Видове лeгени, устройство,принцип на действие и работа с тях

Какви легени има и как да боравим с тях

Re: Видове лeгени, устройство,принцип на действие и работа с

Мнениеот S.A.S » Нед Юли 27, 2014 4:55 pm

преди малко си направих два легена като откраднах идеята на Сашо с тунинга :hiii:
Ние в този форум преобразуваме вакума в истински вакум и добиваме глуона плазма!
Аватар
S.A.S

Мнениеот lazar68 » Нед Юли 27, 2014 6:45 pm

S.A.S написа:здр.Лазаре. ако не ти е проблем вземи ми 4-5 легенчета и ми чукни да се видиме на по бира lllaq

Стайко , :hiii:
ще се разходя до един ,два дни до магазина и ако има легени ще ти взема . Последно Инди е ходил , но си е взел лилав , та не знам какви са останали , но не е проблем да им поръчам 4-5 зелени легенчета и ми ги доставят до няколко дена :yep: .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот indi68 » Вто Юли 29, 2014 5:38 pm

Взех си лилав,защото ми хареса цвета,а иначе имаше и зелени и сини.От този модел черни не знам дали се произвеждат.
колко много иска човек,а колко малко му трябва...и винаги само напред и нагоре!
Аватар
indi68

Мнениеот r.petkov » Чет Окт 23, 2014 10:48 pm

Давам мое лично мнение , някои може да се позасмеят но това си е за тяхна сметка.Не е задължително легенът да е марков, те са ниски и действително може да работят в по плитка вода , но за мен това не е преимущество , работата с тях изисква по различен вид движение и събират по малко материал.Колкото и ребра да имат /оребрените съдове за мен не са приоритет въпреки че са се наложили/това не помага когато материала в тях е по дебел а те са с малко дъно и винаги е така.За да си сигурен че бърза проба ще е максимално сполучлива материала в легена /отсят/не трябва да е по дебел от 2 см , за да направиш проба с повече материал ти трябва леген със широко дъно и сравнително висок борд но конус 12 –15см . за да може плавно да го миеш и да имаш някаква видимост.Аз работя с обикновен леген , на проби го пълня около 10 см.,пробата е до минута и ако на дъното има 2 зл. знам че съм изпуснал поне още толкова защото на такъв слой материал за това време посмъртно не може да го свалиш на дъното всичкото даже и зърнесто да има .И движенията – въртеливи , нагоре, надолу тип кючек присъщи за жените в леглото също не са полезни – златото е тежко и го изхвърля в неопределена посока.Сея хоризонтално и едновременно давам наклон , тежката фракция се движи подъното и местейки се изхвърля леката отгоре – и така до края на материала.
Последна промяна r.petkov на Съб Окт 25, 2014 7:55 pm, променена общо 1 път
Аватар
r.petkov

Мнениеот ivo13 » Съб Окт 25, 2014 5:47 pm

на 100% съм съгласен :bow:
мия с оребрен леген когато моя обикновения не е под ръка
много предимства има а основното е че има голяма площ за разтилане и по добро утаяване което е предимство за проба и т.н.
Аватар
ivo13

Images: 1

Мнениеот joto11 » Нед Яну 04, 2015 6:41 pm

Здравейте. Един колега ми хвалеше обиновенните малки легенчета от пазара, от по 1,5 или 2 лева, но преди това да се надраскат със шкурка по дъното и стените. Пробвах и видях, че и те работят, само много да не бързаш. Пробвах и черните китайски, които също работят, само дето им е по малък обема и се бавиш повече. Класиката разбира се е Гарет. Да работи кой с каквото му е на сърце, и изобщо да не се притеснява че изпуска. Дайте да оставим малко злато и за идните поколения бре момци. hggggh
joto11

Мнениеот КАЯ » Нед Яну 04, 2015 6:50 pm

По принцип няма съоръжение хващащо 100 %, та защо който и да е ръчен прибор да прави изключение?
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот КАЯ » Чет Мар 05, 2015 10:34 pm

