Геология за лаици :)

Re: Геология за лаици :)

Мнениеот lazar68 » Вто Юли 22, 2014 5:17 pm

Преди време ми разказаха за един облог .
Двама инженери срещу един любител ( като мен :lol: )
Спорели кое е по-тежко , живакът или златото .
Залогът- бутилка един литър 20 годишно уиски lllaq
Според инженерите ,това бил живакът ( да си скъсат дипломите gfddd ) . Замаяли човека и му изпили бутилката :o ( ех, защо не бях там 999721 )
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот lybo » Вто Юли 22, 2014 5:48 pm

Елементите в Менделеевата таблица са подредени по атомно тегло.
79
Au
196,9665
золото
80
Hg
200,59
ртуть
lybo

Мнениеот lazar68 » Вто Юли 22, 2014 5:55 pm

Любо , :hiii:
един кубичен метър живак , тежи - 13 580 кг
един кубичен метър злато - 19 300 кг .
Ти ми кажи ,кое е по-тежко ?
Малко пояснение - относителна плътност - стойността на масата в единичен обем, измерва се при температура 20*C.
Аватар
lazar68

Мнениеот keymaker » Вто Юли 22, 2014 8:34 pm

Лазе, щях да се изпърдя в затихналата зала ама реших да питам чичо Гошо(google) и той ми каза :
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0_%D0%BF%D0%BE_%D0%BF%D0%BB%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82
Мисля че ще е полезно за колегите ,че да не се подлъжат като мен от атомната маса на елементите.
Професионално Озеленяване
Поливни системи Rain Bird
Ремонт на градинска техника (МГССТ)
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот joto11 » Съб Ное 29, 2014 1:26 am

Привет. Не съм специалист по геология, но и на мен ми се струва интересно наличието на златосъдържащи баластри над варовици и пясъчници. Цялата Мизийска плоча е варовикова. Мизийската плоча това е северна България или Дунавската равнина. Образно казано тази плоча от варовик прилича на една голяма вафла, която е понапукана или огъната на местата където има сблъсък с други плочи. Цялата Стара планина се е получила геологически от сблъсък на Мизийската и Тракийската плочи. Това е резултат от сблъсък на континенталните плочи на Африка и Европа. Стара планина, която и в момента би трябвало да се издига, е по млада от съществувалата преди нея планинска верига, останки от която сега е Средна гора. Варовика и пясъчника са млади скали, но огъванията на земната кора издигат на повърхността стари или други магмени скали, които обясняват наличието на различни полезни изкопаеми. Отделно някъде бях чел, че от този сблъсък преди над 72 милиона години Средна гора е била част от вулканични изригвания. Тези изригвания са причината за наличието сега на рудниците Елаците Етрополе, Асарел Медет Панагюрище, прословутият рудник Челопеч и др. Вулкан е и Витоша, затова почти всички реки от нея са златоносни. Възможно е някои от магмените потоци да не са излизали на повърхноста, а да са избутани нагоре в последствие. В Предбалкана в северна България съм наблюдавал хълмове от варовик много богат на черупчести и разни други фосилни форми, а в подножието им реките текът върху пясъчници с различни наклони на пластовете си, а има и златини. Просто земната кора се движи. Геологически скалите на Родопите са най стари и са били подлагани на многократни издигания и потъвания. Възрастта на Земята е над 1 милярд години, като с риск да греша се говореше за 4,5 милярда, но това май се отнасяше за слънчевата система. Някой може и да ме поправи, нямам претенций. За такъв период от време има възможности за доста промени, а ние ги регистрираме с нашата милисекундна част живеене като неподвижни. Бях гледал някакъв филм по Дискавъри или Географик, че Земята е имала един сблъсък със Луната. Това се потвърждава от Елена Блаватска в трудовете и носещи името Тайната Доктрина. :hiii:
joto11

Мнениеот mitashki1975 » Нед Ное 30, 2014 5:43 pm

едно интересно клипче по темата
mitashki1975

Мнениеот lazar68 » Съб Юли 04, 2015 7:38 pm

За колегите , които ползват руски език - един интересен портал свързан с геологията : http://geo.web.ru/
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Съб Юли 04, 2015 8:03 pm

Ето например статия за гранатите от същия портал : http://mindraw.web.ru/mineral2.htm
Източник : http://mindraw.web.ru
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Съб Юли 04, 2015 8:22 pm

Всъщност търсех информация в мрежата за " трахириолит '' и успях да стигна до " вулканска кисела порода " и до там a1a1a a1a1a a1a1a .
Имам молба към Знаещите да ми помогнат с инфо - що е то трахириолит като образувание и как изглежда ? :bow: :bow: :bow:
Аватар
lazar68

Мнениеот jordanovj » Нед Юли 05, 2015 6:52 am

Трахириолитите са кисели вулкански скали /със съдържание на SiO2 над 63 %/, образувани при бързо застиване на лава при повърхностни или подводни условия и характеризиращи се с трахитова структура - основна маса от вулканско стъкло и микрокристали от скалообразуващи минерали /следствие на бързото застиване/ и едри до няколко мм, обикновено удължени, прътести кристали от калиеви и по-рядко натриеви фелдшпати, пироксени и кварц /те са изкристализирали преди окончателното застиване на лавата/. Наблюдават се т.н.структури на течение-ориентировка на удължените кристали в една посока / следствие от движението на течната лава/. Трахириолитите са с леко повишено алкално съдържание /К2О и Na2O/. Интрузивният им аналог /скали от застинала в дълбочина магма/са левкогранити /светлооцветени/. Риолитите и трахириолитите са светли, розови, червеникави, бежови, по-рядко в по-тъмни тонове, често с шуплест изглед, с кухини от газови мехури/в тях се отлагат ахатите/. Често срещани, а на места са преобладаващи в Източните Родопи.
jordanovj

Мнениеот lazar68 » Нед Юли 05, 2015 11:58 am

jordanovj написа: ... с кухини от газови мехури/в тях се отлагат ахатите/. Често срещани, а на места са преобладаващи в Източните Родопи.

;) :bow: :bow: :bow:
Инженер Йорданов ,
Голямо благодаря за изчерпателната информация :bow: :bow: !
Ще се търсят " газовите мехури " на едно местенце ;) . jhjhj
Аватар
lazar68

Предишна

Назад към Общи сведения за златото