Мед

Мед

Мнениеот Kiril62 » Пон Фев 17, 2014 6:33 pm

Медта е химичен елемент с атомен номер 29 и символ Cu (от латински: cuprum). Представлява мек и ковък метал с изключително добра топлопроводимост и електропроводимост. В неокислено състояние има червеникаво-оранжев цвят, а изложена на влиянието на въздуха се покрива с плътен слой зеленикава патина.
Един от най-широко използваните метали, медта намира широко приложение като проводник на топлина и електричество, като строителен материал и като съставна част на различни сплави. Медта и нейните сплави са известни на хората от хилядолетия. През Римската епоха основен източник на мед в Средиземноморието е остров Кипър, откъдето идва и латинското име на метала. Съединенията на медта, най-вече нейните соли, които придават син или зелен цвят на минерали като тюркоаза, в миналото са използвани широко като оцветители.
Медните йони са разтворими във вода и в ниски концентрации се използват като бактериостатично вещество, фунгицид и импрегнант за дървесина. В същото време те са важно вторично хранително вещество за всички висши растения и животните, при които медта се използва в черния дроб, мускулите и костите. В по-голямо количество медните йони са отровни и за висшите организми.

Физични свойства

Медта, среброто и златото са част от група 11 на периодичната система и споделят някои общи свойства: те имат по един s-електрон над изцяло запълнен d-електронен подслой и се характеризират с висока дуктилност и електропроводимост. Запълнените d-подслоеве на тези елементи не допринасят много за междуатомните взаимодействия, които се определят от s-електроните, образуващи метални връзки. За разлика от металите с непълни d-подслоеве, металните връзки при медта нямат ковалентен характер и са относително слаби. Това обяснява ниската твърдост и високата дуктилност на единичните медни кристали.[1] В макроскопичен мащаб предизвикването на дефекти в кристалната решетка ограничава пълзенето на материала при подлагане на механични напрежения и по този начин увеличава неговата твърдост. По тази причина медта обикновено се използва в дребнозърнеста поликристална форма, която има по-голяма якост от монокристалните форми.[2]
Ниската твърдост на медта частично обяснява нейната висока електропроводимост (59,6×106 S/m) и топлопроводимост, втори по големина сред чистите метали при стайна температура след среброто.[3] Съпротивлението на пренос на електрони в металите при стайна температура се дължи главно на разсейването на елекроните при температурните вибрации на кристалната решетка, които са относително слаби при меки метали.[1] Максималната допустима плътност на електрическия ток при непокрита мед е около 3,1×106 A/m2 - над това ниво материалът започва силно да се нагрява.[4] Както и при останалите метали, поставянето на медта в контакт с друг метал предизвиква галванична корозия.[5]
Заедно със синкавия осмий и жълтото злато, медта е един от трите чисти метала, чийто естествен цвят не е сив или сребрист.[6] Чистата мед е оранжево-червена и се покрива с червеникав слой при излагане на въздух. Характерният цвят на медта се дължи на електронните преходи между запълнения 3d и полупразния 4s електронен подслой — разликата в енергиите между тези подслоеве съответства на оранжевата светлина. Същият механизъм е причината и за жълтия цвят на златото.[1]
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4
240px-NatCopper.jpg
240px-NatCopper.jpg (15.71 KiB) Прегледано 8021 пъти
Kiril62

Re: Мед

Мнениеот Vlad Tepes » Пет Ное 28, 2014 10:41 pm

malachite4-detail.jpg
Vlad Tepes

Images: 34

Мнениеот rossen » Съб Юни 11, 2016 9:42 pm

IMG_0679.JPG
IMG_0679.JPG (1.08 MiB) Прегледано 7204 пъти
Това дали е мед
rossen

Мнениеот ktamen » Нед Юни 12, 2016 1:05 am

Поне много прилича на мед.
Пробва ли го дали е електропроводимо?
Самородната мед, май често съдържа значителен процент злато и сребро, имай го предвид :yep:
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот rossen » Нед Юни 12, 2016 12:31 pm

ktamen написа:Поне много прилича на мед.
Пробва ли го дали е електропроводимо?
Самородната мед, май често съдържа значителен процент злато и сребро, имай го предвид :yep:

Не съм го пробвал но като го затърках от панталоните пожълтя дали няма шанс да е злато или ми се иска много
rossen

Мнениеот ktamen » Нед Юни 12, 2016 1:38 pm

Аз съм виждал червено злато, май беше около 15 карата, ама по него нямаше зелени окиси. Ако имаш повечко, може да топнеш едно парченце в царска вода и като минеш цялата процедура да видиш колко кафява кал ще получиш, ако изобщо получиш кафява кал. Не забравяй преди това да претеглиш парченцето много точно, за да знаеш какъв е процента на златото.
Комунистите имат един проблем, винаги им свършват парите, и това са парите на другите....
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот Blacks » Нед Юни 19, 2016 5:03 pm

Отговора на въпроса ти е ето тук http://blacks.snimka.bg/hobby/med.915552.37089658 няма да го напиша защото така няма да ти е интересно , това с иглата съм го качил за любознателните да не те подведе , от една гледна точка бих те посъветвал да не се занимаваш с глупости но от друга гледна точка Камен е прав ако има повече материял не пречи да пробваш това с царската вода .
Аватар
Blacks

Мнениеот rossen » Нед Юни 19, 2016 7:43 pm

Blacks написа:Отговора на въпроса ти е ето тук http://blacks.snimka.bg/hobby/med.915552.37089658 няма да го напиша защото така няма да ти е интересно , това с иглата съм го качил за любознателните да не те подведе , от една гледна точка бих те посъветвал да не се занимаваш с глупости но от друга гледна точка Камен е прав ако има повече материял не пречи да пробваш това с царската вода .

