Видове лeгени, устройство,принцип на действие и работа с тях

Какви легени има и как да боравим с тях

Re: Видове лeгени, устройство,принцип на действие и работа с

Мнениеот indi68 » Съб Апр 19, 2014 10:35 am

За червената върба го знам,интересно ми е за чама защото първият ми улей беше такъв и бързо даде фира, въпреки че беше боядисан с черна боя.
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот angel_s_b » Съб Апр 19, 2014 2:04 pm

То ще се спука но ще му намеря колая в опита идва и решението, ааа червена върба ми да определено е добро решение, НО има един малък проблем в нито един гатер или дърводелски цех не предлагат материал от червена върба т.нар "ракита" да мога да намеря и да го направя от ракита, но за обработката и са нужни исключително остри инструменти защото тя не се реже а се развлача, а братята руснаци традиционо си ги правят от кедър и трепетлика така, че бих казал е одачно да се направи от трепетлика, и пак казвам това е пробна версия да видя как се работи дали ще ми пасне работата с лотока, ако ми пасне ще направя от трепетлика и по руските стандарти вече съм си изяснил приципа на изработка от цяло дънер и мисля че няма да ми е никакъв проблем но да видим :yep: :bow:
ПОЗДРАВИ
. Питат ме какво можеш да работиш?
- Моа да копам.
- Друго?
- Е, па моа и да не копам.
Аватар
angel_s_b

Мнениеот jokko1 » Съб Апр 19, 2014 3:31 pm

Майсторе да ти е честит Лотока.Само една забележка ако може размера от 14см. в средата трябва мисля да е по малко.Демек от средата към края да се разширява но и при този ще усетиш голямата разлика от легените с кръгла форма. И един въпрос поред теб от Бреза няма ли да стане?
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот angel_s_b » Съб Апр 19, 2014 3:40 pm

jokko1 написа:Майсторе да ти е честит Лотока.Само една забележка ако може размера от 14см. в средата трябва мисля да е по малко.Демек от средата към края да се разширява но и при този ще усетиш голямата разлика от легените с кръгла форма. И един въпрос поред теб от Бреза няма ли да стане?

Това наименование майсторе не точно без обясненията на стария дърводелец " баща ми съм гола вода" .
А относно разширението гледах ги по руските форуми има го и с разширение което сигурно ще е по добрия вариант, но както казах това е ПРОБНА версия, а относно дали ще стане от бреза би трябвало, всичко е въпрос на практика с лотока която аз нямам, и за следващите евентуално ще се водя по братята Руснаци :hiii: :yep:
- Моа да копам.
- Друго?
Аватар
angel_s_b

Мнениеот indi68 » Съб Апр 19, 2014 4:10 pm

Мерси много за отговорите :bow: ,ако има нещо ще питам,а сега 111 за тези които не са на работа.
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот jokko1 » Съб Апр 19, 2014 4:28 pm

За Брезата питах като за материал. Дали ще бъде подходящ за направа да ли ще се пука от мокренето и изсъхването?
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Мнениеот angel_s_b » Съб Апр 19, 2014 5:17 pm

jokko1 написа:За Брезата питах като за материал. Дали ще бъде подходящ за направа да ли ще се пука от мокренето и изсъхването?

Не мога да ти кажа със сигурност, за това ти бях написал че трябва да се опита и да се каже със сигурност, аз до сега с бреза не съм работил и нямам виждане точно върху това дърво gfddd :(
- Моа да копам.
- Друго?
Аватар
angel_s_b

Мнениеот jordanovj » Съб Апр 19, 2014 6:36 pm

Подходящи са червена върба и топола.
jordanovj

Мнениеот 666 » Съб Апр 19, 2014 6:38 pm

jordanovj написа:Подходящи са червена върба и топола.

