » Нед Мар 15, 2015 1:39 pm

Здрасти, не е точно по природа. То е генетично завършващ цикъл. Хората със будно съзнание пазят - факт. Вари го печи го, осъзнати са 5 процента от човеците. Със полуосъзнатите стават 20% .
За останалите има един принцип.
Принципа е , че няма ли обособена цел, или отглеждайки потомство, човек става апатичен, мърляв и крайно безотговорен. При жените е относително по-слабо изразено.
А иситната е следната - ако ще всяка сутрин на глас да цитира, че трябва да спазва хармонията в природата и да поддържа чистотата ....... то на обяд вече, как да се изразя - просто си изтръсква отпадъците след себе си, както кокошката си изтръсква екскрементите.

Или казано малко по-така , без цензура , и разбираемо за абсолютно всички - Ако тези индивиди не ги стиснат за макарите, не им бръкнат в гъза с плажен чадър( респективно в джоба им) , или не им строшат зъбите, животинското се разхожда с тях и осъзнаване няма.
Малко грозно е, но това е истината.
Аватар
hunter

Images: 2

Мнениеот vrabcho1974 » Нед Мар 15, 2015 2:12 pm

daneto00 написа:На Велека съм ходил много пъти но преди доста време,беше сравнително чисто.Вярно е ,че хората с лодките около моста полагат доста грижи.Както казах по този район не съм ходил скоро,природата е уникална.В близост беше и Силистар,когато ходих аз на плаж бяхме три черти коли,сега чувам за три четри хиляди,дори гората била отсечена за паркинг(платен разбирасе),на човек по природа му е заложено да се самоунищожи.

На Велека лодкарите полагат огромни усилия да направят нещо и да привличат туристи но на Силистар - два къмпинга. голамата поляна е депутатска само се коси и за да паркираш на ден тарифата е 4 лв чиста печалба без никакви разходи а колите са стотина на ден заведенията са 3 от които единия ресторант е към 100квадрата и капанчета за палачинки и сувенири . Ако предпочиташ скромен и тих плаж ЗАБРАВИ . thrte
vrabcho1974

Мнениеот pscorpions » Пон Мар 16, 2015 11:36 am

indi68 написа:Браво Скорпионче tfdff tfdff tfdff
Дано твоя пост трогне повече хора и си вземат поука :yep:

Тази тема трябва да бъде на първа линия във всички форуми, защото е много лесно да бълваме змии и гущери, кой как замърсява - предприятията на първо място, но ние какво правим много малко хора се замислят. Нали отиваме да си починем, без значение с кое хоби, искаме да ни е приятно, значи трябва да си го направим да ни бъде приятно. Аз на язовира спя до огъня, в палатката ми да спи който иска. Предупреждавам ако има нови посетители при нас, тези с които сме от години знаят, че има ред и дисциплина. От мене се иска да бъда и домакиня. Ние не ядем суха храна, задължително се готви. Само запечено ядене няма, защото няма фурна, но пък има фантастична скара. Закуска с чай от прясно набрани билки, кафе и мляко, обяд супа и скара, вечеря повече скара и който иска супа. От всички искам чистота и да няма скандали. Сега е по лесно, има чували за смет, огъвам на обръч клон, закачвам чували на 2-3 места и всичко се изхвърля там. Не е толкова сложно. Пера, готвя, мия съдове, бера билки, гъби, коприва, ловя риба и задължително нощно време съм до въдиците. А като дойде време да си тръгвам плача - не, не ми се прибира .....!!!
Аватар
pscorpions

Мнениеот vrabcho1974 » Вто Мар 17, 2015 9:34 pm

pscorpions- като искаш фурна на огън вземи две дълбоки тави и слагаш по малката върху жарта а по голямата захлюпваш и посипваш въглени отгоре действа изпробвано една приятелка такава содена питка ни направи че си облизахме пръстите а майка ми прави разкошно агнешко със бяло вино . просто от време на време преместваш на нови въглени тавите :yep:
vrabcho1974

Мнениеот pscorpions » Сря Мар 18, 2015 10:55 am

vrabcho1974 написа:pscorpions- като искаш фурна на огън вземи две дълбоки тави и слагаш по малката върху жарта а по голямата захлюпваш и посипваш въглени отгоре действа изпробвано една приятелка такава содена питка ни направи че си облизахме пръстите а майка ми прави разкошно агнешко със бяло вино . просто от време на време преместваш на нови въглени тавите :yep:

