Весели случки от живота на златарите

Какви легени има и как да боравим с тях

Весели случки от живота на златарите

Мнениеот znahara » Вто Фев 23, 2016 4:55 pm

От Znahara
Колеги ще ви разкажа една интересна случка с мен на язовир Огняново в навечерието на Демокрацията.
Работя си на рампа и един ден пристигат журналисти от вестник Отерествен фронт. Искали да погледат как се работи. Гледаха, гледаха и си тръгнаха. След време във вестника се появи статия "Клондайк на язовир Огняново" . Бях си го купил, че ме бяха снимали как промивам в копанката материала от рампата. И след не много време пристига една черна Волга - полковник от милицията я кара и вози цивилен полковник. Викат ми ти ли си Иван Христов ,а за им отговарям -да, ама от вътре ми е едно притеснено. Цивилният се представи ,че отговаря за златните запаси и идва по сигнал на вестника. Излезе интелигентен човек, като разбра "Клондайкската концентрация" от 0,1 г до 0,5 г на кубик баластра. Каза ми ,че трябва да направи рапорт,а за го помолих да не ни закачат, да си изкарваме хляба. След време пристига една раздрънкана кола Жигули с четирима милиционери от Елин Пелин и ми връчват по нареждане от "горе" -ДОМОВА КНИГА да записвам златарите по реката. Тогава бяхме към 70 -80 човека преди да завирят язовира. Накараха ме да си сменя софийската регистрация и да стана жител на село Голяма Раковица. Пълен майтап бе Уили. Хубаво , че след няколко седмици дойде Демокрацията и всичко се забрави.Остана ми веселата случка и една самородка от 4,2г за спомен, а случката често я разправям на младите колеги.
Аватар
znahara

Images: 0

Re: Весели случки от живота на златарите

Мнениеот znahara » Вто Фев 23, 2016 5:04 pm

Работиме със старият златопромивач бай Васил над село Каменник - Дупнишко. Вода слаба, златото в горният пласт на наноса и решаваме да направиме четири бента с фадрома, в удобен момент да изпуснеме най голямият първи бент и да концентрираме златото. Уговарям бай Васил да предупреди кметовете на двете села под бентовете и да изпусне водата през нощта. Нашият решил тази работа да я свърши на 1 - ви май по празник. Хората имат градини покрай реката и си оставят колите в коритото на рекичката. Че като тръгне оная вода, жените се молят и се кръстят къде при ясно небе толкова много вода, а колите им пълни с кал и пясък. Такъв резил, че дълго време не работехме за да не си го изкарат на нас .
Аватар
znahara

Мнениеот jokko1 » Чет Мар 03, 2016 9:21 pm

Добре че сте се отървали.Иначе още да ви личи.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот daneto00 » Съб Мар 05, 2016 11:47 am

Работи ме с Румбата едно лята на Раковица с две 3 цолови драги,знаете какво става след тях.Идва един овчар видимо на гюронтия настроен,вие(матите ) водата чешмитени текът кафяви и прочие.Обаче Румбата печен,вади едно стекче бира и оня забрави за реката,чешмите дори и за козите,така му светнаха очите.
С някой грам да се подпрем килограмите да съберем
Аватар
daneto00

Мнениеот lpafdm » Съб Мар 05, 2016 12:53 pm

tfdff
daneto00 написа:Работи ме с Румбата едно лята на Раковица с две 3 цолови драги,знаете какво става след тях.Идва един овчар видимо на гюронтия настроен,вие(матите ) водата чешмитени текът кафяви и прочие.Обаче Румбата печен,вади едно стекче бира и оня забрави за реката,чешмите дори и за козите,така му светнаха очите.

