Месинг

Месинг

Мнениеот r.petkov » Съб Фев 22, 2014 10:21 pm

ИзображениеИзображениеИзображение

Малко и от моя занаят. Прилича на злато – ама не е .Надявам се модераторите нещата касаещи учебните заведения да не ги третират като реклама.
Аватар
r.petkov

Re: Месинг

Мнениеот lazar68 » Нед Фев 23, 2014 12:21 am

Бачо Румене , :hiii:
дай малко повече инфо . Кое , как става ? Щанцова ли се , лее ли се или се изрязва със специална машина по зададен еталон ? Виждам , изработвал си и доста сложни лога :yep: . Преди много години се занимаавах с матричарство , та в цеха имахме и такива разни сложни лазерни машини ,както и машина за изрязване по шаблон . Интересно ми е , как се прави примерно една значка ,като тази на стария форум ? Не ми се вярва да се прави пресформа ( щанца ) за няколко стотин бройки . За хората ,които не знаят , една щанца дори само за един детайл си струва дооста парички , да не говорим за шприцформите ( пластмаса ) .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот Balkan » Нед Фев 23, 2014 8:01 am

Браво бачо Румене , майстор си :yep: :yep: :yep:
Аватар
Balkan

Images: 0

Мнениеот КАЯ » Нед Фев 23, 2014 10:13 am

:hiii:
Много добре. Наистина дай малко разяснения.
Да промиваш злато ще се научиш за часове, но да го намираш се учиш постоянно.
На някои хора егото им е толкова голямо,че ако паднат от него да нивото на интелекта си ще се пребият.
Аватар
КАЯ

Мнениеот r.petkov » Нед Фев 23, 2014 11:32 am

цинкография/гравиране по фотохимичен способ/ и металопластика , работи се на ръка изгражда се на етапи , полираш , байцваш , оксидираш необходимото докато стане.
Аватар
r.petkov

Мнениеот r.petkov » Съб Май 05, 2018 8:32 am

Аватар
r.petkov

Мнениеот jokko1 » Съб Май 05, 2018 12:42 pm

Изеде те тая гад.
Ама на края и виде сметкта.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот r.petkov » Съб Май 05, 2018 12:51 pm

Това е малката гад , сега започвам голямата та тя може да ме изяде.
Аватар
r.petkov

Мнениеот lazar68 » Съб Май 05, 2018 7:35 pm

Бачо, tfdff
Мнооого интересен клип си направил! Имам само една молба, когато работиш с дремела, не коментирай, че машинката ти заглушава думите.
Чакам и следващ епизод :bow: !
Аватар
lazar68

Мнениеот r.petkov » Нед Май 06, 2018 11:19 pm

Разбрах го ама беше вече късно , малка машинка а много шум вдига , за в бъдеще ще го имам впредвид.
Аватар
r.petkov

Мнениеот santana85 » Пон Май 07, 2018 3:24 pm

Златни ръце имаш Г-н Петков !
Тертиплия,майсторлък и много търпение,....то за това след тебе трева не никне!
Поклон Майсторе!
santana85

Мнениеот Navitaka » Вто Май 08, 2018 9:32 am

Бачо Румене,
каквото и да кажа все ще е малко да изразя възхитата и уважението си. Радвам се че все още има майстори като теб, бъди Жив и Здрав и успех с "баткото" ( в което не се съмнявам), предвид сложноста и отговорноста на работата.
Navitaka

Мнениеот r.petkov » Вто Май 08, 2018 3:44 pm

От 30 г. го работя този занаят и все още има какво ново да науча , старите майстори от които съм се учил измряха а и с това и занаятите си отиват. Аз съм цинкограф и работя с технология от първата световна война , не знам дали има колеги в държавата които да работят с такава , дано да не съм " последния мохикан" , с новите технологии старите занаяти полека лека си отиват и остават в историята.
Аватар
r.petkov

Мнениеот lazar68 » Вто Май 08, 2018 9:35 pm

r.petkov написа:... дано да не съм " последния мохикан" , с новите технологии старите занаяти полека лека си отиват и остават в историята.

Бачо, ако не станат някакви глобални катаклизми ( а дано, ама надали), до десетина години няма да има помен не само от старите занаяти, а и от почти всичко, което познаваме от своя съзнателен живот. На прага сме на изцяло нова епоха основана на генното инженерство, изкуствените интелекти и 3D принта, при което цели слоеве от човечеството ще се окажат... излишни. Ще има огромни маси от аутсайдери, гета и в другия полюс - богоизбрани малцинства, които ще държат 99% от световните блага и енергийни запаси на планетата. Не съм оптимист за близкото и средносрочно бъдеще. Подмениха много успешно основите и ценностите на цели поколения не и без наше съучастие, ей така под носа ни, в съседната стая пред синия екран, докато ние си пием ракийката.
Много може да се пише и анализира по въпроса, само че няма смисъл. Има процеси и глобални събития, които са извън възможностите на малкия човек. Някои му викат СЪДБА. Каквото е писано - ще стане ( за добро или лошо).
Няма да сме първата цивилизация, която се е затрила от преяждане и ненаситна алчност! Колелото се върти във вечен кръговрат.
Аватар
lazar68

Мнениеот Navitaka » Сря Май 09, 2018 2:41 pm

Бачо Румене, да за съжаление все по-малко са хората работещи с ръце, ум и душа. Lazar 68 е абсолютно прав за това какво предстои, но пък занаятите започват да се ценят все по-повече и има ценители които разбират художествената стойност, уникалноста и топлата красотата на ръчно изработеното от майстор изделие. Дано се намери някой да ти наследи занаята и ако е качествен човек ще живее добре и свободен от началници.