Задължително ще опитам. Благодаря ти за съвета.
Аватар
pscorpions

Мнениеот gothic_fan » Съб Мар 21, 2015 9:12 am

Изображение
Аватар
gothic_fan

Мнениеот indi68 » Съб Мар 21, 2015 9:32 am

[quote="gothic_fan"][/quote]
tfdff tfdff tfdff
Аватар
indi68

Мнениеот pscorpions » Съб Мар 21, 2015 2:58 pm

Когато ни глобят за един изхвърлен фас,
за смененото масло на колата, което много хора изтакат в канала,
за изхвърлените в реката боклуци, които са за сметището,
за непочистените терени пред дома ни,
за оставения отворен контейнер да го ровят кучетата,
и за много други макар елементарни неща, тогава ще се научим на ред.
Разделното събиране на смет не може да се реализира във всяка община. Имаме кофи, но идва камиона и товари всичко заедно. Много пъти съм се замисляла, дали глоба или награда - поощрение, би ни научило да разделяме сметта. Но да се знае, че като се отделя пластмасата, тя ще се преработи и ще е в полза на обществото, даже на общината. Аз през зимата не изхвърлям нищо което гори - всичко в камината, така ми намалява обема на отпадъците. Имам торбичка за хартия, храната е за немската овчарка, даже по някога изгарям и пластмаса - което за съжаление пак е вид замърсяване. Ако има начин на сметището да се изгаря това което е горимо - но да е регламентиран процеса, много смет като обем ще отпадне. Метал не се задържа там, защото има кой да го прибере, храната е обрана още от контейнера, значи остават строителни материали.
Като погледна комина на едно предприятие какво бълва - особено през нощта,като видя при вятър какви найлонови и хартиени пеперуди летят, а за пепеляка по улиците, в който арсена е основна съставка и се питам как сме живи. От мига в който започнах за мисля за хобито, си задавам въпроса, след като толкова години дишаме прах от златоносен концентрат, дали дробовете ни няма да го пресортират като Тополница златото
Аватар
pscorpions

Мнениеот Ангелов » Пет Юли 03, 2015 8:27 pm

манталитет :yep:
След време ще го разделя на периоди в моят живот.
1997-1990г.
1990-1997г.
1997-2000г.
2000-2014г.
селското присъствие беше страшно;бай Страхил лекинко ми каза,че требвва сичко да оди у реката.Селяните са свикнали да изхвърлят в реката.
Партизаните преди 9.9.1944 аджеба кви са - терористи опитващи се да свалят законно избраното правителство или борци за свобода ?
Ангелов

Мнениеот pscorpions » Пет Юли 03, 2015 11:37 pm

Ангелов написа:манталитет :yep:
Селяните са свикнали да изхвърлят в реката.

Не съм съгласна с теб, нямам спомен през живота си аз или родителите ми да сме изхвърляли боклуци в реката. Въпрос на възпитание.
Аватар
pscorpions

Мнениеот jokko1 » Вто Авг 25, 2015 7:28 pm

До тук най ми допадна гледната точка на Хънтъра.
Дръво требе щото ние сме си народ от дървеняци преобладаващо.
Като казвам дърво имам в предвид ред.А ред имаше ама беше преди.И милиционери имаше ама и те бяха преди.
Ще споделя следната историйка.
Преди години ама доста града е Сандански град курортен от край време.
Та чичо ми на баща ми брат демек работи в Ге Пе Уто . Интересно звучи ама не е това което някой си мислят.Означава Градини Паркове и Украси.Място на действието съответно парка по конкретно градинка с цветенца.В градинката тичка детенце мила картинка ама детенцето тъпче цветенцата.Сответно чичо ми или някой друг като него намира майката, бабата или който там придружава детенцето и му спретва една глобичка ама се записват личните данни и адреса на които са отседнали безгрижните почиващи.За повечето хора историята приключва до тук.Взимат си бележка значи!!!
Ама има и дървеняци за тях стана дума по рано на тях не им пука и на другия ден случката се повтаря, повтаря се и глобичката но това не е края.Сега се появява и милиционера и за него стана дума по напред.Хваща дървеняка под ръчичка и с детенцето право в квартирата.Много бързо дървеняка си събира куфарчетата и ескортиран от любезният милиционер се оказва на гарата на път за родното място. И на никой не му пука че не му е свършила почивката.
Те на това му викам РЕД.
Към днешна дата никой не може а и не иска да наложи такъв РЕД и дървеняка си остава не наказан и си прави каквото си иска.
А ние просто си чешем езиците .Пардон пръстите.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот Ангелов » Сря Авг 26, 2015 10:02 pm

pscorpions написа:
Ангелов написа:манталитет :yep:
Селяните са свикнали да изхвърлят в реката.

Не съм съгласна с теб, нямам спомен през живота си аз или родителите ми да сме изхвърляли боклуци в реката. Въпрос на възпитание.

Извинявай, но през последните 30+ години съм обиколил голяма част от реките в БГ-навсякъде е едно и също,особено от като се появи найлона.Спомням си годините 84-86 от миналия век ходихме на палатки с родителите,след събирането на лагера някой баща или майка правеха проверка,какво оставаме след нас и т.н.
Във форума фишинг мания съм качил доста снимки,как заварвам реката И как я оставям.Стана ми гадно,като направих забележка на едно цигане за боклука, малко под Роман,но той ми каза -чичо те беха с две софийски коли.
Не сме народ и никога няма да бъдем!
Партизаните преди 9.9.1944 аджеба кви са - терористи опитващи се да свалят законно избраното правителство или борци за свобода ?
Ангелов

Мнениеот keymaker » Пет Авг 28, 2015 7:04 pm

Колега, Ангелов ще си позволя една забележка : човек е селянин по жителство, а селтак по манталитет. Надявам се имахте впредвид селтаци не селяни.
Професионално Озеленяване
Поливни системи Rain Bird
Ремонт на градинска техника (МГССТ)
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот haplio » Пет Авг 28, 2015 7:48 pm

Ангелов написа:Във форума фишинг мания съм качил доста снимки,как заварвам реката И как я оставям.Стана ми гадно,като направих забележка на едно цигане за боклука, малко под Роман,но той ми каза -чичо те беха с две софийски коли.

keymaker написа:Колега, Ангелов ще си позволя една забележка : човек е селянин по жителство, а селтак по манталитет. Надявам се имахте впредвид селтаци не селяни.

Баш гражданите е имал предвид...
Аватар
haplio

Images: 2

Мнениеот ceco73 » Нед Фев 19, 2017 6:35 pm

Неприятно е да отиде човек на реката и да се сблъска с боклуци изхвърлени от някой.
ceco73

Назад към Общи сведения за златото