_recycled_classic_vinyl_lp_snack_bowls.jpg
_recycled_classic_vinyl_lp_snack_bowls.jpg (7.16 KiB) Прегледано 3702 пъти
JD2.jpg
JD2.jpg (22.86 KiB) Прегледано 3702 пъти
JD1.jpg
JD1.jpg (18.2 KiB) Прегледано 3702 пъти
Попаднах на следното АРТ използване на стари грамофонни плочи. Само да запушите дупката и си е легенче за промиване на злато, хем каналите от записа ще спомагат за задържането на ситнежа.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот lazar68 » Чет Мар 05, 2015 10:47 pm

Коце ,
сакън gfddd . Тия антики са безценни по предназначението си , а вече има изключително модерни грамофони и си е цяла маниящина да притежаваш архивни винилчета . Грехота е да се прецаква това съкровище за нещо, дето може да си го купиш за три лева от всеки магазин .
Аватар
lazar68

Мнениеот КАЯ » Чет Мар 05, 2015 11:01 pm

Никога не бих развалил така плоча. Макар, че отдавна нямам грамофон от носталгия си пазя плочите. ма ми стана интересно какво ли не измислят занимаващите се с АРТ изделия.
П.п. Не е казано да ги развалите вие. Може да се купи готово, няма да е летяща чиния ма ще изглежда също шик.
Аватар
КАЯ

Мнениеот lazar68 » Пон Мар 09, 2015 4:08 pm

Когато заснехме тези клипчета, Джоко ни даде съвет да ги качим и в съответната секция за начинаещи :bow: . Изпълнявам препоръката .
Уроци за работа с легенче от Бг Проспектор :
Аватар
lazar68

Мнениеот lazar68 » Пон Мар 09, 2015 4:36 pm

Ето го и бате Джоко и уроци за работа с копанка :

Аватар
lazar68

Мнениеот vrabcho1974 » Пон Мар 09, 2015 5:47 pm

и аз си взех два еднакви обикновени лигенчета от 1,50като този червения на горния клип и единия го разпробих със дрелката за сито със бургия 8млм. работят идеално само дето залепват един за друг като сипеш материала но и за това има чалъм слагам едно камъче във долния лиген и не се заклещват по лесно се сити и изхвърля грубото а във целия остава концентрата
:chem:
vrabcho1974

Images: 1

Мнениеот КАЯ » Пон Мар 09, 2015 10:18 pm

Браво на групата. Макар, че са качвани подобни клипчета, ма новаците не обичат да ровят назад във форума та е много полезно да повтаряме някои неща от време, на време. Няма да ни се изтъркат клавиатурите, я!
Сега някой може са каже, че не се върти, например така легенче, или копанка, но всеки всеки с течение на практиката си добива специфични движения. Тук е важно да с видят разликите между копанка и леген. И не е толкова важно дали копанката ще е дървена или пластмасова. За мен копанката и лотока са на върха на класацията за тези неща. Колеги дори миеха с пластмасови легени на самосвали-играчки. Така се получава прибор нещо средно между лоток и копанка.
Аз лично предпочитам легена от левче, заради по-широкото му дъно. Така могат да се приложат някои трикове, които са невъзможни при малкият американски леген. От американските по тези причини предпочитам тези с голямо дъно.
Аватар
КАЯ

Мнениеот КАЯ » Сря Май 20, 2015 6:30 pm

http://ru.wikihow.com/%D0%BC%D1%8B%D1%82%D1%8C-%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BE
Промиване с леген в картинки. На руски.
Аватар
КАЯ

Мнениеот znahara » Съб Яну 02, 2016 6:42 pm

От Znahara
Дървената копанка е класически български метод за промиване на злато. Няма по добро от това златинките да се сортират в копанка направена от червена върба, за да не се напуква. Тя работи по бързо от всички типове американски легени - просто изхода на леките частици е много по голям. Само трябва да се издълбае едно джобче в основата където остава най тежката фракция.С моята копанка на язовир "Огняново" преди 26 години имах късмета да промия фина фракция и за 2 сезона си тръгнах с1600 г жълт метал. Вярно че използвах рампа и промивах по 25 кубика на ден златоносна баластра с двуметрово корито с прегради.Тогава ни обучава доцент Атанасов от Минно - геоложкия - ПРЕКЛАНЯМ СЕ ПРЕД НЕГО -МИР НА ПРАХА МУ.
Аватар
znahara

Images: 0

Предишна

Назад към Първи стъпки в промиването на самородно злато - работа с лeген