Падна много четене :yep: Благодаря и на теб и на Камен за съветите,че то вече във форумите каквото и да питаш никой не ти отговаря.Ако напишеш за някой че улеите или инжектора на някой калпав стой и гледай що мастило ще се изхарчи,ама здраве да е ще наблегаме на чичо Гогъл повече и те така 999721
rossen

Мнениеот lazar68 » Нед Юни 19, 2016 8:57 pm

Росене, здравей ! 111
Хем си прав, хем не си :D .
Самородната мед не се среща всеки ден и не са много хората от нас, които са я виждали по легени и драги. Ако имах и най-малката информация с която да ти бъда от полза, не се съмнявай, че щях да се опитам да ти помогна ( и не само аз ;) ) .
От друга страна, вече е активен сезон за всички хобита и все повече колеги са по дерета и баири и нямат време за четене и още по-малко, за писане по форумите .
Има и друг момент, когато една тема ( например " самородна мед" ) не от основен интерес за голяма част от колегите, то тази тема е и по-малко посещавана и съответно и по-малко са хората, които ще я прочетат или помогнат .
Аватар
lazar68

Images: 14

Мнениеот kirobg » Нед Окт 16, 2016 11:02 am

Привет на всички колеги нов съм в форума и не мога да установя самородната буца метал с зелена патина, цвета на метала е сиво-бял размери 15см на 10см дебелина 7см магнит не го лови тегло 6.120кг.Предварително благодаря на всички.
Прикачени файлове
DSC02388.JPG
DSC02388.JPG (125.6 KiB) Прегледано 6769 пъти
DSC02384.JPG
DSC02384.JPG (124.44 KiB) Прегледано 6769 пъти
DSC02383.JPG
DSC02383.JPG (124.5 KiB) Прегледано 6769 пъти
DSC02382.JPG
DSC02382.JPG (124.2 KiB) Прегледано 6769 пъти
DSC02391.JPG
DSC02391.JPG (125.83 KiB) Прегледано 6769 пъти
kirobg

Мнениеот ktamen » Нед Окт 16, 2016 1:36 pm

kirobg написа: метал

Здравей и добре дошъл 111
Металите са електропорводими, пробвай буцата с мултицет, дали провежда ток.
Това на снимката силно се съмнявам да е мед, но може да е медна руда. При всички случаи голямата плътност подсказва, че е някаква метална руда, но дали е медна нямам представа.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот jordanovj » Нед Окт 16, 2016 3:45 pm

Това няма вид на самороден метал, а на металургичен отпадък от оловно-цинковата металургия и най-вероятно е много нечиста сплав на мед, олово и цинк. Произходът му може да е от Металург. комбинат Елисейна или от Пловдивския комбинат. Доста "бизнесмени" наемаха мургави ''Минни Специалисти" да събират такива материали от социалистическите отвали и ги продаваха на металургичните заводи.
jordanovj

Мнениеот kirobg » Нед Окт 16, 2016 4:35 pm

Благодарности на всички пуснах темата в МЕД знам че не е медна руда буцата е на мой близък ,той твърди че е извадена от Сръбски рудник, била е по голяма и от нея са чупени парчета които е давал на бижутери да топят. Топи се на висока температура явно има някакви примеси има ли начин да се разбере какво съдържа тази буца, ако се разтопи ПОЗДРАВИ КИРИЛ.
kirobg

Мнениеот kirobg » Нед Окт 16, 2016 5:02 pm

На снимките се вижда на изтърканото с флекса тъмно петно от царска вода много твърд метал за да е олово,калай или цинк.
kirobg

Мнениеот ktamen » Нед Окт 16, 2016 6:40 pm

Твърдостта на металните съединения не винаги има някаква връзка с твърдостта на същите метали в чист вид.
Маргарет Тачър
Аватар
ktamen

Мнениеот krais » Нед Окт 16, 2016 8:41 pm

jordanovj написа:Това няма вид на самороден метал, а на металургичен отпадък от оловно-цинковата металургия и най-вероятно е много нечиста сплав на мед, олово и цинк. Произходът му може да е от Металург. комбинат Елисейна или от Пловдивския комбинат. Доста "бизнесмени" наемаха мургави ''Минни Специалисти" да събират такива материали от социалистическите отвали и ги продаваха на металургичните заводи.

