Копанка / питница

Какви легени има и как да боравим с тях

Копанка / питница

Мнениеот haplio » Съб Юли 12, 2014 2:46 pm

Копанката или питница е български инструмент за промиване на речно самородно злато.
Прави се обикновено от орехова дъска, която се издълбава отпред, а отзад остава идигнат борд. Дължината й е около 60 см, широчинатае между 35 и 40 см. Дълбочината откъм заострения ръб е около 10 см.

копанка.jpg
копанка.jpg (110.91 KiB) Прегледано 6266 пъти

Начин на работа: копанката се пълни с материал и се хваща с двете ръце за заострения край към вас. Потапя се във водата и се започват движения наподобяващи сеенето на брашно.
След това се накланят ту предния, ту задния край като по този начин се отмиват леките фракции. Тези движения продължават докато не остане съвсем малко черен пясък в най-дълбоката част на копанката. Финалното промиване се прави изключително внимателно.

Малко снимки:

20140724_103308.jpg
20140724_103308.jpg (2.67 MiB) Прегледано 6230 пъти

20140724_103402.jpg
20140724_103402.jpg (2.82 MiB) Прегледано 6230 пъти

20140724_103338.jpg
20140724_103338.jpg (3.22 MiB) Прегледано 6230 пъти

20140724_103345.jpg
20140724_103345.jpg (2.84 MiB) Прегледано 6230 пъти
Аватар
haplio

Images: 2
{ TAGS }леген самородно злато

Re: Копанка / питница

Мнениеот jokko1 » Съб Фев 13, 2016 8:40 pm

Тая копанка като я гледам бас хващам че е от орех.По тежичка е от върбата но пак си става.Сега да ви кажа пред нас има една паднала голяма върба но не мога да намеря къде да ми я разбичат на подходящи парчета.Някой ако знае да помага?
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот ktamen » Съб Фев 13, 2016 9:45 pm

На Околовръстното между Овча Купел и Суходол, като идваш от Овча Купел се пада отдясно, съм виждал един склад за дървен материал. Там има и големи трупи и май ги бичат на място.
Не знам дали ще ти свършат работа, но поне са ти близо и може да идеш и да питаш.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот КАЯ » Нед Фев 14, 2016 9:00 am

Ако е за материал за копанска всеки с резачка може да го направи. Ако му се занимава може и на дъски да ти я разкрои.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот nikmagi » Нед Фев 14, 2016 7:57 pm

jokko1 написа:Тая копанка като я гледам бас хващам че е от орех.По тежичка е от върбата но пак си става.Сега да ви кажа пред нас има една паднала голяма върба но не мога да намеря къде да ми я разбичат на подходящи парчета.Някой ако знае да помага?

Това върши ли ти работа? Двете ми педи правят 50 см. Ако ти хареса - трупчето е твое.
http://prikachi.com/images.php?images/788/8635788r.jpg
nikmagi

Мнениеот jokko1 » Вто Фев 16, 2016 6:55 pm

Тия на Суходол не се навиват не знам защо.Явно резачката ще играе.
Ники пази го за някой друг.Все пак благодаря.
Аватар
jokko1

Мнениеот КАЯ » Вто Фев 16, 2016 8:49 pm

Ако ще го разкрояваш с резачката прецени добре къде да ти са срязовете. Добре е тази част от която ще дълбаеш да е към центъра /средата / на трупа.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот ktamen » Вто Фев 16, 2016 10:22 pm

Колкото дървесината е по-близо до кората, толкова е по-качествена.
Сърцевината задължително трябва да отпадне.
Риска от напукване ще е по-малък, ако копаеш още докато е сурово, не до окончателен размер, а с няколко сантиметра добавка. Като поизсъхне ще я финишираш.
И първо се копае вътре и после се оформя отвън, копането е доста по-трудно и е добре стените да са дебели и здрави, като я изкопаеш тогава я оформяй отвън.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lazar68 » Вто Фев 16, 2016 10:35 pm

