Копанка / питница

Какви легени има и как да боравим с тях

Re: Копанка / питница

Мнениеот jordanovj » Съб Фев 27, 2016 5:11 pm

Аз работя предимно с копанка, За над 40 години съм амортизирал 5, а и сегашната ми е на път. Копанката не че не става за проби, тя не е добра за прецизни проби. От една страна не се виждат добре финното злато и платина, от друга - не се почиства добре между пробите заради власинките на дървото. Използвал съм твърда четка, но не винаги се чисти достатъчно. За набогатяване / доводка /е отличен уред. Добра е и за проби по реките - бърза и без загуби. В Геоложки проучвания ползвах за прецизно опробване концентрационна маса и центробежен сепаратор, а за шлихови проби по реките - копанка и шлюз/тип улей/.
jordanovj

{ TAGS }леген самородно злато

Мнениеот ktamen » Съб Фев 27, 2016 6:04 pm

Не се бях замислял, но предварително замърсената със злато проба наистина си е сериозен проблем. Моя леген е старичък и вече е доста грапав. И него трудно го мия и се е случвало да ме лъже.
ПП Току що видях, че легена ми е счупен. Счупил се е вътре в голфа щото е затрупан с ръждиви чаркове от други голфове gfddd Ще се пукна от яд, беше стар от бай Тошово време и много здрав.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот battedy » Пет Май 04, 2018 3:31 pm

172.jpg
172.jpg (236.56 KiB) Прегледано 780 пъти
Здравейте ! Чисто нов съм в занаята но смятам лека полека да навлизам.Имам копанката от 30г но тепърва щее пробвам/тя жълто още нее видяла/.Може би нее това което трябва да бъде но това мие направил майстора.Орех-50/25см.
Поздрави
battedy

Мнениеот S.A.S » Пет Май 04, 2018 9:09 pm

Копанката лови 2-3кг шлих за това е с тея размери.некога във времето на некои не му е пречило да се занимава да си го бачка.
Ние в този форум преобразуваме вакума в истински вакум и добиваме глуона плазма!
Аватар
S.A.S

Мнениеот jokko1 » Съб Май 05, 2018 12:46 pm

Феновете на това чудо станахме с един в повече.
Честито.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот battedy » Нед Май 06, 2018 10:45 am

jokko1 написа:Феновете на това чудо станахме с един в повече.
Честито.

Благодаря,честит ти празник,жив и здрав. 111
battedy

Мнениеот nikmagi » Нед Май 06, 2018 7:07 pm

battedy написа:...........Имам копанката от 30г но тепърва щее пробвам/тя жълто още нее видяла/.Може би нее това което трябва да бъде но това мие направил майстора.Орех-50/25см. Поздрави

Гаванката е направена като за проби, само дето размерите на дъното са като за окончателно промиване. Ако беше от върба щеше да е малко по-добре. Дано да не се пукне.
Тръпка си е да работиш с такъв инструмент. Въпреки, че много хора плямпат за гаванките, малко са работили с тях.
Честито!
nikmagi

Мнениеот Христо » Пон Май 07, 2018 9:23 pm

Някой пробвал ли е да изкопае дървена копанка с ъглошлайф-флекс и ламелен диск с шкурка (примерно 40)? То верно че ставаш като дядо мраз в главата от финен прахоляк, но е бързо.
Христо

Мнениеот jokko1 » Вто Май 08, 2018 8:52 pm

Христо то има и един клип как единРуснак прави Лоток с резач(ка моторна(.Гяволъка е да знаеш какво точ(но правиш и от какво да го направиш(.Техниката е без особ(ено знач(ение(.
Аватар
jokko1

Мнениеот nikmagi » Вто Май 08, 2018 9:33 pm

Христо написа:Някой пробвал ли е да изкопае дървена копанка с ъглошлайф-флекс и ламелен диск с шкурка (примерно 40)? То верно че ставаш като дядо мраз в главата от финен прахоляк, но е бързо.

Най-вероятно с ъглошлайф и шкурка ще си първия първият който е пробвал. Дали ще е бързо или бавно ще видиш в последствие. Така или иначе ще имаш допълнителни обработки на ръбовете с длето. От външна страна можеш да я орежеш на грубо или с резачка или на банциг. Отвътре може да стане с малко резачка, след това малко тесла и да ги редуваш докато приближиш формата. Инструментът за копане на гаванки, корита и други е като тесла с две закръгления. Някъде бях пускал снимка как изглежда.(На предната страница са били снимките)
Според мен няма смисъл да се мъчиш, ама това е друга тема.
Успех!
nikmagi

Мнениеот battedy » Вто Юли 31, 2018 10:49 am

Поработих малко с копанката,понатрупах малко опит и по мое мнение тази форма работи добре,можеш даго докараш до чисто.Та във връзка с формата,скоро купих една черна кофа,обърнат трапец,след седмица дъното и се спука и тъй така щях да я хвърлям ми хрумна да я отрежа с триона на две.С половинката пробвах да взимам проби и се получи,само накрая неможе да се завърти плавно водата.С кофата до тук,тя беше само трамплин към следващата идея,а тя е леген с форма на овал,с плоско дъно,който ако се отреже от най високата към най ниската част по дължина,ще се получи почти същата форма като на копанка/питница,въпроса е да бъде открит такъв леген gfddd .Много ми хареса една тъмно кафява кутия от сладолед,ама да беше по голяма :lol: .
Копанката ми харисва защото има дълъг път на излизащия материал.
battedy

Мнениеот jokko1 » Вто Юли 31, 2018 5:58 pm

Така,така дългият път ти скъсява загубите.На колко народ се опитвам да го кажа ама той си свикнал с неговия лиген какъвто и да е той и не те и чува дори.Добре де преди да му свикнеш на лигена беше ли ти тегаво? Беше ти. Еми напъни се и свикни и с копанката същото е ама пусти мързел.Другото е че сме си малко бам-башка от друг акъл не взимаме ако че може и наш да си немаме.
Колкото до овалния лиген ако няма такъв може пък някакво коритце бебешко да свърши работа.
Аре успех.
Аватар
jokko1

Предишна

Назад към Първи стъпки в промиването на самородно злато - работа с лeген