a1a1a a1a1a a1a1a 999721 a1a1a
Людмил
Аватар
lpafdm

Мнениеот КАЯ » Чет Мар 10, 2016 11:37 pm

Някъде бях писал как се запалих по този занаят. Май бях седми клас и от четена Джек Лондон с един приятел замъкнахме кирка и лопата на една рекичка в близкият парк. Копаем и гледаме в копаното да видим буци злато. А то една лепкава глина едвам се копае. Ядец. Няма.
По-големият брат на един от приятелите чул, че все говорим за злато каза, че някакъв негов колега споменал нещо за Витоша и за някакви прибори за добиването му. Близо година го изтормозихме докато ни набави по-точни сведения. Описа ни улей. !.8 дълъг около 0.3 широк със наковани летвички 2х2 см. /унгарски трафарет/. Замъкнахме го на Бистрица. Там колегата имаха вила. Заложихме го в реката. Сега не си спомням колко материал прехвърлихме през него, но между преградите нямаше видими буци злато. То май там си нямаше злато въобще. Захвърлихме го в храстите да не го мъкнем на обратно и за следващи проби. Следващият път не го намерихме. Ма за сметка на това се опитахме да постреляме със един стар барабанилия на баща му. Той разбра и се наложи да изпишем с красив почерк една тетрадка с "повече няма да правим така"
Така завърши първият ми етап в това поприще. В техникума имах други по-приятни интереси, но все пак отделях време да търся данни във всички библиотеки в които бях записан, включая Кирил и Методий. Там в една стара книга от преди 9-ти намерих списък на златоносните места който тук го има по всички форуми. Давал съм го на някои колеги отначало ме гледат с подозрение, че ги пращам за зелен хайвер, после като срещнат познато място ме гледат все едно съм си загубил акъла. Все пак до казармата прескочихме няколко пъти до Златните мостове. Щом са "златни" значи има злато. Ма там от един леген материал излиза два легена магнетит. Доста време си пазех една кофа магнетит докато не почна да ръждясва и баща ми го изхвърли. Казарма. Опитах се с войнишкото канче да промивам в родопските реки по летният и зимен лагер, но ме видя майора и каза ако продължавам ще опозная ареста от вътре.
След казармата си направих първата копанка от епоксидна смола и плат. Ходих предимно на близо до София, макар че с влака съм обикалял и по далечни дестинации. Първата кола и възможности за повече обикаляне. При едно такова се запознах с Иван на Разметаница и човека предложи безкористно да ни заведе на неговото място. По късно го срещнах на Огняново и работихме известно време. Чудесен колега.
Така почна следващият етап. Напуснах директорско място и започнах да издържам семейство със добив на злато.
Но най приятните спомени са ми от предишните етапи.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот znahara » Съб Мар 12, 2016 6:37 pm

Марко - Тотевски истории
Из законите на Мърфи "Ако трябва да ти се случи някаква гадост, то тя непременно ще стане"
Решавме да работиме с колега на река Баба, под Пауново. Дере стръмно само за джип, ама стигаме с колата , влачиме, разтоварваме техниката, палатка, масичка , столчета, абе правиме бивак ***. Вода малко, ама засичаме с багетите един разсип, изпомпваме един вир с драгата. Че като лъснаха едни едри хубави златинки, очите ни останаха в тях. От вира извадихме и рибка. Зацвърча скаричката, кой ракийка, кой биричка, сладки приказки и планове, не можеме да заспиме. Да ама не. На другият ден, като почнаха едни валежи, та цяла седмица. Изгнихме от влага в палатката. Време само за гъбари. На всичко отгоре и помпата излезе от строя. Намерихме пролука във времето и я оправихме при майстор чак във Вакарел. Ха да работиме и пак дъжд. Решаваме щом малко се оправи времето да се прибираме. Пак хамалогия из баирите, да ама колата не ще да запали. Хайде пак до селото ,майстор я оправи. Да тръгваме, ама стръмно и отново проблеми, трактор да ни изтегли от проблемната зона. Прибираме се ама крастата е голяма работа. На есен решаваме да вземеме фадрома и да направиме три бента на тази малка рекичка. Правиме бентовете и се прибираме, та напролет да прибираме урожая. Ама напролет едно наводнение ни отнесло бентовете. Лунен пейзаж. Помните голямото наводнение на Ихтиман на река Мъти вир, а река Баба се влива в нея. Та всичките ми търсения на златото излязоха ялови. Нито една златинка. След известно време се запознавам с колега на друга река и си разправяме разни случки, аз му казвам а той се смее. Оказа се, че след наводнението ни е изпреварил и е отработил концентрацията след бентовете, може би над хиляда кобика бяха на бентовете, събрани от златоносните тераси. Стиснах му ръката за успеха, златото се оказало в добро количество.Такъв ми беше късмета тогава.
Аватар
znahara

Мнениеот znahara » Съб Мар 12, 2016 6:41 pm

jokko1 написа:Добре че сте се отървали.Иначе още да ви личи.

Колега, тогава все пак имахме гръб Рударския съюз. На организациите се гледаше с добро око от власт имащите, пък и златото го продавахме "доброволно и задължително " на държавата, а тя ни плащаше символично, но поне го зачитаха за трудов стаж за пенсия.
Аватар
znahara

Мнениеот znahara » Съб Мар 12, 2016 6:44 pm

lpafdm написа:tfdff
daneto00 написа:Работи ме с Румбата едно лята на Раковица с две 3 цолови драги,знаете какво става след тях.Идва един овчар видимо на гюронтия настроен,вие(матите ) водата чешмитени текът кафяви и прочие.Обаче Румбата печен,вади едно стекче бира и оня забрави за реката,чешмите дори и за козите,така му светнаха очите.

a1a1a a1a1a a1a1a 999721 a1a1a

Това е вярно за мътната вода. Този козар и ние с колегата Траян сме го черпили. Абе проста и заядлива работа! lllaq
Аватар
znahara

Назад към Първи стъпки в промиването на самородно злато - работа с лeген