Сега ако някой сподели и с какво се копа вътрешната част, та да се образоваме и ние с гайдите ... :bow:
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот ktamen » Вто Фев 16, 2016 11:23 pm

Има много начини, но всички са трудни. Едно време са се копали със специален инструмент подобен на тесла.
Най-достъпния начин в днешно време е с обикновена дрелка и подходяща бургия. Трупчето се разчертава старателно. На бургията се нанизва малко дървено трупче, което да ограничава дълбочината. После се дупчат много дупки в очертаната част, заради трупчето всички стават с еднаква дълбочина. После с дърводелско длето и чук се свърват отделните дупки. Завършването може да стане с шкурка закрепена на приставка на дрелката или флекса.
Разбира се нужен е и опит, затова се започва от най-скапаното трупче, като прецакаме 5 - 6 бройки следващото може и да се получи.
Имаше един много хубав дърводелски лаф - Два бука за наука и един за вретено.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот nikmagi » Сря Фев 17, 2016 9:41 pm

lazar68 написа:Сега ако някой сподели и с какво се копа вътрешната част, та да се образоваме и ние с гайдите ... :bow:

http://prikachi.com/images.php?images/140/8641140s.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/141/8641141x.jpg
Това е за грубо дялане и за по-големи дървени съдове. Има и по малки.
nikmagi

Мнениеот Blacks » Чет Фев 18, 2016 8:07 pm

За грубо дълбане на вътрешната част по бързо ще стане с колонна бормашина и някоя фрезичка ако имаш подходяща .Консервиране - на кухненско ренде се рендосва восък във съд с похлупак след 1 см.се залива с терпентин пак рендосваш 1 см. пак заливаш и така докато не прецениш че ти стига количеството , разбъркваш докато не се разтвори восъкът напълно , трябва да се получи каша с гъстота на майонезата ако трябва разреждаш или сгъстяваш , втрива се с парче плат само в сухо дърво като минаваш няколко пъти .Терпентинът се изпарява много бавно затова чак след 3 месеца процедурата се повтаря ако дървото е с голяма плътност се нанася и трети път , не е нужно да казвам че восъкът влиза в дълбочина и запечатва дървото , восъкът които се продава във вид на свещи е менте разреден с парафин особено по църквите истински може да намериш от пчелар или пчеларски магазин пчелната основа за пита няма как да я разредат - примерно .Така това е много много стар метод за консервиране на икони и дърворезби имай на предвид че дървото леко ще омекне и на пипане ще е лепкаво .
Аватар
Blacks

Мнениеот jokko1 » Чет Фев 18, 2016 9:28 pm

Благодаря на всички за съветите.Явно е че борбата ще бъде дълга но за сметка на това трудна.
Аватар
jokko1

Мнениеот ktamen » Чет Фев 18, 2016 9:52 pm

Blacks написа:За грубо дълбане на вътрешната част по бързо ще стане с колонна бормашина и някоя фрезичка ако имаш подходяща .Консервиране - на кухненско ренде се рендосва восък във съд с похлупак след 1 см.се залива с терпентин пак рендосваш 1 см. пак заливаш и така докато не прецениш че ти стига количеството , разбъркваш докато не се разтвори восъкът напълно , трябва да се получи каша с гъстота на майонезата ако трябва разреждаш или сгъстяваш , втрива се с парче плат само в сухо дърво като минаваш няколко пъти .Терпентинът се изпарява много бавно затова чак след 3 месеца процедурата се повтаря ако дървото е с голяма плътност се нанася и трети път , не е нужно да казвам че восъкът влиза в дълбочина и запечатва дървото , восъкът които се продава във вид на свещи е менте разреден с парафин особено по църквите истински може да намериш от пчелар или пчеларски магазин пчелната основа за пита няма как да я разредат - примерно .Така това е много много стар метод за консервиране на икони и дърворезби имай на предвид че дървото леко ще омекне и на пипане ще е лепкаво .