Винаги има какво да се научи от професионалист :yep: За тополата,незнаех.
Аватар
666

Мнениеот bryt » Съб Апр 19, 2014 10:19 pm

jokko1 написа:За Брезата питах като за материал. Дали ще бъде подходящ за направа да ли ще се пука от мокренето и изсъхването?
Може и да стане,на времето вибромасите които се ползвали от речната драга на Огоста са били от някакъв вид бреза,може и нашата да подходяща.За напукването мисля че ще се напука ако не се работи дълго време и се остави да изсъхне.
bryt

Мнениеот angel_s_b » Пет Апр 25, 2014 3:26 pm

Аиде вече да дам мнение от първа ръка за руския лоток, относно скоростта 5-8 минути на проба от 2 лопати приблизително, относно качеството според мен пластмасовите легени могат само да си мечтаят за леснотата на работа с това просто приспособление, като не достатък бих дал това че работата е напълно пълноценна при работа в по дълбочка вода например 20 см в по плитка е малко по тегавичко и отнема около 10-15 мин на проба.
а ето и първите златинки с него ttyt
Прикачени файлове
IMG_1247.JPG
не са нещо кой знае какво но на мен ми пълнят сърцето
IMG_1247.JPG (92.54 KiB) Прегледано 4653 пъти
- Моа да копам.
- Друго?
Аватар
angel_s_b

Мнениеот jordanovj » Пет Апр 25, 2014 7:10 pm

С малко практика с дървеното корито /българско или руско/пробата от 2-3 лопати е 2-3 мин. При по-лек материал и по-бързо...
jordanovj

Мнениеот lazar68 » Пет Апр 25, 2014 8:43 pm

Ангеле , :hiii:
без да го считаш за " мерене на ...ки " , само да отбележа , че с едно легенче от два лева и деведесет стотинки ( българско ) се правят перфектни проби с две-три лопати ( голям фискарс ) точно за две-три минути и никаква загуба на златинки . Нужен е малко опит и не ти трябват нито канали по легена , нито се разсъхва на реката, нито тежи като го киснеш цял ден по проби . Или да обобщя - има много средства и всичко е въпрос на навик и предпочитание 111 .
Наздраве и много жълт цвят по дъното на твоята копанка :jckpt: . :hiii:
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот yavor_penev » Нед Апр 27, 2014 7:26 am

С ходене и паузата между пробите - 5 мин и проба 10 мин ...5 проби за час си е жива затра... Прастикувай повече. лашкай го без страх че нещо ще избега ...точка две да заминат не требе да ти дреме. проби са все пак свали времето на по 2 макс 3 мин. иначе лошо :rvrvr:
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот shimbaka » Нед Апр 27, 2014 10:19 am

:hiii: идеята ти не е лоша но не си мисли че е по продуктивна от леген за 3лв и аз работя с такъв проблема идва като свикнеш с едно а ти се наложи да работиш с друго също разликата е във килограмите легена е 500гр а дървените копанки 2кг :yep:
Аватар
shimbaka

Мнениеот 666 » Нед Апр 27, 2014 6:09 pm

shimbaka написа::hiii: идеята ти не е лоша но не си мисли че е по продуктивна от леген за 3лв и аз работя с такъв проблема идва като свикнеш с едно а ти се наложи да работиш с друго също разликата е във килограмите легена е 500гр а дървените копанки 2кг :yep:

Бг.легена не го заменям с друг,макар,че с Гарета се чувствам перфектно :jckpt:
Аватар
666

Мнениеот yavor_penev » Вто Апр 29, 2014 5:10 pm

admin написа:
shimbaka написа::hiii: идеята ти не е лоша но не си мисли че е по продуктивна от леген за 3лв и аз работя с такъв проблема идва като свикнеш с едно а ти се наложи да работиш с друго също разликата е във килограмите легена е 500гр а дървените копанки 2кг :yep:

Бг.легена не го заменям с друг,макар,че с Гарета се чувствам перфектно :jckpt:

Гарета и на сухо се справя доста добре вече лятото и прашните дерета сухи ще обходим. :rvrvr:
ゴールドは自由である
Аватар
yavor_penev

Мнениеот lazar68 » Сря Апр 30, 2014 4:36 pm

И понеже снощи много се смях ( та чак ми се доплака pp> ) от една " анкета" , от която разбрах , че трябва да се срамувам от евтините легени за пране :?: ... и реших да помогна на всеки ,който се чуди от къде да се сдобие с перфектното легенче за ... 2,35лв.
За "знаещите" - И с леген от 200 долара да копаете , ако нищо НЕ знаете , ще си останете само с леген от двеста долара gfddd .
Та , София , Овча купел ( старата част ) пресечката на улица " Любляна" и ул. " Боряна " ( голям магазин за домашни потреби )
IMG_0147.JPG
IMG_0147.JPG (123.74 KiB) Прегледано 4438 пъти

