Garrett легени за промиване (плавене) на самородно злато

Какви легени има и как да боравим с тях

Garrett легени за промиване (плавене) на самородно злато

Мнениеот haplio » Чет Юли 10, 2014 1:39 pm

Изображение

Може би най разпространените легени за промиване на самородно злато както в България, така и по света. Комплектите са в няколко разновидности, като най-големия включва 3 легена - 15", 14" и 10", сито, бутилка за засмукване, 2 шишенца за съхранение, книжките на Гарет и пинсети с лупа.
Както може да се досетите пинсетите са голяма глупост, шишенцата за съхранение може да си вземете отвсякъде, бутилка за засмукване можете да си направите.

Що се отнася до легените личните ми впечатления са следните:
Много дуракоустойчиви - досега не съм успял да ги счупя
Поне на мен ми харесва как работят

Недостатък е естествено цената, която както всичко друго внос е 2 пъти по-висока от това, което се продава на запад, но.. пълно щастие няма

По мое скромно мнение най-използван и съответно най удобен е 14 инчовия. 15 инчовия също е много удобен, но когато го напълниш, тежи много, пък 10 инчовия събира малко :lol:

Книгата съм я чел(едната) - нищо интересно не пише. Българския наръчник на златотърсача е къде къде по интересно четиво.
Аватар
haplio

Images: 2
{ TAGS }гарет леген злато

Re: Garrett легени за промиване (плавене) на самородно злато

Мнениеот daneto00 » Чет Юли 10, 2014 11:03 pm

Преди два дни видях копие на тези легени,разбира се китайски.Сторими се малко твърд иначе догоден
С някой грам да се подпрем килограмите да съберем
Аватар
daneto00

Мнениеот indi68 » Пет Юли 11, 2014 9:09 am

Мнението ми за Гарета се припокива с това на Хапльо,само че внимавайте със шишенцата,защото с времето линеят и се чупят.Едното ми се счупи,добре че в него имаше гранат.Лупата с времето се дразка и става неизползваема.Иначе с легените работя 3год и големия го използвам за проби а малкия само за финно промивани в къщи.Неизменна част от оборудването ми са и обикновените легени и им се кефя,защото дъното е голямо и позволява по-добро разлистване на материала.
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот hunter » Вто Авг 12, 2014 7:00 pm

Здрасти Иляне, какво да кажа - те са измислени за проби все пак. Аз ползвам само 14 инчовия, както и ситото от комплекта. Но за Искъро както знаеме, пекинските идеално вършат работа.
Аватар
hunter

Images: 2

Мнениеот момчил70 » Вто Авг 12, 2014 9:39 pm

daneto00 написа:Преди два дни видях копие на тези легени,разбира се китайски.Сторими се малко твърд иначе догоден

По какво се различават истинските от китайските ???
Аватар
момчил70

Мнениеот indi68 » Сря Авг 13, 2014 9:18 am

:hiii: ,имам и китайски но на мен не ми харесва,защото като го напълня и го вдигна започва да провисва и угъва.С по-тънка пластмаса е и по-бързо се драска,и по-лесно се чупи.То драскането е добре,защото задържа дребното,но здравината е слаба.Гарета е по-масивен и по-устойчив на износване,но пък е с по-малко дъно за разлистване,но работя с него вече 3та год.Много е спорен въпроса кое е по-добре,в общи линий кой с каквото е свикнал,и на кой му е по-удобно.Малкия Гарет и китайския ги ползвам само за крайното промиване според шлиха,а именно-където има повече магнетит съответно зеления гарет,а където има повече гранат и друга червеникава тежка фракция и по-малко магнетит/Раковица,Елешница и др./използвам черния китайски,за по-добро открояване на златинките :yep:
Аватар
indi68

Мнениеот kozka » Пет Авг 15, 2014 8:43 pm

Най- якото нещо на гарета е ръба на дъното, аз лични плавя до чисто злато.
kozka

Мнениеот indi68 » Пет Авг 15, 2014 9:15 pm

Браво братле,схванал си техниката и си усъвършенствал ръката,но при люспестото тънко като станиол,малко е по-трудно но не и невъзможно. :yep:
Аватар
indi68