Това наистина е много добър метод за защита на дървени изделия, ама в никакъв случай не трябва да се използва за копанка. Подобна обработка ще я направи неизползваема.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот lazar68 » Пет Фев 19, 2016 12:02 am

И аз благодаря за наученото с ваша помощ :bow: ! Едва ли ще се захвана да правя копанка ( че ми е малко късно :lol: ), обаче някой все ще се пробва и вашите съвети ще му помогнат :yep: . Казвам, че ще ми е късно, щото с каквото започнеш да миеш първите месеци и си свикваш с него. Така вече пет години си пЕра с легена от два лева и сега и гарет да ми подарят не ми идва отвътре , камо ли да започна с копанката. Пробвах се с копанката на ЖорЕ, ами не ми е кеф gfddd .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот znahara » Вто Фев 23, 2016 4:36 pm

От Znahara
Моята копанка ми я прави един стар златар от Блажиево/Каменник Дупнишко - бай Васил лека му пръст. Доста стари колеги имат копанки от него. Направена е от червена върба и вече ми служи от 1989 година безотказно. Направата не е много проста работа. Трябва дървото известно време да "узрее" да се изсуши, за да не се напука. Не я давам и за най модерния американски леген.С нея се работи много по бързо, защото изхвърля отпадъците през по голяма площ.Лека и удобна.
Аватар
znahara

Images: 0

Мнениеот Иво_BG » Вто Фев 23, 2016 10:41 pm

znahara написа:От Znahara
Моята копанка ми я прави един стар златар от Блажиево/Каменник Дупнишко - бай Васил лека му пръст. Доста стари колеги имат копанки от него. Направена е от червена върба и вече ми служи от 1989 година безотказно. Направата не е много проста работа. Трябва дървото известно време да "узрее" да се изсуши, за да не се напука. Не я давам и за най модерния американски леген.С нея се работи много по бързо, защото изхвърля отпадъците през по голяма площ.Лека и удобна.

:bow: Респект пред стажа и опита ! Имам само една молба- ако може една, две снимчици на копанката с някоя линийка или рулетка вътре . Ще е полезно за нас да разгледаме работещо съоръжение от старите майстори. :bow: Благодаря предварително!
Аватар
Иво_BG

Мнениеот Repata » Сря Фев 24, 2016 1:06 am

Първо да кажа че гавана не съм правил.Запознат съм с метода,но си имам гавана,и не ми се е налагало да си правя.Ако ми се наложи,определено няма да я правя Аз ,а ще дам да ми я направят по мои изисквания! Първо се реже кръга.Оставя се на сянка да изсъхне до определена степен,после се вади на слънце,както каза знахаря,да не се напука в последствие,"да узрее" Кръга се разпределя и се режат няколко парчета по начертаната долу скица. Гаванката е предназначена предимно за ситно злато.Там и е силата,но става и за едро и въобще за всякакво.Власинките на годишните кръгове трябва да са срещу посоката на водата.Вътрешната промивна част не трябва да е под 50 см,а ширината под 25.По голяма площ позволява повече материал да поеме,но пък става тежка! Работил съм с няколко гавани с различни размери,и лично за мене най добрия размер е 50х25.Не е тежко,и не е голяма.Събира близо 4 литра материал. Предимството и пред легена е че има по високо извлечение.По лесно се работи с нея във вода,тъй като дървото поема голяма част от тежестта на шлиха и трудно потъва. Може да бачка на много плитки места,говорим няколко см вода.Концентрира и преконцентрира почти без загуба.Лотото е че не става за проби! Трябва да се носи помощен леген и след работа с нея да се отчитат знаците в легена!
Това е скицата,набързо я надрасках!
Прикачени файлове
Untitled.png
Untitled.png (12.06 KiB) Прегледано 5544 пъти
Untitled.png
Untitled.png (27.07 KiB) Прегледано 5547 пъти
Repata

Мнениеот znahara » Сря Фев 24, 2016 9:20 am

От Znahara
Чертежа на колегата е точен. Основно се правят от червена върба или орех. От върбата е по лека. Хубаво е в основата на копанката да се направи джобче и една две прегради да препятстват изнасянето на по дребното злато.
Аватар
znahara

Images: 0

Мнениеот ktamen » Сря Фев 24, 2016 8:30 pm

Repata написа:Лотото е че не става за проби! Трябва да се носи помощен леген и след работа с нея да се отчитат знаците в легена!