Поздрави и продължавай да ни радваш.
Navitaka

Мнениеот battedy » Сря Май 09, 2018 4:58 pm

Господин Петков,голям поклон и от мен! Много ми е милно че сте съхранили една професия .Лазар е много прав че унищожиха много професии.В началото на професионалния си път 10 години ремонтирах самолети,но трябваше да унищожат авиацията и го постигнаха.Мъчно мие че не се реализирах в тази област,защото ми харесваше.Бях най младия в бригадата,майстор така и не станах,почти всички колеги са или пенсионери или...Сега искат нещо да въскресят но с какви хора,интересно....!Бизнеса си купи линии за милиони и неможе да ги пусне а като ги пусне няма кой даги обслужва.И на нас ни таковаха таковата... ама и те си го натаковаха. 56487 Просто няма и скоро няма да има обучен персонал.Да ни е честита новата ледникова епоха. 111
battedy

Мнениеот jokko1 » Сря Май 09, 2018 9:06 pm

Навитака им(а хора които о(ценяват красивото м(айсторското уникал(ното но то(чно те в пове(че(то сл(у(чай нем(ат кинти(.На хората с кинтите об(икновено жените им( са изключ(ителни дизайнерки и веднага се сещам( за една такаваМ(аринела Араб(аджиева е нем(такъв кич((.Та в тоя ред на мисли хората които създават красота на кого ще продадат своето умение та да живеят доб(ре?(
Тъжна раб(ота(.
Напъни се. Помисли малко!!!
Аватар
jokko1

Images: 3

Мнениеот Navitaka » Чет Май 10, 2018 9:07 pm

Джоко, част от работата ми е за така наречените "богаташи" (забележи не свързвам богати и хора), но и сред тези с възможности има Човеци и Ценители( забележи разделил съм и тях), малко са и не се афишират, но ги има и в България и света. От кич и труфения (за хвърлени на вятъра милиони) ми се е повръщало, но и видях красиви неща от които да ти спре дъха, тях машина не може да ги направи, веднага те хваща и не можеш да сбъркаш че го е правил истински художник/майстор. Така че (по мое мнение) за тези които вадят "хляба" си с ръцете си и са добри в занаята си винаги ще бъдат подобаващо оценени.
Относно проектите на Маринела Арабаджиева имат ефект сред определен тип "богаташи"(масовия) и веротно се опира на връзките на мъжа си, но това е фалшиво изкуство, то имитира но не е истинско. "Турбофолка" веднага те удря в лицето, "турски барок", "изчистена" японско спалня, личния и стил балкански "Шанел", въобще "класа". Ако именитата г-жа носеше костюм с български мотиви (истински) дали така и с такава гордост щеше да си вре пелхидролената тиква на всички снимки, то иначе Алеко Константинов го е написал" Пази Боже сляпо да прогледа".
Navitaka

Мнениеот nikmagi » Пет Май 11, 2018 9:25 pm

lazar68 написа:.............до десетина години няма да има помен не само от старите занаяти, а и от почти всичко, което познаваме от своя съзнателен живот. На прага сме на изцяло нова епоха......................при което цели слоеве от човечеството ще се окажат... излишни........................

https://novotopoznanie.com/golemiat-izh ... odalzhava/
https://www.24chasa.bg/novini/article/6020004
https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE ... 36446.html

И на този фон Нова Зеландия започва да изчезва от географските карти - каква случайност.
http://www.kompasbg.com/lubopitni/item/ ... kite-karti
nikmagi

Мнениеот nikmagi » Съб Май 12, 2018 9:10 pm

https://business.dir.bg/pazari/prodadoh ... ona-dolara
Размишленията оставям на вас.
nikmagi

Мнениеот lazar68 » Пон Май 14, 2018 11:34 pm

Ники, не ми се иска да разводнявам темата на Бачо. Ще ти отговоря на поста в съответния раздел на форума ( онзи за тайните и загадките).
Аватар
lazar68

Мнениеот nikmagi » Вто Май 15, 2018 8:10 pm

lazar68 написа:Ники, не ми се иска да разводнявам темата на Бачо. Ще ти отговоря на поста в съответния раздел на форума ( онзи за тайните и загадките).

Лазо, преместете моите мнения в новата ти тема. Наистина не им е тук мястото, ама не се стърпях.
nikmagi

Мнениеот r.petkov » Чет Юни 21, 2018 7:44 pm

Изображение

Изображение

И баткото е готов , голям душманин излезе но вече си е на мястото .
Аватар
r.petkov

Назад към Обработка на метали