Мнениеот dante » Пет Апр 10, 2015 4:19 pm

Истината е че когато на човек му се обиграе ръката няма значение с какъв леген ще работи но специално Гарета го препоръчвам на нови колеги.Този леген е разработка на хора с дългогодишна практика в златодобива.Ъгала на капаните,наклона на стените,ръбчето на дъното и диаметъра на дъното спрямо диаметъра на отворената част горе....Всичко това допринася при завъртане да се получи лека вълничка поради градуса на стените и да избута по най бързият начин всичко тежко в средата на гаванката като всичко леко се избутва нагоре и в края...В това число и едрите камъни.....След две,три завъртания и разчистване на едрата фракция вече следва странично разклащане 4-5 пъти и внимателно отмиване през капаните което се повтаря няколко пъти докато не остане съвсем малко материал......Така промиването на една проба трае около минута,минута и половина когато ръката посвикне и определено Гарета помага за това.....Не на последно место ида и здравината.Аз лично съм минавал отгоре му с рено меган и нищо му няма.Беше на пясък но все пак си е кола.След това кума ми успя да го счупи като го уцели с кирката но той професионалист в трошенето.....За него трябва да го изработят от титаний и пак не съм много сигурен че ще издържи........Това са моите впечатления от Гарет.......
Аватар
dante

Мнениеот r.petkov » Пет Апр 10, 2015 4:35 pm

Моето мнение е друго , без значение коя е фирмата производител , за да измиеш бърза проба трябва да свалиш тежката фракция максимално бързо на дъното , това е зависимост от количество материал и форма на съдът с който работиш , оребрените не ми допадът и са по бавни , лично мнение, важно е каква ръка държи гаванката.
Аватар
r.petkov

Мнениеот shimbaka » Пет Апр 10, 2015 6:13 pm

:bow: със работа та се постига и умението да се плави като свикнеш може и дъно от шише да ползваш при неопитните и препоръчам да слагат 3 малки рибарски тежести накрая трябва да са на дъното :yep:
Аватар
shimbaka

Мнениеот dante » Пет Апр 10, 2015 8:19 pm

"Истината е че когато на човек му се обиграе ръката няма значение с какъв леген ще работи"...........С това почнах поста и идеята беше за неопитните колеги,особено ако няма кой да им покаже как става с леген от два лева......А и темата е за Гарет плюсове и минуси.....Работих на едно дере в родопите до едно село и всяка сутрин до мен спираше възрастен овчар да си побъбрим.Една заран дойде до мен,взе една капачка за буркан от земята,гребна зад един камък малко материал и започна леко да върти и да гребва вода.Накрая в капачката остана с малкото магнетит и една хубава златинка.........Значи и с капачка може да се вади злато но не съм препоръчал нито веднъж на нов колега да ходи за злато с капачки..... a1a1a .....
Аватар
dante

Мнениеот pscorpions » Нед Апр 12, 2015 8:41 pm

И на мене дъното на малкия гарет, ми е малко за разлистване. А другия е голям и тежък.
Аватар
pscorpions

Мнениеот moon_shadow » Нед Апр 12, 2015 8:47 pm

Значи ти трябва среден :)
moon_shadow

Мнениеот DOXATA » Пон Апр 13, 2015 6:58 pm

На мен пък ми трябва големият,ако някой има и не му трябва го купувам веднага.Или някой да сподели откъде мога да си купя само него.
Това което можеш сам да си вземеш,никой друг няма да ти го даде !!!
DOXATA

Мнениеот keymaker » Пон Апр 13, 2015 8:19 pm

DOXATA написа:На мен пък ми трябва големият,ако някой има и не му трябва го купувам веднага.Или някой да сподели откъде мога да си купя само него.

---------------------------------------------------
Тук го има ,ама цената е 70лв.
Изображение
Професионално Озеленяване
Поливни системи Rain Bird
Ремонт на градинска техника (МГССТ)
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот indi68 » Пон Апр 13, 2015 10:22 pm

keymaker написа:---------------------------------------------------
Тук го има ,ама цената е 70лв.

Ебати и цената :o :shock: gfddd Това сама за легена ли е или за целия комплект?
Аватар
indi68

Мнениеот keymaker » Вто Апр 14, 2015 1:18 pm

Цената е само за тоя леген , комплекта от първия пост е 140лв.
Професионално Озеленяване
Поливни системи Rain Bird
Ремонт на градинска техника (МГССТ)
Авто услуги/Гуми.
О879 З14 ЗЗ7
keymaker

Мнениеот Vlado73 » Вто Апр 14, 2015 2:22 pm

Егати легена, със златото ли го продават ? 56487
Аватар
Vlado73

Назад към Първи стъпки в промиването на самородно злато - работа с лeген