Това на мен не ми стана ясно. Поне аз нямам нужда от друг леген за да броя златинките. Броят си се много лесно и в копанката.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот Repata » Сря Фев 24, 2016 8:47 pm

Аз не мога.Вероятно нямам опит,или достатъчно силно зрение,да преброя 10-20 златинки под 100 микрона,който ме интересуват,и затова прибягвам до друг фон за да ги видя.Иначе 2-3 милимитровите,и аз ги виждам!
Repata

Мнениеот ktamen » Сря Фев 24, 2016 9:17 pm

Първата ми златинка я намерих с орехова копанка преди около 20 години, още си я пазя. Тя е приблизително такъв размер, видях си я много добре. И ти ще я видиш, просто си свикнал с друг леген и той си ти е най-удобен. И аз съм свикнал с друг леген и копанката не ми е така удобна, но това не значи, че в нея не се виждат дребните златинки.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот Repata » Чет Фев 25, 2016 12:04 pm

Това е чудесно което казваш! Аз съм мъчил хиляди пъти,и практически няма как да видя десетина броя златинки в размер 50-100 микрона,освен ако не извадя шлиха от гаванката,и не го сложа на тъмен фон(зелен,черен,) Данчо и той не може.Мъчим се и двамата кьорим се,но не се виждат!
Няма да забравя да подготвя няколко пликчета шлих за Копринка,в едното от тях ще пусна десетина такива,да направиш демонстрация,и да покажеш на всички,как точно се намират,и виждат десетина броя златинки с приблизителни 100 мкм,в 50-100мл остатъчен шлих в Гаваната.Ще е доста полезно не само за новобранците,а и интересно и аз мен:)))Всеки ще научи нещо ново:)))
Иначе над 150-200 се виждат,и ги виждам с много зор ама ако са повече.Единична.....!!! Но тези под 100.....явно ми е слаб погледа!
Repata

Мнениеот ktamen » Съб Фев 27, 2016 12:11 am

В 50 - 100мл шлих, ако видиш десетина бацила в какъвто си искаш леген, може да си сигурен, че е случайно или в шлиха има още 5 пъти по толкова, които си пропуснал. Поне аз гледам за златинки когато в легена останат не повече от 10 - 20мл. Ако копанката е орехова, цвета и е перфектен за фон на златинките и едва ли на някакъв друг фон ще се видят по-добре. Имам предвид орехова ядрова дървесина, без беловина.
Така или иначе, ако златото е микронно, не броя златинките, а гледам колко е голямо езичето. Броенето е безсмислено, защото дори 10 златинки в една проба означават, че материалът е ялов и не си струва да се работи. А като са повечко на брой няма как да ги броя, защото се обърквам коя е броена и коя не - все едно да преброиш стадо овце.
Подобен спор е напълно безсмислен, кой каквото го кефи с това си промива и си мисли, че е най-добро. С jokko1 сме спорили за копанката и легена за пране и познай дали сме стигнали до консенсус по въпроса 111 Дори да продължим спора и с теб ще стигнем най-много до кривата круша.
Ако само цвета ти е проблема, копанката може да се байцва и в зелено и в пембено или какъвто цвят ти е кеф.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот КАЯ » Съб Фев 27, 2016 2:16 am

Който с каквото свикнал счита, че най-доброто. Друг е въпроса, че малко колеги са работили и работят с копанка. От новите директно почват с американски леген и дори с обикновеният срещат трудност. На мен ми е безразлично с какво ще мия, дори с нещо намерено из реката. Най- уверен се чувствам с копанка, след това с обикновен леген. От американските малкият не мога да го понасям.
Аватар
КАЯ

Следваща

Назад към Първи стъпки в промиването на самородно злато - работа с лeген