IMG_0150.JPG
IMG_0150.JPG (134.83 KiB) Прегледано 4438 пъти

IMG_0148.JPG
IMG_0148.JPG (112.24 KiB) Прегледано 4438 пъти

:hiii: Поздрави на всички " разбиращи " ...
Аватар
lazar68

Мнениеот jordanovj » Сря Апр 30, 2014 6:11 pm

Легенът е много добър, особено цветът. Не харесвам сегашните Гарети-много светлозелени са. Аз ползвам стъклопластова реплика от гарет модел от 90-те. Правих го през 2000 г. от оригинален, собственост на един южноафрикански специалист, който беше тук във връзка с рудник Зидарово. Служи ми много добре като допълнение към дървената копанка - много добре се разглежда шлихът, особено финното злато. Имам чувство,че показаният леген ще е много подходящ за тази цел. Ще потърся в Бургас. И дано не са много чупливи като повечето днешни пластмасови неща.
jordanovj

Мнениеот lazar68 » Сря Апр 30, 2014 6:22 pm

jordanovj написа:... И дано не са много чупливи като повечето днешни пластмасови неща.

Изключително здрав и изцяло българско производство е . Изпробван във всякакви условия ( и при -10 С ) .
Ако не го намериш в Бургас - драсни на лични :yep: !
Аватар
lazar68

Мнениеот 666 » Сря Апр 30, 2014 7:41 pm

lazar68 написа:И понеже снощи много се смях ( та чак ми се доплака pp> ) от една " анкета" , от която разбрах , че трябва да се срамувам от евтините легени за пране :?: ... и реших да помогна на всеки ,който се чуди от къде да се сдобие с перфектното легенче за ... 2,35лв.
За "знаещите" - И с леген от 200 долара да копаете , ако нищо НЕ знаете , ще си останете само с леген от двеста долара gfddd .

Не се впечатлявай на подобни простотии,това са хора не виждали дори цвета на златото.
Лазе,ще те помоля да ми вземеш 2бр.,наистина,отдавна не съм ги виждал в магаз.мрежа
Аватар
666

Мнениеот naik » Сря Апр 30, 2014 9:18 pm

Лазе, нали знаеш какво е казано. Пази Боже сляпо да прогледне.
Изображение
Човек е богат не с това, което е взел,богат е с това което е ДАЛ!
Аватар
naik

Мнениеот Repata » Сря Апр 30, 2014 10:55 pm

Днес ми разказаха ,как Генералния директор на въпросната анкета,набил някакво семейство,мъж и жена в някакъв завои,спазил е изискването да е вътрешен завоя но на финала имало утайка от ситен пясък само.И отсякъл "тук ще има копаите"Пратил ги там да ровят кат хамстери в пясъка.Разказан ми бе от първа ръка.Момчетата минали видяли мъжа и жената,и ги попитали защо тук копаете,а те им казали "Ми Гения ни каза" Та Лазо питаш ли ме аз днес как съм се смял?Колкото до легените и анкетата,ако изключим мултиплицирането .Надделява Гарета!
Repata

Мнениеот lazar68 » Чет Май 01, 2014 12:17 am

Яяя, ама то можело и без канали да се задържаа ... а , това е фотошоп gfddd - " На крива ракета , космоса и пречи " :
legen.JPG
legen.JPG (160.26 KiB) Прегледано 4351 пъти
Аватар
lazar68

Мнениеот pacho197 » Чет Май 01, 2014 7:50 am

lazar68 написа:Яяя, ама то можело и без канали да се задържаа ... а , това е фотошоп gfddd - " На крива ракета , космоса и пречи " :
legen.JPG

Легена е направо перфектен . Като ръботиш с него се образуват дребни драскотини който задържат златинките и играят ролята на къпани. Имам чувството че колкото повече мътериал промивам толкова по добре почва да ръботи.
Ако не се лъжа един Търновец ги произвежда. В Габрово ги продават само на едно място, проблема е че свършиха зелените легени тук.
pacho197

ПредишнаСледваща

Назад към Първи стъпки в промиването на самородно злато - работа с лeген