Това е правилния отговор,казвам го от собствен опит.Имам протоколи от анализи правени в "Евротест контрол" и един в Германия.Забравих и един от Минно-геоложкия,а правилното название беше май-шлам,но може и да греша.
Аватар
krais

Images: 0

Мнениеот kirobg » Нед Окт 16, 2016 10:55 pm

krais написа:
jordanovj написа:Това няма вид на самороден метал, а на металургичен отпадък от оловно-цинковата металургия и най-вероятно е много нечиста сплав на мед, олово и цинк. Произходът му може да е от Металург. комбинат Елисейна или от Пловдивския комбинат. Доста "бизнесмени" наемаха мургави ''Минни Специалисти" да събират такива материали от социалистическите отвали и ги продаваха на металургичните заводи.

Това е правилния отговор,казвам го от собствен опит.Имам протоколи от анализи правени в "Евротест контрол" и един в Германия.Забравих и един от Минно-геоложкия,а правилното название беше май-шлам,но може и да греша.

Привет да разбирам ли че това е оловно-цинкова руда както твърдиш.
kirobg

Мнениеот mitashki1975 » Вто Окт 18, 2016 4:42 pm

Занеси го на спектрален анализ.
mitashki1975

Мнениеот Blacks » Вто Окт 18, 2016 6:16 pm

И аз мисля че това е шлака /един съвет от мен като шлайфате подобни метеорити правете го някъде на вън и с прахова маска защото никой не знае какво точно съдържа примерно съществува и радиоактивна шлака / , намирал съм подобни късове прясно отчупени се виждат много малки златисти люспи предполагам бронз и те имаха същия синьо зелен цвят като патина , ще ти дам една идея на някои пунктове за изкупуване на скрап имат скенер на дисплея ще изпише какви елементи съдържа но не съм сигурен дали хваща благородни метали , относно социалистическите отвали преди години ми разказаха за една дупка в която освен кремиковска шлака излизали цели багери и камиони - нищо ново .
Аватар
Blacks

Мнениеот krais » Сря Окт 19, 2016 10:57 am

Това няма вид на самороден метал, а на металургичен отпадък от оловно-цинковата металургия и най-вероятно е много нечиста сплав на мед, олово и цинк. Произходът му може да е от Металург. комбинат Елисейна или от Пловдивския комбинат. Доста "бизнесмени" наемаха мургави ''Минни Специалисти" да събират такива материали от социалистическите отвали и ги продаваха на металургичните заводи.[/quote][/quote][/quote]
Привет да разбирам ли че това е оловно-цинкова руда както твърдиш.
Не твърдя че е оловно - цинкова руда,а и не е руда.Ето това е медосъдържаща руда:
WP_20161019_11_38_07_Pro.jpg
WP_20161019_11_38_07_Pro.jpg (477.65 KiB) Прегледано 6649 пъти

WP_20161019_11_38_03_Pro.jpg
WP_20161019_11_38_03_Pro.jpg (418.74 KiB) Прегледано 6649 пъти
Аватар
krais

Images: 0

Мнениеот kirobg » Сря Окт 19, 2016 5:20 pm

Ще направя анализ на камъка другата седмица и ще пиша какви метали съдържа. 111
kirobg

Мнениеот Blacks » Пон Окт 24, 2016 5:25 pm

Добре ще пробвам да ти обясня по на широко , когато шлаката се отстранява от пещите към нея се добавят различни минерали с цел по лесното разчупване и почистване / нормално е да виждаш отпечатъци от камъни или парчета минерали залепнали за шлаката / в определен момент влиза в сила и водата , изпържените минерали високата температура и водата образуват нещо което много наподобява на вулканичен бетон , по някога изглежда доста истински с малки късчета черно стъкло късове минерали и парчета дърво . Бетонът полепва по шлаката , изхвърлена някъде след няколко години на окисление го оцветява в познатите цветове синио зелено жълто червено , повечето късове който съм намирал бяха със същата сплескана форма като кюфте ударено в масата не случайно , друго характерно за шлаката е специфичната миризма на хоросан плюс нефтен продукт , където и да ходя винаги намирам шлака но може би вие не я забелязвате . Преди няколко десетилетия шлаката се е ползвала като абразив и като свръзка на абразивни дискове , ремонтирал съм машини които са работили само със шлака , за 3 години се бяха амортезирали като за 10 , точно като при притриването шлаката се вкопава в по мекото и започва да отнема от по твърдото стига да има някакъв тип механично движение , от гума към стъкло /от тефлон към стомана/ от мек метал към твърд метал , понеже ви построиха една магистрала почти изцяло от шлака ми хрумна че това ще ви е интересно . Киробг в шлаката е възможно да има благородни метали така че направи анализ , тук ти качвам няколко снимки на шлака и бетон на последната снимка това е флуорид така съм го намерил заедно със шлаката , той е един от минералите който се добавя в топилката и в шлаката .http://blacks.snimka.bg/hobby/shlaka.930459.37525781
Аватар
Blacks

Назад към Други самородни цветни метали