Палеонтологията като хоби

Палеонтологията като хоби

Мнениеот fossiloman » Пет Фев 14, 2014 7:24 pm

Палеонтологията като хоби в България е темата, която ми се ще да прокоментираме тук. Извън нашата страна, в т.нар. развити страни, това е едно популярно "извънкласно" занимание. Кореспондирам с десетина човека от цял свят и пиша в два-три форума. Впечатленията ми са за едно добре организирано, проспериращо хоби, дори за мини общества от съмишленици. Много ценни находки са направени именно от непрофесионалисти!!!
Много щеше да е приятно и у нас да е такава картината. В България, фосилолюбителите, на пръв поглед сякаш липсват (изключвам професионалните палеонтолози, които също не са много). След по-внимателна, почти детективска работа, намираш все пак някой и друг. Често става дума за случайни находки, неправилно съхранени и почистени, с неизвестни находища (най-често забравени!) или закупени от магазин без етикет (самите продавачи нищо не разбират и не могат да обяснят, дори и да се интересуваш). Ако късметът ти проработи (моят определено проработи!), срещаш приятни и интелигентни хора, станали почти професионалисти покрай хобито си. Споделянето на информация за находки, съвместни "експедиции", размените - това са начините за поддържането на "фосилохобито"! Накрая установяваш, че си се сдобил с приятели, независимо от различията помежду ви!
Не на последно място е развитието на науката Палеонтология. Държавните научни институции нямат достатъчно средства за теренни проучвания, а както знаем, най-важното е да намериш...Един любител с достатъчно опит, може не по-зле от учения да прецени "важноста" на откритието си!
Пишете за своите находки, снимайте ги и пуснете снимки тук. Винаги е интересно да се види на какво попадат останалите!
А току виж сме попаднали и на нещо неочаквано...
"Езикът може да скрие истината, но очите - никога!" - Михаил Булгаков, "Майсторът и Маргарита"
fossiloman

Images: 6

Re: Палеонтологията като хоби

Мнениеот eli » Пет Фев 14, 2014 8:12 pm

След няколко часа днес,на страхотно място и разбира се с приятна компания-ето резултата :hiii:
Прикачени файлове
DSC07467.JPG
DSC07467.JPG (186.45 KiB) Прегледано 1962 пъти
DSC07468.JPG
DSC07468.JPG (299.07 KiB) Прегледано 1962 пъти
DSC07469.JPG
DSC07469.JPG (417.68 KiB) Прегледано 1962 пъти
DSC07470.JPG
DSC07470.JPG (296.99 KiB) Прегледано 1962 пъти
DSC07481.JPG
DSC07481.JPG (210.65 KiB) Прегледано 1962 пъти
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
https://www.facebook.com/bgprospector
Аватар
eli

Images: 2

Мнениеот fossiloman » Вто Мар 04, 2014 1:16 pm

...инетереса към фосилте тук е по-зле и от форума в драгата.... gfddd
"Езикът може да скрие истината, но очите - никога!" - Михаил Булгаков, "Майсторът и Маргарита"
fossiloman

Мнениеот haplio » Сря Мар 05, 2014 9:55 am

Не смятам, че интересът е нисък. По-скоро хората не знаят кое как се прави и съответно като не знаеш не знаеш и какво да питаш
Аватар
haplio

Мнениеот stefanstone » Сря Мар 05, 2014 10:05 am

haplio написа:Не смятам, че интересът е нисък. По-скоро хората не знаят кое как се прави и съответно като не знаеш не знаеш и какво да питаш

И аз така смятам.Лично на мен фосилите са ми интересни не по-малко от камъните,но и като не зная около Хасково примерно откъде да започна търсенето,че после да стигна до почистването и систематизирането...
Аватар
stefanstone

Мнениеот fossiloman » Сря Мар 05, 2014 10:42 am

Вижте сега, този форум има главна цел и тя е доста по-ясно заявена отколкото в драгата....фосилите са за "цвят" и са в десета глуха :) Скоро ще има специализиран сайт и форум за БГ любителска палеонтология и ще схванете разликата :fssl:
Никой не се родил научен! За златото как се научавате къде да го търсите, а? ;) С фосилите даже е по-лесно :gbka:
fossiloman

Мнениеот islandia » Нед Ное 15, 2015 3:06 pm

Здравейте приятели.много ще се радвам ако с някой от Варна знаещ находки на фосили заедно отидем някъде на "лов".Когато съм в БГ ще предупредя във форума.поздрави на всички.
islandia

Мнениеот Гохо » Пон Ное 16, 2015 2:53 pm

Ели,
това платото над Провадия ли е?
...
да прав си ФосилМ!
Аватар
Гохо

Мнениеот fossiloman » Сря Яну 06, 2016 5:08 pm

...гледам последните поне пет теми - ами май си пиша сам...отново ;)
Размърдайте се малко деее...лятото оправданието беше "на терен сме"..., а сега какво е ? 362776
В неделя започва едномесечна изложба в Пловдив. Ще обявим и ден за обмен на образци между любители...не само фосили, а и минерали!
Следете темата за изложбата... 999721
fossiloman

Мнениеот haplio » Сря Яну 06, 2016 10:57 pm

Сега ще да е - преяли сме :D

Имах най-доброто желание по коледа да отида до Стамболийски и да направя търся както ми обясни, ама не ми стигна време за жалост :(
Аватар
haplio

Мнениеот lazar68 » Сря Яну 06, 2016 11:24 pm

Рости, сори брат :bow: ! Мини на минерали и ще съм на първа линия във всички теми и мнения, които пускаш, щото знам, че знаеш и можеш,ама за фосилите не мога да ти помогна с нищо gfddd, освен с двата корала и едната мида от това лято :D .
Виж, за опализирани дървета си ме спечелил отвсякъде :yep: .
Абе да си призная без бой, като обикалям по деретата, вече се заглеждам и за фосилчета jhjhj .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот Слави » Чет Яну 07, 2016 5:24 pm

То принципно там където има минерали фосилите липсват... 999721 999721
Аватар
Слави

Мнениеот lazar68 » Чет Яну 07, 2016 10:47 pm

Слави написа:То принципно там където има минерали фосилите липсват... 999721 999721

Слави, разбрах какво имаш предвид, но си има изключения, и по деретата, които обикалям, намирам понякога и някой фосилен образец, но поради факта, че са влачени от водите и са се блъскали в камъни и пясъци, не са в добро състояние. По-скоро са ми интересни тези фосили, при които има замяна с халцедоно производни, като коралите( коралит) и опализираното дърво.
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот ktamen » Чет Яну 07, 2016 10:57 pm

lazar68 написа: като обикалям по деретата, вече се заглеждам и за фосилчета jhjhj .

Пак си добре, че се заглеждаш само по деретата. Днес на работа /къща в стоеж/ се загледах в облицовката на една колона - някакъв варовик. Бях 99%, че на повърхността на един от камъните има белемнит / не съм сигурен, че точно така се пишеше - онези куршумчета, дето приличат на зъби от тиранозавърче/, ама майстора, дето ги лепи тези камъни ми попари ентусиазма, като каза че камъните били изкуствени, а "белемнита" бил просто някакъв дефект gfddd
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Назад към Всичко за фосилите